Eurocup: Važna pobjeda Cedevite, rekord Valencije

Ovoga su tjedna odigrani prvi uzvratni susreti drugog kruga natjecanja u Eurocupu. Bayern, Pinar Karsiyaka i Lokomotiv Kuban osigurali su nastupe u osmini finala, dok je naša Cedevita upisala važnu pobjedu nakon rovovske bitke s talijanskim Virtusom. Valencija je postavila novi rekord zabivši 42 koša u prvoj četvrtini svoje utakmice, a Lokomotiv se izjednačio s Khimkijem po najvećem broju uzastopnih pobjeda.

Skupina G

Uvjerljivom pobjedom u ruskom okršaju nad Zenitom rezultatom 65:77, košarkaši Unicsa, predvođeni raspoloženim Keithom Langfordom (25p, 3as), odmaknuli su od svojih pratitelja te ih sada dijeli samo jedna pobjeda od prolaska u sljedeći krug natjecanja. Gosti iz Kazana prelomili su utakmicu serijom 5:14 krajem druge i početkom treće četvrtine nakon koje domaći igrači više nisu mogli uhvatiti priključak.

Nymburk je pomalo iznenađujuće slavio pobijedivši francuski Strasbourg 72:66. Gosti iz Francuske dobro su otvorili utakmicu i poveli rezultatom 9:23 što domaći igrači stižu do poluvremena pa na veliki odmor odlaze poravnatim rezultatom (32:32). Krajem treće četvrtine predvođeni Simmonsom, Nymburk radi seriju 9:0 što im je bilo dostatno za mirnu četvrtu četvrtinu i prvu pobjedu u drugom dijelu natjecanja.

Tre Simmons je utakmicu završio sa 16 koševa, Christian Burns pridodao je svojih 15 i 11 skokova za konačnu pobjedu češkog sastava. S druge strane je najučinkovitiji bio Louis Campbell sa 17 koševa.

Poredak: 1. Unics Kazan 3-1, 2. Strasbourg 2-2, 3. Zenit St. Petersburg 2-2, 4. CEZ Basketball Nymburk 1-3

Skupina H

Gran Canaria uspjela je “poništiti” prošlotjedni poraz od Banvita (80:70) pobijedivši ih kod kuće 91:80. Gosti iz Turske još su jednom bolje započeli utakmicu. Prednost od 6 poena sa poluvremena držali su do kraja treće četvrtine no početkom četvrte Albert Oliver (21p, 5/8 za tri poena) pogađa tri uzastopne trice i vraća domaćine u utakmicu koji naposljetku odnose važnu pobjedu.

Budućnost iz Podgorice praktički se oprostila od daljnjeg natjecanja porazom na Sardiniji 87:70. Domaći Dinamo Sassari preuzeo je vodstvo pri rezultatu 8:6 i više ga nije ispuštao. Najzapaženije uloge za Talijane odigrali su Shane Lawal i David Logan s istim učinkom od 14 koševa, 7 skokova i 3 asistencije.

Poredak: 1. Gran Canaria Las Palmas 3-1, 2. Banvit Bandirm 2-2, 3. Dinamo Sassari 2-2, 4. Buducnost VOLI Podgorica 1-3

Skupina I

U “našoj” skupini Cedevita je nakon teške borbe u Domu Dražena Petrovića slavila nakon produžetaka nad Virtusom rezultatom 91:90. Miro Bilan i Stanko Barać ostvarili su double-double učinke za domaći sastav, dok je za Talijane najbolji bio naš Rok Stipčvić s 27 poena (6/8 za tricu).

Cedeviti je tako nakon ovog kola potrebna samo jedna pobjeda u sljedeće dvije utakmice kako bi se plasirala u osminu finala.

Minimalni deficit sa poluvremena (33:32) košarkaši ruskog Krasny Oktyabra anulirali su polovicom treće četvrtine serijom 9:0, a Randy Culpepper i bivši Zadranin Romeo Travis odličnom igrom u odlučujućoj dionici utakmice lome Španjolce i tako ostaju u igri za sljedeći krug natjecanja.

Culpepper je utakmicu zaključio sa 31 košem, a Travis sa 19 koševa i 14 skokova.

Poredak: 1. Cedevita Zagreb 3-1, 2. Virtus Roma 2-2, 3. Krasny Oktyabr Volgograd 2-2, 4. CAI Zaragoza 1-3

Skupina J

Cantu se osvetio za prošlotjedni poraz pobijedivši Limoges istom razlikom kao što je Limoges njih tjedan dana ranije (81:71). Domaći su vodili od početka do kraja susreta, a imali su odličnu priliku u potpunosti se osvetiti jer su u jednom dijelu četvrte četvrtine držali +24. Utakmica je na kraju završila rezultatom 68:57 za domaćina. Darius Johnson-Odom predvodio je Cantu sa 24 koša, 8 skokova i 4 ukradene lopte, dok je kod gostiju najučinkovitiji bio Jamar Smith sa 12 koševa i 5 asistencija.

Khimki je bez našeg Marka Popovića u susretu odigranom u srijedu bez ikakvih problema razbio grčki PAOK 102:68.

Poredak: 1. Khimki Moscow Region 3-1, 2. FoxTown Cantu 2-2, 3. Limoges CSP 2-2, 4. PAOK Thessaloniki 1-3

Skupina K

Pobjedom nad Union Olimpijom 90:84, minhenski Bayern osigurao je prolazak u osminu finala. Domaći igrači držali su malu prednost kroz cijelu utakmicu da bi u zadnje dvije minute dobrom obranom i serijom 8:3 potvrdili konačnu pobjedu.

Bamberg je u drugom susretu ove skupine na gostujućem treneru pregazio Dijon 56:86 te im se tako osvetio za poraz u prošlom kolu (81:86). Gosti su već do poluvremena napravili ugodnu prednost od 18 koševa što su do kraja skoro udvostručili.

Naš Dalibor Bagarić je odigrao 4 minute za njemački sastav zabivši prva 4 poena gostiju i zabilježivši 1 skok.

Poredak: 1. FC Bayern Munich 4-0, 2. Brose Baskets Bamberg 2-2, 3. Union Olimpija Ljubljana 1-3, 4. JDA Dijon 1-3

Skupina L

PGE Turow Zgorzelec nadoknadio je zaostatak s kraja treće četvrtine i upisao novu pobjedu nad Ostendeom našeg Darija Gjergje rezultatom 79:80. Minutu prije kraja domaći je sastav imao 5 koševa prednosti no dobra završnica gostiju osigurava im vodeće mjesto u skupini. Odlučujući koš zabio je Mardy Collins (MVP kola) koji je utakmicu završio sa 28 poena, 6 skokova i 7 asistencija.

Lietuvos Rytas zabilježio je iznenađujući poraz na gostovanju u Španjolskoj. Sevilla predvođena Derrickom Byarsom (20p) u posljednjoj četvrtini dobru igru kruni serijom 12:2 i prelazi u vodstvo koje ne ispušta do kraja utakmice.

Poredak: 1. PGE Turow Zgorzelec 3-1, 2. Lietuvos Rytas Vilnius 2-2, 3. Telenet Ostend 2-2, 4. Baloncesto Seville 1-3

Skupina M

Pinar Karsiyaka se nakon pobjede nad pariškim Levalloisom 86:79 također može početi pripremati za sljedeći krug natjecanja. Bobby Dixon sa 16 koševa, 11 asistencija i 9 skokova bio je najbolji u domaćem sastavu, dok je kod gostiju najistaknutiji bio Sharrod Ford sa 22 koša, 10 skokova i 2 asistencije.

Besiktas je uspio nadoknaditi zaostatak od 21-koša 2 minute prije kraja druge četvrtine te upisati važnu pobjedu nad Neptunasom 80:78.

Domaći sastav nije imao niti jedno vodstvo sve do zadnje minute i koša Johna Hollanda za 77:76. Ni to im nije bilo dovoljno za pobjedu jer je Mustafa Shakur (13p, 3sk, 4as) par trenutaka kasnije iz slobodnih bacanja goste opet gurnuo u prednost, ali se odmah sljedeći napad ukazao Chris Lofton (15p, 5sk, 3as) koji tricom zaključava utakmicu i osigurava novu pobjedu turske momčadi.

Poredak: 1. Pinar Karsiyaka Izmir 4-0, 2. Besiktas Istanbul 2-2, 3. Neptunas Klaipeda 1-3, 4. Paris Levallois 1-3

Skupina N

Novu pobjedu upisali su igrači Lokomotiv Kubana slaveći još jednom protiv SLUC Nancyja 85:70. Ovo je 14. pobjeda Lokomotiva ove sezone u Eurocupu, 15. sveukupno gledajući sezonu 2013. kada su osvojili naslov, čime su izjednačili najduži niz pobjeda u ovom natjecanju.

Domaći igrači stvorili su nedostižnu prednost serijom 15:0 u trećoj četvrtini. Nikita Kurbanov postigao je 18 koševa za pobjednike, Richard Hendrix sudjelovao je sa 17 poena i 9 skokova, a naš Krunoslav Simon pridodao je 16 koševa uz 4 skoka i 5 asistencija.

Veliku pobjedu upisali su i igrači Valencije na gostovanju u Rumunjskoj. Ogromnih, za europske standarde, 42 poena iz prve četvrtine bila su previše za CSU Asesoft koji se više nije opasnije približavao.

Utakmica je završila rezultatom 100:84 za gostujući sastav ujednačenim pridonosom cijele ekipe. Kod domaćeg sastava najraspoloženiji je bio Marius Runkauskas sa 25 koševa i 8 asistencija.

Poredak: 1. Lokomotiv Kuban Krasnodar 4-0, 2. Valencia Basket 2-2, 3. SLUC Nancy 1-3, 4. CSU Asesoft Ploiesti 1-3