A1 žene: Zadranke bolje od Pule, Luca ponovno MVP

U 15. kolu Prve hrvatske ženske lige košarkašice Zadra slavile su pred domaćom publikom protiv Rockwool Pule. Medveščak je bio nadomak iznenađenje protiv euroligaške momčadi Novi Zagreb, a Luca Ivanković je predvodila Jolly JBS do nove uvjerljive pobjede.

Zadar – Rockwool Pula 77:54 (24:20, 42:34, 59:44)

Zadar: Štrmelj 4, Sesar 6, Marija Erslan, Balić 14, Cvjetković 15, Nikpalj 8, A.Erslan 16, Majstorović 12, Bodrožić, Marta Erslan, Žilić
Rockwool Pula: Đukić, Buzov 18, Tukić, Mišić, Pickering 9, Zubak 14, Šturbej, Percan 1, Ramljak 12, Jakelić

Odličan početak Zadrankama donio je prednost od 11 poena nakon šest minuta igre. Domaće su se postavile mudro u obrani gdje su prekidale lopte za visoke Ramljak i Zubak, a Marija Erslan je potpuno isključila Buzov na poziciji organizatorice igre. U napadu je Cvjetković, koja je lani igrala za Pulu, u prvih pet minuta ubacila deset poena.

Sve je u prvim minutama izgledalo odlično za domaće. Ipak, pred kraj prve četvrtine Buzov je imala nekoliko solo dionica, pa su gošće na prvi mali odmor otišle sa minus četiri, a početkom druge četvrtine Pula se primakla i na 24:22.

Zadar je ponovno imao problema s otvorenim šutevima, no to nije obeshrabrilo Zadranke koje su u 15. minuti ponovno otišle na plus 10 (36:26) nakon nekoliko mirnih napadačkih reakcija Antonije Erslan. Dojam je da je Zadar u prvom poluvremenu mogao i više od konačnih 42:34, posebno zbog taktike Puljanki koje su forsirale kontre, koje su teško pratile Ramljak i Zubak.

I na početku drugog poluvremena Zadar je bio u pravom ritmu. Serijom 6:0 u dvije minute bijelo-plave povećale su prednost na 48:34 i tako sasvim primirile Pulu kojoj više nije mogla pomoći ni brza Buzov. Koliko je Zadar dobro reagirao u čuvanju Ramljak pokazuje i podatak da je jednu od svojih najjačih aduta Ivan Đukić, trener gošći, poslao na klupu.

Igračice Marije Mazije nisu dopuštale Puljankama ni u jednom trenutku promjenu ritma koji je potpuno bio na strani Zadranki. Tako se dvoboj s jednim od konkurenata u borbi za peto mjesto, ali i izbjegavanje pretposljednje pozicije, pretvorio u kontroliranu pobjedu, drugu ove sezone koju je Zadar upisao protiv Pule.

“Ništa se bolje nije ni moglo očekivati kod čak 17 izgubljenih lopti u prvom poluvremenu,” rekao je trener Rockwool Pule Ivan Đukić za portal Ženska Košarka.

“Kad se tome doda činjenica da nam u Zadru nije funkcionirao vanjski šut, onda je to to. Pokušavali smo se vratiti u igru, ali danas jednostavno nije išlo.”

Medveščak – Novi Zagreb 74:77 (19:10, 35:40, 52:62)

Medveščak: Begić 12, Perić 12, Džankić 13, Tikvić 7, Borović 13, Šeda 6, Todorić, Kalebić, Majstorović, Radoš, Premasunac 11, Jurjević
Novi Zagreb: Čačić 4, Mitchell 11, Vrdoljak 11, Bedalov 2, Marin, Komplet 2, Pačkovski, Jurić 4, Mazić 18, Williams 21, Brkljačić 4, Dojkić

Po dvije četvrtine su dobile i jedna i druga ekipa. Medveščak je odlično ušao u utakmicu i prvu četvrtinu riješio u svoju korist s devet koševa prednosti, a onda drugu odigrao loše i izgubio ju 14 koševa razlike. Treću je dobio Novi Zagreb, četvrtu Medveščak, ali je najzanimljiviji dio utakmice bila zadnja minuta u kojoj je odlučen pobjednik.

Zrinka Brkljačić se na početku 40. minute prošetala kroz Medveščakov reket i položila za 75:72. Ana-Marija Begić je iz slobodnih bacanja smanjila na 74:75. U pretposljednjem napadu suci u reketu Novog Zagreba sviraju namjeran faul nad Ana-Marijom Begić koja kod rezultata 74:75 za Novi Zagreb promašuje oba slobodna bacanja unatoč činjenici da ih je do tada realizirala stopostotno. Trener Turić uzima potom time-out i umjesto Ivane Tikvić uvodi Silvu Šeda.

Kreće posljednji napad Medveščaka. Ako Medveščak poentira, dobiva utakmicu. Međutim, Silva Šeda gubi loptu, zapravo joj krade Matea Vrdoljak, asistira Latoyi Williams, a ova polaže za pobjedu Novog Zagreba 77:74. Medveščak je izgubio utakmicu koju je praktički imao u rukama.

Najkorisnije igračice kod Novog Zagreba bile su Mirna Mazić s valorizacijom 32 u 35:45 vremena provedenog na parketu i postignutim double-double učinkom (18 koševa i 11 skokova) i Latoya Sammone Williams s valorizacijom 25 (21 koš i 6 skokova).

Najbolju valorizaciju kod Medveščaka za 23 minute ostvarila je Ana-Marija Begić 16 (12 koševa i 7 skokova) te po 14 Iva Borović za i Nina Premasunac za 30 minuta igre.

Trešnjevka 2009 – Gospić 54:63 (14:21, 28:37, 41:51)

Trešnjevka 2009: Jovanović 21, Čunčić 6, Slonjšak, Kovač 2, Fabbri 5, Mamić 13, Jordanić, Škara, Vrinjanin, Kelava 7, Bura
Gospić: Valentić, G.Devčić, Dover 3, Jurčević 9, Salopek 12, Keith 7, Badanjak, Bosilj 22, Božikov 2, Bura 8

U ovoj utakmici Trešnjevka 2009, kako je i najavio trener Nemec, bila je oslabljena neigranjem njihove ponajbolje igračice Anje Škare, zatim Ive Slonjšak, Sare Plavljanin, Sandre Vrinjanin i Lane Rački. Nažalost, viroze i bolesti hendikepirale su Trešnjevku, no, unatoč tome preostale Nemecove igračice odigrale su odvažno i postigle dobar rezultat. Posebno je bila raspoložena Ivana Jovanović s 21 postignutim košem, najbolja skakačica europskog kadetskog prvenstva lani Anita Kelava s čak 15 skokova i Marijana Mamić s 13 koševa.

Monika Bosilj kod Gospića opet je bila najbolja. Ostvarilaje double-double učinak (10 skokova i 22 koša), a efikasna je bila po običaju i Emanuela Salopek s 12 postignutih koševa.

PGM Ragusa – Jolly JBS 50:83 (16:27, 19:50, 36:70)

PGM Ragusa: Petrović, Babun 14, K. Zarač, M. Zarač, Matić 17, Tošić 7, Lovrić, Tomičić 4, Malada, Pocrnjić 2, Dobroslavić 6, Čoić
Jolly JBS: Cigić 7, Stojanović, Petković, Chiabov 10, Benić 14, Mišura 10, Semren 9, Smolić 2, Di Maulo, Ivanković 29, Periša, Dujić 2

Luca Ivanković je i u ovom kolu zaradila epitet MVP kola jer je i u Dubrovnku svojom korpulencijom bila nezaustavljiva i neriješiva zagonetka za dobrovačku obranu. Sa 12 skokova i 29 postignutih koševa u 26 minuta igre ostvarila je double-double učinak i valorizaciju 44. Antonija Mišura dala je danas manje koševa nego uobičajeno – deset, ali je imala neuobičajeno punio asistencija, čak devet, i time još više učvrstila vodeću poziciju najbolje asistentice A-1 lige. Dubrovčanka u šibenskim redovima Kristina Benić svojima je ubacila 14 koševa, a istaknula se i Antonia Chiabov s 10.

Kod Dubrovčanki uobičajeno najbolje su bile Ivona Matić sa 17 koševa i 11 skokova (double-double učinak) te Šibenčanka u dubrovačkim redovima Emilija Babun koja je opet svoje počastila s 14 koševa.

Agram ZG – Split 47:67 (10:14, 25:23, 37:45)

Agram ZG: Vujić 11, Bilić, Vukić 6, Varivoda, Iva Belošević 8, Ines Belošević, Šarić 14, Šarčević, Meštrović 8, Šalić
Split: Boban, Goleš 7, Šustić, Laura 10, Babić, Modrić 12, Roje 24, Barać, Šakić, Zovko 14

Kako je i najavio da dolazi po pobjedu u Zagreb, trener Splita Boran Grgin je to i ostvario. Mada je poslije prvih 20 minuta izgledalo da bi se Agram ZG mogao osladiti prvom pobjedom. Naime, na poluvremenu je vodio 25:23.

Međutim u drugom poluvremenu Splićanke su, nakon lekcije trenera Grgina u poluvremenu, zaigrale puno ozbiljnije i odgovornije, iz minute u minutu su povećavale prednost te utakmicu mirno privele kraju. Darijeva sestra Dana Šarić bila je prvo ime Agrama- ZG sa 14 postignutih koševa.

Kod Splita Ivana Roje je bila odlična. Osim što je postigla vrlo visok double-double učinak (24 koša i čak 18 skokova) imala je i 4 asistencije, a sve to postigla je za 38:45 vremena provedenog u igri.

Boran Grgin po završetku utakmice je za portal Ženska Košarka kazao: “Iskreno, bilo je puno teže nego što rezultat govori. Ekipa Agrama nas je dobro namučila, a mi smo cijelo prvo poluvrijeme bili neprepoznatljivi i previše smo griješili u dodavanjima i zicerima. U drugom poluvremenu smo promjenom obrane došli sebi i ipak se odlijepili na pristojnu razliku. Moram istaknuti Ivanu Roje koja se borila s temperaturom cijeli tjedan i bez treninga je odigrala odličnu utakmicu s valorizacijom 39. Ova pobjeda nam puno znači jer mislim da odavno nismo nakon 15. kola imali 7 pobjeda u A-1 ligi, a od toga čak 4 u gostima.”

Pleter – Studenac Omiš je odgođeno zbog prometne nesreće koju su gostujuće igračice doživjele na povratku sa prošle utakmice.