Zadar se priključio Ciboni na vrhu

Pred oko 1500 gledatelja koje su svojim navijanjem predvodili Tornado i Maligani, Zadar je došao do uvjerljive pobjede protiv Alkara kojom je uz Cibonu zasjeo na prvo mjesto ljestvice Lige za prvaka, a te su dvije momčadi jedine bez poraza nakon prva dva kola.

Zadar – Alkar 78:64 (14:17, 38:31, 62:42)

Zadar: Ramljak 18, Lyons 16, Ivanov 10, Sobin 8, Lawrence 8, Kraljević 7, Šutalo 5, Đugum 4, Bašić 2, Prostran, Batur, Dijan.

Alkar: Gaurina 16, S.Modrić 14, Žitko 13, Peraica 11, Vitali 6, Mikulić 2, Boban 2, Kanaet, Župić, Bilandžić, Buzolić, M.Modrić.

Susret je bolje otvorio Zadar koji je poveo koševima Josipa Sobina i kapetana Ive Ivanova. Prve poene za Alkar zabio je Mato Peraica koji je u prvih deset minuta stvarao najviše problema obrani zadrana. Gosti ubrzo prelaze u vodstvo tricom i dvicom Slavka Modrića od 4:7, a rezultat poravnava svojom prvom tricom Andrew Lawrence. Koševima Peraice i Tonija Vitalija gosti dolaze do najveće prednosti do tog trenutka susreta, poveli su 7:11.

Zadar se u vodstvo vraća nekoliko minuta kasnije s dva pogođena slobodna bacanja Ivanova, ali samo na kratko. Alkaru pripada završnica prve četvrtine koji polaganjima Luke Žitka i zadranina Ivana Mikulića vode 14:17, a sa identičnim rezultatom završila je prva četvrtina u koju je domaći trener krenuo s pomiješanom petorkom, bez Marka Šutala, Marka Ramljaka i Marka Lyonsa. Spomenimo kako su igrači Zadra imali velikih problema na zonsku obranu Alkara.

Zadar je silovito krenuo u drugu četvrtinu i serijom 5:0 dolaze do vodstva 19:17. Nakon pet minuta igre u drugoj dionici, Zadar je na krilima pet poena Ramljaka i četiri Ante Đuguma došao do vodstva 27:22, a Ivanov je s dva pogođena slobodna bacanja doveo svoju momčad na najviših plus sedam do tog trenutka susreta. Post gostiju prekinuo je Peraica novim polaganjem. Ivanov je u 15. minuti susreta morao napustiti teren jer je naletio na lakat Peraice koji mu je raskrvario glavu, a prema informacijama koje imamo, izgleda da je završio na šivanju.

Zadar je u narednim minutama održavao prednost između sedam i devet koševa razlike, a na poluvrijeme se otišlo rezultatom 38:31 nakon skoka u napadu i polaganja Nikole Gaurine u posljednjoj sekundi druge četvrtine.

Nakon što je Alkar smanjio na minus pet početkom trećeg dijela, uslijedili su prvi poeni Lyonsa na susretu, prvo je zabio tricu, a zatim je atraktivno zakucao na alley up dodavanje Lawrencea za prvo dvocifreno vodstvo na susretu uopće, a nakon toga je dodao još jednu tricu za 46:33. Seriju Lyonsa od 8:0 prekinuo je Žitko polaganjem. Lyons nije stao niti nakon toga, nakon dva pogođena slobodna bacanja Filipa Kraljevića i polaganja Vitalija, zabio je novu tricu, a nakon dvice Sobina još je jednom atraktivno zakucao na alley up dodavanje Lawrencea.

Treća četvrtina bila je puna atraktivnih zakucavanja zadrana, Ramljak je postigao četiri poena u nizu, prvo je položio, a nakon toga zakucao za najveću prednost Zadra do tog trenutka susreta. Bilježimo 59:37. Nakon toga je uslijedila serija gostiju od 5:0 koju prekida Lyons još jednom tricom za 62:42, a tim rezultatom završava treća četvrtina.

Opustili su se domaći košarkaši na početku posljednje dionice što Alkar koristi i radi seriju 7:0 na krilima Žitka i Gaurine, a post Zadra prekida Kraljević. Uspjeli su gosti doći na minus 14 šest minuta do kraja, a tada Šutalo postiže svoje prve poene na susretu, prvo postiže dvicu, a zatim i tricu za plus 19. Gaurina uzvraća sa čak tri pogođene trice i dovodi Alkar na samo minus 11, ali bliže od toga nisu uspjeli doći.

Zadar je na kraju zasluženo slavio rezultatom 78:64 na krilima Ramljaka koji je postigao 18 poena uz osam skokova i dvije asistencije. Odmah do njega bio je Lyons s 16 koševa, a sve poene postigao je u trećoj četvrtini. Dvocifren je bio i Ivanov s 10 poena i osam skokova. Kod Alkara najbolji Gaurina s 16 koševa, 14 je dodao Stipe Modrić, a 13 Žitko. Dvocifren je bio i Peraica s 11 koševa, sve u prvom poluvremenu.