Vrijednosnicama pripao slavonsko-baranjski derbi

Nakon što su izvučeni parovi A1 lige za ostanak, oči mnogih bile su uprte u par posljednjeg kola između Slavonskog Broda i Vrijednosnica OS Darde, kao možebitni odlučujući u borbi za izbjegavanje posljednjeg mjesta. Međutim, tome nije bio slučaj budući da su Baranjci već ranije osigurali ostanak, a Slavonskom Brodu je ovaj dvoboj poslužio kao priprema za dvije najvažnije utakmice sezone, one kvalifikacijske protiv Gorice, nakon kojih će biti poznat i posljednji prvoligaš u sljedećoj sezoni.

U takvoj atmosferi odigran je slavonsko-baranjski derbi u Slavonskom Brodu. Opuštajući, rezultatski irelevantan, no ipak, bodovi su, na kraju, zasluženo pripali gostima iz Darde. Kraj je to sezone za njih, kojom je bio zadovoljan i trener Senad Muminović, posebno kada ona završi gostujućom pobjedom:

„Bila je ovo vrlo naporna sezona i ova utakmica se odigrala bez stresa i bez nekih jakih obrana. Jednostavno, dobra utakmica, lijepa za gledanje, vidjeli smo mnogo koševa i, na kraju, ja sam zadovoljan što smo mi dobili. Mogu samo čestitati svojim igračima na uspješnoj sezoni, bez obzira na to što je to samo izboren ostanak u ligi. Bilo je to teško ostvariti s ovakvim fondom igrača.“

Slavonski Brod – Vrijednosnice OS Darda  83:88 (21:21; 46:40; 71:68)

Slavonski Brod: Kljaić 6, Ćosić 8 (6as), Čelebija 13 (6sk, 4as), Živković 6, Šamija 9, Tokić, Trepalovac 5, Mat. Karlović 12, Šango 23 (5sk), Šebalj.

Vrijednosnice OS Darda: R. Kujundžić, Meznarić 19 (6sk, 4as), Došen 11, Diminić 18 (6sk), Bičvić 7 (9sk, 4as), Pandurić 18, M. Kujundžić, Radoš, Hrnčić 15, Krajina.

Uvodni dio susreta protekao je u znaku brodskog krila Franka Šange. On je, naime, postigao svih devet uvodnih koševa za Brođane, kojima je domaćin poveo 9:8. Slijedi bolja igra gostiju iz Baranje, koji koševima Meznarića, Bičvića, Diminića i Hrnčića u 7. minuti imaju najveću prednost na utakmici (21:14). Međutim, nova trica Šange, koš Čelebije i polaganje Ćosića nakon prodora zaključuju 7:0 seriju Brođana za poravnanje 21:21, kojim je završena prva četvrtina.

Drugi dio susreta bolje otvara domaćin i novim koševima Šange i Čelebije bilježi vodstvo 29:23. Isti igrači tvorci su nove serije koševa Brođana, koji u 17. minuti odlaze dvoznamenkastu prednost (38:28). U tom trenutku, Šango je na svom kontu imao već 20 koševa. Konačan rezultat ovog dvoboja nije previše zabrinuo Zadranina, koji pokazuje odličnu formu pred ono što slijedi:

„Šteta što nismo uspjeli pobijediti ovu utakmicu, ali to nije toliko bitno jer mi smo isprobavali neke nove stvari za Goricu. Ta nam je utakmica puno bitnija, a ova nam je poslužila kao trening utakmica.“

A mogli su ju Brođani i dobiti da je bilo malo više koncentracije nakon pet uzastopnih koševa Petra Živkovića za velikih plus 13 u 18. minuti utakmice (43:30). Međutim, odmah potom, momčad Vrijednosnica zaigrala je zonski presing i tricama Hrnčića i Pandurića te koševima Ariana Došena uhvatila priključak na poluvremenu (40:46).

Treća četvrtina protekla je u blagoj prednosti domaće momčadi. No, ona nije bila dovoljna da bi se prelomio ovaj susret. Tek je u 28. minuti tricama Šamije i Ćosića Slavonski Brod otišao na plus devet (69:60), međutim, zona 1-3-1 gostiju urodila je plodom, a koševi Hrnčića i Došena vratili su neizvjesnost uoči završnog dijela ove utakmice.

Slavonski Brod je držao prednost sve do minutu i pol prije kraja, kada je Darda ubačajima Diminića i Pandurića povela 84:81. Matej Karlović potom smanjuje za Brod, a 30 sekundi prije kraja Diminić skače u napadu, i nakon osobne pogreške Živkovića, pogađa oba slobodna bacanja za 86:83. Nakon time-outa domaćina, loptu sa strane pogrešno izvodi Šamija, a Pandurić s linije slobodnih bacanja postavlja konačnih 88:83 za Vrijednosnice OS Dardu.

U posljednjoj četvrtini više nismo gledali najbolje domaće pojedince u ovom susretu, Šangu i Ćosića. Trebalo ih je sačuvati za subotnji dvoboj u Gorici, no to je Brođane večeras, pokazalo se, koštalo pobjede.

„Darda je zasluženo pobijedila. S naše strane, to je izgledalo malo nepovezano jer su se petorke izmjenjivale po četvrtinama. Više je ovo bio trening, nego stopostotni angažman, kakav bi inače trebao biti. Međutim, nismo se previše umorili i nije se nitko ozlijedio. To je bio i cilj, da se svi odmorimo i ne igramo previše večeras. To smo uspjeli i sad svi spremni idemo u dodatne kvalifikacije sačuvati prvoligaški status“, rezimirao je nakon utakmice motor brodske momčadi Petar Ćosić.

Dejan Meznarić s 19 koševa bio je najefikasniji kod pobjednika, dok su Luka Pandurić i Miše Diminić dodali po 18 ubačaja. Kod Slavonskog Broda, Franko Šango je utakmicu završio s 23 koša (šut iz igre 10/14), Bruno Čelebija ubacio je 13, a Matej Karlović 12 koševa.

Ovom pobjedom su, dakle, Vrijednosnice završile svoju prvoligašku sezonu, dok Brođane očekuju dodatne dvije kvalifikacijske utakmice za ostanak u A1 ligi protiv momčadi Gorice. Prvi susret igra se subotu u 17 sati u Gorici, dok je uzvrat na rasporedu u utorak 20. svibnja u 18 sati u dvorani Vijuš u Slavonskom Brodu.