[VIDEO] EP U20: Velika pobjeda Hrvatske nakon produžetka!

Hrvatska niže pobjedu za pobjedom na U20 Eurobasketu. Stigla je i četvrta uzastopna. Teško izborena, snagom volje i karaktera, a time i posebno vrijedna. U prvom kolu skupine F drugog kruga natjecanja, nakon tri četvrtine podređenog položaja, a zatim čudesnog preokreta i produžetka, pao je Izrael koji je zapravo živio na račun samo jednog čovjeka, Adama Ariela.

Izrael – Hrvatska  76:80 p (19:11; 39:29; 57:49; 72:72)

Izrael: Szuchman, Sharon 13 (6as), Ariel 28, Gutt 3, Kikus, Mor, Geffen 1, Segev 5 (9sk), Menco 13, Zalmason 9, Ginat 2, Koulechov 2.

Hrvatska: Bašić, Marinelli 8, Gulam, Bošnjak 2, Demo, Mavra 2, Brzoja 13 (5as), Gabrić 8, Bundović 9, Bačak, Marić 22 (17sk), Žganec 16 (13sk, 6as).

Izraelci su od samog početka imali utakmicu pod svojom kontrolom. Nakon njihovog vodstva 11:5 u petoj minuti, Hrvatska koševima Karla Žganeca smanjuje na 9:11. No tada na scenu stupa Ariel i s osam uzastopnih koševa odvodi svoju momčad na 19:11, što je bio rezultat na kraju prvog dijela igre.

Drugi dio je svojom trećom tricom otvorio sjajno raspoloženi Ariel za plus 11 Izraela (22:11) te je u tom trenutku bilo jasno da će naša reprezentaciju teško do pobjede u ovom susretu. Doduše, Hrvatska je potom preko Žganeca i Bundovića napravila seriju 10:2 čime je uhvatila priključak i došla na samo minus tri koša zaostatka (21:24). Međutim, Izrael je nakon minute odmora odlično reagirao i preko nezaustavljivog Ariela ponovno otišao na dvoznamenkastu prednost i zaključio poluvrijeme s vodstvom 39:29.

Zadatak na odmoru bio je jasan – zaigrati kvalitetnije u napadu i pronaći način kako zaustaviti Ariela koji je u prvih 20 minuta s 19 ubačaja (trice 4/4) postigao praktički polovicu izraelskih koševa i pritom bio jedini dvoznamenkasti strijelac u redovima našeg protivnika.

Hrvatska je početkom drugog dijela ponovno uspjela zaprijetiti i u 23. minuti novim koševima Žganeca i tricom Brzoje smanjiti na 39:43. Međutim, sve je ostalo na prijetnji jer su Izraelci ponovno pojačali ritam i, s pet uzastopnih koševa Menca i petom tricom Ariela iz petog pokušaja, vratili prednost na plus 11 (53:42).

Kada je Ariel postigao nove dvije trice i u 32. minuti odveo Izrael na najvećih 65:51, činilo se da polako možemo zaključiti utakmici i bodove upisati Izraelcima. No tako nisu razmišljali igrači Damira Milačića. Uslijedilo je buđenje hrvatskog napada. Marić postiže šest koševa, trice dodaju Gabrić, Brzoja i Marinelli, a Žganec u 38. minuti susreta pogađa za prvo vodstvo naših (70:69). Sharon potom pogađa za vodstvo Izraela 72:70, a sjajni Marić četiri sekunde prije kraja pogađa za izjednačenje  i odvodi utakmicu u produžetak.

U dodatnih pet minuta momčadi su ušle vrlo nervozno s velikim brojem pogrešaka i promašenih šuteva. Međutim, bolje se snašla Hrvatska. Žganec, Brzoja, Marić i Marinelli pogađali su s linije slobodnih bacanja, obrana je bila na visini zadatka, Ariel više ništa nije pogodio, a Hrvatska je mogla početi slaviti.

Do pobjede su nas s double-double učinkom vodili Marin Marić (22 koš, 17 skok) i Karlo Žganec (16 koš, 13 skok). Mislav Brzoja je dodao 13 uz pet dodavanja. Kod Izraela, Adam Ariel se zaustavio na 28 koševa (trice 7/8), dok su Naor Sharon i Rafael Menco dodali svaki po 13 koševa.

Ovom pobjedom Hrvatska je praktički osigurala nastup u četvrtfinalu te je samo izrazito nepovoljan rasplet situacije može udaljiti od plasmana među osam. Sutra u 20:30 igramo s Francuzima protiv kojih ćemo tražiti pobjedu za plasman na vrh skupine i eventualno nešto povoljnijeg protivnika u četvrtfinalu.

U prvom susretu u našoj skupini Turska je svladala Poljsku (59:51), a večeras će još na parket Francuska i Italija.

Trenutni poredak skupine F: 1. Turska 3-0, 2. HRVATSKA 2-1, 3. Francuska 2-0, 4. Izrael 1-2, 5. Poljska 0-3, 6. Italija 0-2.