Veliko finale: Može li ga Srbija učiniti neizvjesnim?

Sjajno Svjetsko prvenstvo je za nama. Poslije jako puno utakmica, ostala nam je još jedna. Finale između Sjedinjenih Američkih Država i Srbije.

FIBA nije uspjela u svom naumu da dobije finale iz snova između Amerikanaca i Španjolaca, ali Srbija je od osmine finala doista djelovala kao druga najbolja momčad na turniru i zasluženo je izborila finale.

Brzom igrom u napadu, predvođeni sjajnim Teodosićem, možda i najboljim igračem turnira, pregazili su Grčku, Brazil, a u neizvjesnoj završnici protiv Francuza izborili današnje finale.

Plan današnje utakmice im je vrlo jednostavan. Svesti Amerikance na igru 5 na 5 i ne dozvoliti im oduzete lopte. U suprotnom će ih Amerikanci otpuhati s terena, kao što su to napravili svakom protivniku do sada na ovom turniru.

Izbornik Srbije Aleksandar Đorđević najavio je utakmicu:

Naš posao je pripremiti utakmicu. Ne možemo inzistirati da igrači ne uživaju. Svi mi uživamo i treba biti tako. Teško je spremiti taktiku protiv Amerikanaca. Naravno treba ih uvesti u pet na pet. Jednostavno želimo igrati našu igru. Poen za poen.

Vrhunska europska košarka se približila američkoj. Vjerujem u ove momke. Možemo izaći i igrati našu košarku. Najteže je pripremiti utakmicu. Ne braniš sustav igre, protiv Amerikanaca braniš individualne akcije.

Amerikancima do sada nitko nije bio ni blizu. Vrhunskom obranom, sjajnim istrčavanjima u kontre i vrhunskim šuterima Thompsonom i Curryjem, lomili su svakog protivnika u samo nekoliko minuta. Kao da daju protivniku da se drži u utakmici do poluvremena, a onda im se dogodi nešto u glavi i rade serije od 10, 15-0 u samo par minuta.

Isti plan će imati i u ovoj utakmici. Zaustaviti trice Srbije, imati puno oduzetih lopti i završavati većinu akcija u kontri.

Mike Krzyzewski, izbornik Sjedinjenih Američkih Država, također je rekao pokoju riječ o ovoj utakmici:

Nikada ništa ne očekujem od druge strane, uvijek sam koncentriran samo na Sjedinjene Države. Međutim, nisam iznenađen što Srbija odlično igra. Stvarno su talentirani. Uvijek sam volio Teodosića. Prvi put sam ga vidio na prvenstvu 2010. godine. Daje mamčadi nevjerojatnu energiju. Momčad je doista dobro vođena. Bit će teška utakmica za nas

On je istaknuo da mu je izbornik Srbije Đorđević nepoznanica kao trener, ali je rekao ovo:

Nisam Sašu puno pratio kao trenera, ali ono što sam vidio je da ima sjajan odnos sa svojim igračima. Njegovi igrači igraju s energijom kakvu je on imao na terenu. Zaista radi nevjerojatan posao.

Sve u svemu, očekuje nas sjajna utakmica. Bit će zanimljivo vidjeti koliko će Srbija moći odgovoriti Amerikancima, a možda im i zaprijetiti. Jedno je sigurno, Amerikanci su veliki favoriti.

Finale je na rasporedu danas u 21:00.