Umorni Francuzi osvojili svjetsku broncu!

U odličnoj izjednačenoj utakmici za treće mjesto u Španjolskoj košarkaši Francuske bili su mirniji u završnici sa linije slobodnih bacanja te su pobijedili Litvu rezultatom 93:95.

Litva – Francuska 93:95 (19:22; 42:43; 71:64)

Valanciunas 25,  Seibutis 13, Maciulis 11, Jankunas 10; Batum 27, Diaw 15, Lauvergne 13, Heurtel  13

U cijelom prvom poluvremenu je to bila vrlo izjednačena utakmica. Francuska je kroz prvo poluvrijeme funkcionirala po starom receptu, kreaciji Batuma i Diawa koji su bili najbolji francuski igrači na ovoj utakmici.

Litva se oslanjala na sjajnog Jonasa Valancunasa koji je odigrao sjajnu utakmicu te je na kraju završio s 25 poena.

O izjednačenosti utakmice dovoljno je reći da je najveća prednost u prvom poluvremenu bila 4 razlike za Francuze. Na poluvrijeme se otišlo rezultatom 42:43.

Drugo poluvrijeme je počelo na sličan način, vrlo izjednačeno, ali činilo se, kako je utakmica išla dalje, da je Francuska sve više i više energetski padala.

Na krilima Pociusa i Valanciunasa, Litva se u sedmoj minuti nastavka odvojila na najvećih +8 poslije trice Jankunasa. Dolazili su puno lakše do otvorenih pozicija u napadu, a Francuska u napadu nije imala rješenja.

Treća četvrtina je završila rezultatom 71:64 za Litavce i činilo se kako će Litva lagano pobijediti Francusku i osvojiti broncu.

U četvrtoj četvrtini Francuska ulazi s više energije i agresivnosti te uspijeva polaganjem Batuma stići na -3 i utakmica se vratila u neizvjesne vode.

Fiba.com
Fiba.com

Francuska je ostala smirenija u završnici za razliku od jučerašnje utakmice te je Boris Diaw prvo teškim polaganjem, a onda i s dva slobodna bacanja donio prednost Francuskoj 80:84.. Heurtel je promašio dva bacanja na četiri razlike, a Juskevicius je polaganjem u kontri uz prekršaj doveo Litvu na samo -1 i ušlo se u lutriju slobodnih bacanja.

Francuska je pogodila sva bacanja, a zadnju šansu je imala Litva na 1,9 do kraja kada je Maciulis morao namjerno promašiti slobodno bacanje kako bi Litva iz skoka u napadu došla do produžetaka. Maciulis je pogodio prvo, promašio drugo, ali se lopta odbila daleko od koša i umorna Francuska, koja je imala samo 18 sati za oporavak prije ove utakmice, je mogla početi slaviti.

Boris Diaw rekao je poslije utakmice:

Igrali smo prije Litve na ovom nivou i znali smo što možemo očekivati. Bila je teška utakmica protiv vrlo dobre momčadi. Uspjeli smo se oporaviti poslije teškog poraza jučer i ponosan sam što smo smogli snage za osvajanje medalje.

Vincent Collet je rekao:

Mislim da je jučerašnje iskustvo pomoglo puno nekim mladim igračima. Bilo je teško oporaviti se jer smo bili jako umorni, ali ostali smo fokusirani do kraja. Sličnu stvar smo imali prošle godine na Eurobasketu. Od utakmice protiv Slovenije na četvrtfinalu ostali smo fokusirani sve do finala. Iako ovdje nismo otišli do kraja, ostali smo fokusirani.

Francuskoj je ovo prva medalja ikad osvojena na Svjetskim prvenstvima i nakon naslova Europskog prvaka nastavili su s uspješnim rezultatima na ovom prvenstvu. Podsjetimo, sljedeće godine brane europski naslov, a završnica će se odigrati u njihovoj državi.

Ostala nam je još jedna utakmica na ovom prvenstvu, a prvaka svijeta će odrediti utakmica Srbije i Sjedinjenih Američkih Država.

Utakmica je na rasporedu sutra u 21:00.