Zadar je u finalu, drama na Višnjiku pripala domaćinima!

Nakon što je prvi finalist Kupa Krešimira Ćosića postao Split pobjedom protiv Furnira, u drugom polufinalnom susretu Zadar je na Višnjiku dočekao Cibonu i sasvim zasluženo slavio rezultatom 84:82.

Izrazito izjednačen bio je uvodni dio utakmice, Zadar je predvođen Aleksandrom Bursaćem bio u rezultatskoj prednosti, da bi do kraja prve četvrtine gosti preko Scottieja Reynoldsa preokrenuli, a Jordano polaganjem poravnao na 19:19 na kraju prve četvrtine. Bitno je napomenuti i da je Chinanu Onuaku u tim trenucima već imao dvije osobne greške.

Puno grešaka vidjeli smo na uvodnom dijelu druge dionice, a Vladimir Jovanović pozvao je minutu odmora nakon što je Antonio Jordano ubacio tricu za 26:21 na asistenciju Justina Cartera. Ubrzo nakon toga je osovina Carter-Bursać odvela Zadrane na visoku prednost 35:24. Cibona je u 15 minuta imala već 10 izgubljenih lopti. Vukovi su tada dvama vezanim ubačajima Darka Planinića na asistencije Reynoldsa smanjili na – 6. Do kraja poluvremena Zadrani su vratili dvocifrenu prednost te se na veliki odmor otišlo s 44:34 za domaću momčad.

Skroman je bio početak nastavka, a poslije puno obostranih grešaka, bolje se “adaptirala” Cibona i preko Damira Markote (vezao 9 poena) i Marićevom tricom smanjila na 49:47. Puštali su šut Juri Planiniću Vukovi, a on ih je kaznio ubačajem za tri, nakon čega je Mavra slobodnjacima povećao prednost na 56:49. Izgubio je s druge strane Markota loptu u napadu, da bi Jordano ubacio poene za najvećih +12. Darko Planinić ubacio je jedno bacanje, a njegov brat Jure na drugom kraju terena poene za 63:50, rezultat s kojim se ušlo u posljednjih deset minuta.

Igra koš za koš bila je ono što smo vidjeli u zadnjoj četvrtini, a Cibona je uspjela zakomplicirali stvari tricom Tonija Nakića na tri i pol minute do kraja za 75:67, da bi ubrzo nakon toga i novim ubačajem za tri Šibenčanina smanjila na pet poena zaostatka. Trice Marića i Reynoldsa dovele su Zagrepčane na – 3, Zadar nakon toga nije uspio realizirati napad, a Cibonin Amerikanac s druge strane radi grešku i gubi loptu. Chinanu Onuaku je na 44 sekunde iz odbijanca ubacio nevjerojatno važne poene za 81:76. Poslije minute odmora Markota je promašio tricu, a Mavra u kontranapadu položio te praktički riješio pitanje pobjednika. Ipak, promašajima slobodnjaka Mavre, Damir Markota je na 2.7 sekundi do kraja pri rezultatu 84:80 uputio tricu, a Bursać ga faulira. Ubacio je tada Markota prva dva bacanja, treće namjerno promašio, a skok u napadu je uhvatio Darko Planinić i zatim promašio veliki zicer, ali uz faul. Imao je Planinić na dvije sekunde do kraja dva slobodna bacanja za produžetak, ali oba je promašio i Zadar je pobijedio rezultatom 84:82.

Aleksandar Bursać ubacio je 16 poena uz 4 skoka, Justin Carter upisao je 15 poena i podijelio 7 asistencija. Vrlo važne uloge odigrali su Antonio Jordano (13 poena) te Jure Planinić (9 poena). Kod Cibone je bolji od ostalih bio Reynolds s 14 poena i 6 asistencija.

Veliko finale između Splita i odigrat će se u subotu u Omišu s početkom u 17.30 sati.