Zadar nakon drame izborio ostanak

Zadrani su nakon dramatične završnice u koju su se doveli svojim greškama i sa čak četiri promašena slobodna bacanja u posljednjih 20 sekundi ipak uspjeli izboriti ostanak u ABA ligi pobjedom protiv Union Olimpije 77:75, a na ruku im je išla i pobjeda Igokee nad Širokim.

Zadar – Union Olimpija 77:75 (17:24, 39:37, 64:57)

Zadar: Lawrence 19, Ivanov 17, Sobin 14, Šutalo 8, Prostran 5, Ramljak 4, Kraljević 4, Dijan 2, Bašić, Đugum, Batur.

Union Olimpija: Omić 20, Salin 14, Gailius 13, Murič 11, Stepheson 8, Vladović 3, Rupnik 2, Joksimović 2, Drobnjak 2, Marinelli, Brodnik,

Olimpija je postigla prve koševe na susretu, točnije Alen Omić. Kapetan Zadra Ive Ivanov poravnava na drugoj strani, a sljedećih par minuta gledali smo nadmetanje Josipa Sobina koji postiže sljedećih šest koševa Zadra i Omića s druge strane. Kako je četvrtina išla kraju, Olimpija je bila bolja i nakon prve dionice vodila je s sedam koševa razlike. Kod Zadra najraspoloženiji su bili Sobin s sedam koševa i Ivanov s šest. Kod Olimpije je Omić postigao čak 11 koševa.

Zadar je u drugoj četvrtini odigrao puno bolje. Igra je živnula nakon ulaska na teren Tonija Prostrana koji u pet minuta igre postiže pet poena, a onaj koji je digao navijače na noge bio je nakon skoka u napadu između dva igrača Olimpije, a uz to je izborio i prekršaj te zabio dodatno slobodno bacanje. Raspucao se i Andrew Lawrence koji je u tom periodu postigao čak tri trice. Otišao je Zadar na pet poena razlike, ali opet su odigrali lošu posljednju četvrtinu, a Olimpija je na odmor otišla sa samo minus dva.

Odlično je Zadar otvorio treću četvrtinu, što često nije bio slučaj u ovoj sezoni. Krenuo je Lawrence svojom četvrtom tricom, Sobin je postigao koš uz prekršaj, a na oduševljenje svih u dvorani zabio je i dodatno slobodno bacanje za najveću prednost Zadra do tog trenutka utakmice od osam koševa razlike. Vratila se Olimpija na samo minus dva, ali igrači Zadra ne dopuštaju Olimpiji da preokrene, već koševima Ivanova, Lawrencea i Marka Šutala odlaze na najviših do tad, plus devet, nešto više od minutu i pola do kraja treće četvrtine. treća četvrtina završila je prednošću Zadra od 64:57.

Zadar je nakon nešto više od dvije minute igre u posljednjoj dionici doša opet na devet koševa razlike, ali kao i mnogo puta do sada, uspjeli su prosuti prednost, a Olimpija se vratila u susret. Dino Murič je 12 sekundi do kraja susreta pogodio oba slobodna bacanja i doveo Olimpiju na 77:74. Uslijedio je brzi prekršaj na Marku Lyonsu koji je mogao osigurati pobjedu Zadru, ali promašio je oba. Olimpija je krenula u napad koji Lyons zaustavlja prekršajem nad zadraninom u redovima Olimpije, Jakovom Vladovićem koji pogađa samo drugo slobodno bacanje. Rezultat je 77:75, a uslijedio je novi brzi prekršaj Olimpije, a na liniju slobodnih bacanja krenuo je kapetan Ivanov i promašio je oba. Posljednji napad Olimpije završio je Murič promašajem za tri poena na veliko veselje svih u dvorani i izboreni ostanak po drugi puta za redom u posljednjem kolu lige.

Zadar su do velike pobjede u ovom susretu predvodili nepogrešivi za tri poena Lawrence koji je ubacio sve četiri trice iz isto toliko pokušaja te se zaustavio na 19 poena. Ivanov je zabio 17 uz lavovsku igru u obrani a uspio je skočiti pet puta te jednom asistirati i osvojiti loptu. U pravo zadarsko srce pretvorio se Sobin kojeg je bilo svuda, zabio je 14 koševa, uhvatio je 12 skokova, od toga čak sedam u napadu, podijelio je tri blokade uz jednu asistenciju, osvojenu loptu ali i tri izgubljene. Treba spomenuti i Tonija Dijana koji je postigao samo dva koša, ali je skočio osam puta od toga čak pet puta u napadu i to kad je bilo najpotrebnije.