U16 reprezentacija u finalu Europskog prvenstva!

U-16 reprezentacija Hrvatske je u finalu Europskog prvenstva. Izabranici Milana Karakaša su nadigrali Francusku u polufinalu s rezultatom 65:58 te će za zlato igrati protiv Španjolske.

Hrvatska – Francuska 65:58

(Prkačin 21, Bošnjak 16, Tišma 14, Perasović 13)

Francuska prelazi u vodstvo na 2:5, no bio je to jedan od rijetkih trenutaka u kojima Hrvatska nije bila u prednosti. Naši kadeti rade seriju 10-0 i tri minute do kraja četvrtine vode 12:5. Tada riječ ponovno preuzima Francuska koja zaslugama Juhanna Begarina i Yvana Ouedraogoa dolazi do izjednačenja na 12:12. Iz egala nas izvlači Perasovićevo polaganje, a kasnija 2 uspješna slobodna bacanja Roka Prkačina završavaju četvrtinu sa 16:12.

U drugoj četvrtini Francuska pojačava agresivnost u igri pa se nakon zakucavanja Mousse Dibatea za 18:19 čini da će Hrvatska podleći njihovom ritmu. Polovicom druge dionice rezultat je 23:26 za Francusku i trener Milan Karakaš traži minutu odmora. Odlično iskoristivši upute s klupe, Hrvatska radi seriju 9-0 koja završava Prkačinovom tricom za rezultat 32:26, dok semafor na kraju prvog poluvremena pokazuje 37:31.

Povratkom iz svlačionice teška borba Francuza za mjesto u finalu se nastavlja. Izabranici Milana Karakaša s Rokom Prkačinom na čelu to su im onemogućili, ujedno izvukavši zadovoljštinu nakon što nas je prošle godina Francuska svladala u polufinalu. U trećoj četvrtini dolazi i do najveće prednosti od +14 za Hrvatsku na 52:38, no od tada se prednost pomalo topi da bi se nakon Perasovićeve osobne pogreške i Begarinovih slobodnih bacanja četiri minute do kraja utakmice Francuzi uspjeli približiti na 57:54.

Srećom, Ballou i Ouedraogo promašuju koš, a polaganje Mateja Bošnjaka Hrvatsku ponovno vraća na +5 razlike u poenima. Hrvatska inzistira na obrani i Francuzi nisu mogli do koša iz igre najvažnijih, posljednjih 6 minuta igre, već se hrane samo slobodnim bacanjima. Istekom vremena i rezultatom 65:68 počinje slavlje za kadete Hrvatske.  Medalja je sada zagarantirana, predstoji samo borba za jačinu sjaja i vrstu plemenitog metala.

Cijelo prvenstvo fantastičan, Roko Prkačin nije zatajio ni u ovoj utakmici. Imao je visoku valorizaciju od 35, 21 ubačen poen, 15 (!) skokova, 4 asistencije i 2 bloka. Matej Bošnjak je ubacio 16 poena uz 11 skokova i 2 bloka. Boris Tišma je postigao 14, a Ivan Perasović 13 poena.

Francuzi šokirani voljnim momentom naše reprezentacije nisu bodovno bili niti blizu ostalim svojim utakmicama na prvenstvu pa niti jedan od njihovih igrača nije ubacio dvoznamenkast broj poena. Juhann Begarin je imao 9 poena, a njakorisniji je bio Ouedraogo s 8 poena, 11 skokova i 3 asistencije.

Roko Prkačin, jedan od stožernih igrača reprezentacije: „Zadovoljan sam današnjom utakmicom. Odradili smo stvarno sve kao što smo se dogovorili i držali smo se naših postulata. Momci su odradili odličnu utakmicu, ponosan sam na sve dečke i veselim se sutrašnjem finalu protiv Španjolske . Mislim da tu imamo itekako velike izglede u utakmici i napadamo to zlato!“

Trener Milan Karakaš: „Nevjerojatno smo sretni zbog ulaska u finale. Bila je to jedna nevjerojatno teška utakmica što je bilo i za očekivati. Francuzi su izuzetno fizički moćni, ali smo kontrolirali većinu utakmice. Čak i samu završnicu smo relativno mirno priveli kraju pa i kada su se približili na 4 razlike, dojam je bio da smo mi ti koji kontroliraju utakmicu. Od srca čestitke mojim momcima, stručnom stožeru.

Sada je ključ dobro se regenerirati za finale, prije svega mentalno se pripremiti, odnosno da se ne zadovoljimo samim ulaskom u finale, po meni je to ključ. Na nama je odigrati još jednu dobru utakmicu i osvojiti zlato.“