VTB Liga: Odlično kolo hrvatskih igrača, Žalgirisu prvi poraz sezone

Odigrano je i 5. kolo u jednoj od najjačih liga svijeta, VTB ligi. Hrvatski igrači odigrali su najbolje kolo dosada, a prednjačio je Planinić u pobjedi Khimkija nad Unicsom.

Skupina A

U skupini A bilježimo 3 domaće i dvije gostujuće pobjede.

U derbiju kola sastali su se Khimki naših Zorana Planinića i Kreše Lončara i ruski Unics, a upravo su njih dvojica bili među najistaknutijim pojedincima u redovima domaćih. Khimki je slavio s 85:74. Već nakon treće četvrtine su imali neočekivano visoku prednost od +18 i mirno su priveli utakmicu kraju, a Planinić je predvodio svoju ekipu. Naime, za 21 minutu provedenu na parketu postigao je 18 koševa i to bez promašaja iz igre. Tome je dodao 5 skokova i 2 asistencije. Pratio ga je Vitaly Fridzon s 14, a Krešo Lončar je za 16 minuta zabio 10 poena, a uz to upisao i 3 skoka, 2 osvojene lopte i po jednu izgubljenu loptu i blokadu. Kod gostiju je bivši stanovnik Atene Kostas Kaimakoglou zabio 20, a Igor Zamanskiy 10 koševa. Marko Banić i dalje ne nastupa za Unics zbog ozljede.

Lietuvos Rytas je upisao pobjedu 60:73 na gostovanju u Estoniji kod Kaleva. Predvodio ih je Nemanja Nedović s 18 poena i 5 skokova, a bivši stanovnik Splita i Zadra Deyan Ivanov  je dao 12 uz 6 skokova. Odma do njih je bio i naš Leon Radošević. Za 24 minute ostvario je vrlo dobar učinak od 11 koševa, 6 skokova, 3 izgubljene i 2 osvojene lopte, i po jednu asistenciju i blokadu. Kod domaćih je standardno najbolji bio Keith McLeod s 20, a pratio ga je i Gregor Arbet s 12 poena.

Spartak iz St. Petersburga je zasad jedina neporažena momčad lige. U ovom su kolu u Ukrajini svladali ove godine neprepoznatljivi Azovmash. Momčad Jurija Zdovca je nakon pobjede protiv Cibone u srijedu nastavila niz. Do pobjede 76:81 predvodio ih je izvrsni Loukas Mavrokefalidis s 30 ubačaja, 10 skokova i 5 asistencija, a playmaker Patrick Beverley je dao 16. Domaćinima nije bilo dovoljno ni 25 poena uz 8 asista Lynna Greera kao niti 22 koša uz 11 dohvaćenih lopti Mannyja Harrisa.

Astana je nakon odličnog starta u sezonu poražena kod fenjeraša Turowa u Poljskoj. Posljednjeplasirana momčad skupine tako je ostvarila prvu pobjedu ove sezone i to iznenađujuće visokim rezultatom, 93:66. Već na poluvremenu su Poljaci imali +18 te su do kraja samo povećavali  svoju prednost. Aaron Cel bio je najbolji pojedinac kod domaćih s 32 poena i 12 skokova, a pridodao mu se Michal Chylinski s 15 koševa uz 5 asistencija. Ivan Opačak je za domaćine odigrao 22 minute. Ostvario je skroman učinak (5 poena, 3 skoka, 2 izg. lopte, 1 osv. lopta, 1 asistencija). Za goste je David Simon postigao 20, a srpski internacionalac Branko Cvetković 11 koševa.

Donetsk je također, s obzirom na ovogodišnji sastav, loše krenuo u sezonu. U ovom su kolu upisali već treći poraz i to u gostima od momčadi Krasnye Krylia sa 64:59. Chester Simmons bio je na standardnoj ovosezonskoj razini s 24 koša, a pridodali su mu se i Nikita Balashov i Yury Vasiliev s po 10 ubačaja. Za Ukrajince je Ramel Curry postigao 14, a bivši NBA-ovac Darius Songaila 12 poena.

Rezultati skupine A VTB lige, 5. kolo

Khimki – Unics 85:74
(Planinić 18, Fridzon 14; Kaimakoglou 20, Zamanskiy 10)

Kalev – L. Rytas 60:73
(McLeod 20, Arbet 12; Nedović 18, Ivanov 12)

Azovmash – Spartak 76:81
(Greer 25, Harris 22; Mavrokefalidis 30,  Beverley 16)

Turow – Astana 93:66
(Cel 32, Chylinski 15; Simon 20, Cvetković 11)

Krasnye Krylia – Donetsk 64:59
(Simmons 24, Balashov, Vasiliev 10; Curry 14, Songaila 12)

Skupina B

Bila je ovo večer domaćina u skupini B. Bilježimo čak pet slavlja domaćih igrača. Krenimo redom.

Najzanimljiviji susret igrao se u Rigi gdje je istoimeni domaćin dočekao ove sezone neporaženi Žalgiris naših Delaša i Popovića. Očekivala se pobjeda gostiju i nastavak stopostotnog niza, ali domaći igrači izgleda nisu tako mislili. U izrazito napetoj i uzbudljivoj utakmici spretniji i sretniji su bili Latvijci te su slavili sa 77:72. Predvodio ih je Donatas Zavackas sa 17 poena, a po 11 su zabili Kristaps Janicenoks, Will Daniels i Dairis Bertans. Za ”zelene” je Ksistof Lavrinovič zabio 18 koševa, a Ibrahim Jabber je dodao 10. Marko Popović je za 28 minuta na terenu postigao 9 poena uz po 1 skok, izgubljenu loptu i asistenciju, a Mario Delaš je za 12 minuta zabio 3 koša uz po 1 skok i ukradenu loptu. Žalgiris je tako nakon niza od 4 pobjede u VTB ligi i 5 pobjeda u Euroligi upisao i prvi poraz.

Triumph je upisao treću pobjedu. Bili su bolji od Nizhny Novgoroda sa 71:59. Tywain McKee je bio prvo ime domaćina (22 poena, 6 skokova), a Sergey Karasev je zabio 18 uz 6 skokova. Za goste su bolji od ostalih bili Semen Antonov (18 poena, 6 skokova) i Obadiah Throtter s 10 koševa.

Lokomotiv iz Kubana nije pružio baš nikakvu šansu gostima iz Krasnojarska. Enisey nije nijednom vodio, prednost je za domaćine u jednom trenutku iznosila i +32, a na kraju je završilo 93:64 za Lokomotiv koji je predvodio James Baron s 23, a odličan je bio i Aleks Marić s 19 koševa i 8 skokova. Za goste je bivši Zvezdaš Elmedin Kikanović dao 16 poena, a Aleksey Kotishevskiy i Zabian Dowdell po 13.

CSKA  je u Moskvi iznenađujuće teško svladao češki Nymburk s 84:75, a koliko je teška pobjeda bila pokazuje podatak da su Česi na ulasku u posljednju dionicu imali prednost od +3. Najbolji igrač CSKA je bio Victor Khryapa s double-double učinkom (15 koševa, 13 skokova, 5 asistencija), a šuter Sonny Weems je dao 14. Za vrlo dobre Čehe je Michael Taylor postigao 22 poena, a uz njega su raspoloženi bili i Lukas Palyza i Radoslav Rancik s 12 koševa svaki.

U derbiju začelja skupine B sastali su se litavski Neptunas i bjeloruski Tsmoki Minsk. Slavili su domaćini nakon produžetka rezultatom 110:106. U vrlo zanimljivoj utakmici smo vidjeli čak 10 promjena vodstva. Za domaće je daleko najbolji bio Martynas Mazeika s 33 poena, a Deividas Gailius je zabio 19. Za goste, koji tako jedini u ligi još ne znaju za pobjedu, je standardno najbolji bio Aliaksandr Kudrautsau s čak 37 koševa uz 5 asista, a jedini koji mu je donekle pomogao je bio njegov imenjak Aliaksandr Pustahvar koji je postigao 13 poena.