Ukić izborio četvrtfinale, Repešina Unicaja “aut”

Košarkaši Panathinaikosa posljednji su osigurali četvrtfinale Eurolige iz skupine E Topa 16 pobjedom kod njemačkog Brose Basketsa. Hrvatski košarkaš Luka Žorić odigrao je sjajnu ulogu u slavlju svoje Unicaje na gostovanju kod Anadolu Efesa.

Anadolu Efes – Unicaja  64:70 (16:19, 33:28, 47:50)

Španjolska je momčad slavila kod turskog Efesa 70:64, ponajviše zahvaljujući Marcusu Williamsu i Luki Žoriću. Williams je za 36 i po minuta na parketu upisao 22 poena, te ostvario sedam skokova i isto toliko asistencija.

Žorić je pak za svega 27 i po minuta ubacio 21 poen (9/17 za dvicu, 3/5 s crte slobodnog bacanja), te osam puta uhvatio loptu pod obručima, upisao dvije ukradene i jednu osvojenu loptu.

Drugog hrvatskog reprezentativca Krunoslava Simona nije bilo u gostujućoj momčadi.

Unatoč pobjedi na vrućem istanbulskom parketu protiv Anadolu Efesa, košarkaši Unicaje su ostali bez mogućeg plasmana u četvrtfinale ovogodišnje Eurolige.

Razlog tome je kasnija pobjeda Panathinaikosa kod Brose Basketsa, pa su Atenjani time postali i matematički neuhvatljivi za momčad koju trenira hrvatski strateg Jasmin Repeša.

“Ovo je bila stvarno lijepa pobjeda za nas. Odigrali smo sjajno, borili smo se u baš svakoj sekundi ovog ogleda i zaslužili smo ovo. Nije lako pobijediti ovakvu momčad i to pred njenim navijačima. Falilo nam je nekolio bitnih igrača, ali smo, ponavljam, bili sjajni. Pogotovo u igri unutar reketa” naglasio je Luka Žorić.

“Nažalost, ostali smo bez onog glavnog cilja, plasmana u četvrtfinale, ali moram naglasiti karakter moje momčadi koji je pokazala u ovoj utakmici. Imali smo mnogo poteškoća s rosterom, nedostajali su nam neki bitni igrači, ali oni koji su igrali su napravili veliki posao” dodao je trener Repeša.

Brose Baskets – Panathinaikos 60:82 (16:26, 27:42, 41:59)

Grčki je sastav bio pod pritiskom da mora pobjedom osigurati plasman u četvrtfinale, nakon što je Unicaja slavila u gostima kod Anadolu Efesa (70:64). No, protiv momčadi koja je u 12 nastupa upisala isto toliko poraza to nije bio problem.

Predvođen Jonasom Maculisom (24 poena) Panathinaikos je slavio 82:60, čime je stigao na omjer pobjeda i poraza 9:4, čime je postao nedostižan za spomenutu Unicaju (7:6).

Roko Ukić upisao je četiri poena (2/4 za dvicu, 0/3 za tricu, 0/2 s crte slobodnog bacanja), dva skoka, šest asistencija i ukradenu loptu za 30 minuta provedenih na parketu u redovima Panathinaikosa.

Kod domaćina je najefikasniji igrač bio Boštjan Nachbar s 14 poena i dva skoka.

CSKA – Real Madrid 81-72 (24:15, 44:28, 63:47)

U derbiju kola, moskovski CSKA ostvario je pobjedu protiv Reala iz Madrida i time upisao petu uzastopnu pobjedu u ovom dijelu natjecanja. S druge strane, Real je ušao u krizu izgubivši zadnje tri utakmice, od kojih dvije doma.

CSKA je odlično krenuo u utakmicu i vodio od početka do samog kraja. Čak možemo reći da je prva četvrtina bila najvažnija za pobjedu Rusa, jer svojom su agresivnom obranom tjerali Španjolce na pogreške, što je rezultiralo lakim koševima na drugoj strani. U drugoj i trećoj četvrtini domaćini su vodili i do 18 koeva razlike. Utakmica je završila rezultatom 81:72, a time CSKA ima i bolju koš razliku, budući da je u prvom susretu pobijedio Real s 8 koševa prednosti.

Sonny Weems ubacio je 21 poen, a slijedio ga je odlični Miloš Teodosić sa 17 poena i 7 asistencija, a koš manje zabio je Nenad Krstić.Goste je u gotovo svemu predvodio Rudy Fernandez, koji je ubacio 24 poena (6/8 s trice), ostvario 6 skokova i 3 asistencije.

Ovom pobjedom CSKA je na prvom mjestu u skupini s omjerom 10:3, a ukolio porazi Panathinaikos idući tjedan, na toj poziciji će i ostati. Madrid je pao na omjer 9:4, ali još uvijek je u utrci za prednost domaćeg terena u doigravanju.