Zadru pripao vječni derbi

Zadranima je pripao novi vječni derbi koji se u Draženovom domu odigrao u okviru 8. kola Jadranske lige. Momčad Ante Nazora odigrala je jednu od boljih utakmica u sezoni. Suvereno, nadmoćno od samoga starta Zadar je protutnjao Zagrebom u utakmici u kojoj Cibosi nisu imali šanse.

ABA Liga, 8. kolo, 19. studenoga

Cibona – Zadar 66:97(18:33, 17:20, 13:21, 18:23)

Cibona: Bilinovac 8, Uljarević 0, Ljubičić 8, Marić 0, Bundović 18, Gilbert 5, Novačić 13, Rozić 7, Slavica -, Raley-Ross 4, Jefferson 3, Markota 0

Zadar: Bašić 9, Marić 3, Magarity 5, Krajina 16, Vuković 14, Brzoja 12, Špralja 5, Tomas -, Little 11, Božić 20, Planinić –

Centarski duo Magarity-Krajina zajedno s Lukom Božićem vode Zadar do 4:11 nakon manje od tri minute igre. Nadovezali su se na to Brzoja i Little za 6:21. Ni druga minuta odmora trenera Ivana Velića nije pomogla Cibosima pa gosti nakon prvih deset minuta vode s 18:33. Zadrani su bili kvalitetniji u tranziciji i uspjeli su umiriti igru na klasičnih pet na pet. Mario Little bio je šuterski raspoložen pa su gosti imali i plus 26 u prvom dijelu.

Igra se ubrzala na otvaranju drugog dijela, a Cibosi prvu tricu postižu tek u 25. minuti susreta. Zagrepčani su na krilima Ljubičića ušli u zonu nižu od minus 20 razlike, ali vrlo dobro se u jurnjavi snalaze Brzoja i Božić pa trener Cibone zove još jednu minutu odmora pri rezultatu 44:63. Krajina i Vuković odlično koriste asistencije Bašića i Božića i Zadar pred posljednjih deset minuta stiže najvećih 26 poena prednosti. S katastrofalnim vanjskim šutom izgubila se napadačka ideja u redovima Vukova koji su napade sve češće završavali akcijama 1 na 5, u kojima je najviše prednjačio Brandis Raley-Ross.

Rapsodija se nastavila u četvrtoj dionici pa Zadrani tricama Vukovića i Marića dolaze na ogromnih plus 30 (50:80) sedam i pol minuta prije kraja. Poveli su gosti i s maksimalnih 35 razlike, ali do kraja Cibosi uspijevaju malo ublažiti poraz. O fokusiranosti Zadrana dovoljno govori činjenica da su slobodna bacanja šutirali s 94% (16/17).