Zadar stotkom preko Kvarnera

U 5. kolu A-1 Lige za prvaka Zadar je ostvario najuvjerljiviju pobjedu ove sezone i prvi put zabio troznamenkast broj koševa. Kvarner je na Višnjiku trajao svega pet-šest minuta, ali je momčad Ante Nazora vrlo brzo nametnula svoj ritam i uspostavila kontrolu nad utakmicom.

[rezultat id=402]

Bila je i poprilično napadački raspoložena pa oni koji su odlučili provesti večer u dvorani Krešimira Ćosića, unatoč izostanku bilo kakve rezultatske zanimljivosti, nisu požalili. Opet Zadrani nisu baš najbolje otvorili utakmicu. Surina je pogodio tricu, Boban dvicu, a Krivec dva bacanja za početno vodstvo Kvarnera 2:7. Jedini zadarski strijelac u tom razdoblju, Krasić, zaradio je tehničku pogrešku pa ga je zamijenio Travis.

Radić je s penala malo kasnije donio svojima najvećih +6, 3:9 u petoj minuti, ali nije bilo potrebe za zadarskim time-outom. U igru je ušao Prostran i stvari su vrlo brzo krenule u očekivanom smjeru. Travis (trica), te Ramljak i Delaš u kontri smanjili su na 10:11 pa je minutu odmora pozvao Anzulović. Škifić je zabio za 10:13, no to je praktički bilo sve od gostiju na ovoj utakmici.

Zadar se razigrao i već do kraja prve četvrtine otišao na dvocifrenu razliku. Odličnu je dionicu odradio Ante Delaš. Sa četiri poena otvorio je veliku seriju, a onda pogodio i tricu. Riječani se nisu snašli na zadarski pressing preko cijelog terena, te su izgubili nekoliko lopti i odmah primili lake koševe.

Nije pomogao ni drugi Anzulovićev time-out u manje od dvije minute. Zabio je i Prostran pa opet Travis i Ramljak, da bi prvu četvrtinu zaključio Ivanov za 25:15.

Za Kvarner je u te četiri crne minute poentirao jedino Cinac, koji je i u drugoj četvrtini bio jedini koliko toliko raspoloženi gostujući igrač. Delaš i Travis pogodili su još svak po jednu tricu, četiri poena pridodao je Krasić i Zadar je odjurio na +19, 36:17. Pitanje pobjednika bilo je, dakako, riješeno, ali Nazor je u svakoj akciji, obrambenoj i napadačkoj, inzistirao na maksimalnom angažmanu svojih igrača.

Cinac sa devet poena nije mogao smanjiti razliku, jer mu se nitko drugi nije priključio, a ni obrana Kvarnera nije mogla ništa protiv raspoloženog zadarskog napada. Najbolji strijelci gostiju Škifić i Radić u prvom su poluvremenu kombinirano postigli samo deset poena. I razigravač Krivec bio je potpuno odsječen.

Kod Zadra su ušli Batur i Nurkić i odmah se upisali u strijelce. Prvi je zabio četiri, a drugi čak deset poena pa su domaći već do velikog odmora imali trojicu dvocifrenih.  Ništa gostima nije polazilo za rukom. Tako je, nakon promašenih penala Ivanova u posljednjoj sekundi, Nurkić skočio u napadu i zabio za +21, 54:33.

Jednosmjerna ulica nastavljena je i u drugom poluvremenu. Raspucani Delaš pogodio je još dvije trice, Travis i Prostran po jednu, zabili su i Nurkić (2), Ivanov (4), a treću četvrtinu zaključio je Šango tricom za +28, 77:49. Na drugoj strani se Cincu malo priključio Radić, ali Kvarner je već odavno izvjesio bijelu zastavu.

Unatoč ogromnoj razlici, preko tisuću gledatelja u Krešinom domu dobro se zabavljalo. Tornado je pjevao i zajedno s ostatkom dvorane pljeskao svakoj lijepoj akciji bijelih. A bilo ih je. Primjerice, Nurkićevo zakucavanje u kontri za okruglih +30, 89:59. Ili atraktivan koš Ivanova iz reketa. Ili malo kasnije Baturova trica iz kuta. Pa konačno i novo Nurkićevo zakucavanje jednom rukom za stotku. Publika je inzistirala da Zadrani odigraju i posljednji napad, nakon čega je eksplodirala. Završilo je pjesmom: „Šampioni, šampioni”. U

oči sutrašnjih utakmica Cedevite i Alkara, te Zagreba i Splita, na tablici vodi Cibona (5-0), ispred Zadra (4-1), a sljede Jolly (3-2), Cedevita (3-1) i Split (2-2). Kvarner je na 1-4, dok su Alkar i Zagreb za sada jedini bez pobjede (0-4).

Izjave nakon susreta:

Ante Nazor, trener Zadra:

“Čestitam svojim igračima. Stvarno smo kvalitetno odradili ovu utakmicu. Zabili smo sto poena, što me veseli. Na trenutke je utakmica imala elemente spektakla, što je jako bitno zbog publike, koja zbog toga i dolazi u dvoranu. Imali smo dobar protok lopte i kontrolu rezultata i ritma igre svih 40 minuta. Drago mi je što su svi participirali. Ovo su utakmice kada se treba malo nabildati samopouzdanje igračima, koji nisu imali ovoliku minutažu tijekom sezone. Kvarner arhiviramo već večeras i idemo dalje.”

Vladimir Anzulović, trener Kvarnera

“Skupo smo platili školu Višnjika. Očekivao sam više od mojih igrača, no očito su bili malo impresionirani. Zadar je odigrao jako kvalitetno i tu nema puno priče. Pripremali smo se za njihov pressing, ali nemam što zamjeriti ovim mladićima. Najstariji ima 25 godina, sedam igrača nikada nije igralo prvu ligu, a kamoli ligu za prvaka. Svaka škola se plaća.”