Zagreb odnio bodove iz Slavonskog Broda

U lijepo ispunjenoj dvorani Vijuš, košarkaši Zagreba opravdali su ulogu favorita i, zahvaljujući velikoj premoći centarske linije, zasluženo slavili u 13. kolu A1 lige na gostovanju u Slavonskom Brodu rezultatom 85:96.

S druge strane, Brođani su pružili solidan otpor, čak štoviše, velikom serijom u posljednjoj četvrtini uspjeli su ozbiljno ugroziti visoko vodstvo Zagrepčana, no za nešto više, protiv favoriziranog protivnika, nedostajao je doprinos igrača na visokim pozicijama, koje Slavonski Brod u svojoj momčadi trenutno nema.

Slavonski Brod – Zagreb 85:96 (20:25; 44:51; 62:77)

Slavonski Brod: Kraljik, Kljaić, Ćosić 23 (8as), Živković 8, Šamija 7, Blažević 4, Galić 12, Kozina, Mat. Karlović 19, Šango 9, Mar. Karlović 3, Grgić.
Zagreb: B. Žganec, Šarac 6, Segarić 3, Halilović 23 (11 sk, 5 as), Mileković 3, K. Žganec 23 (7sk), Brnas 11, Tešija 7, Sertić, Novačić 20 (8sk), Milekić, Rogić.

Do prve veće prednosti Mravi su stigli sredinom prve četvrtine, kada su koševima Karla Žganeca i Aljoše Šarca poveli 13:7. Nakon minute odmora, Brođani se ubrzo uspijevaju vratiti i tricama Davora Galića i Mateja Karlovića poravnati rezultat (16:16). Odmah potom, Zagreb odgovara svojom serijom te koševima Karla Žganeca i tricom Ivana Novačića vraća prednost na svoju stranu, s kojom završava i prva dionica susreta (20:25).

Uz Karla Žganeca, igrači Slavonskog Broda nisu imali odgovora niti za Miralema Halilovića te se Zagreb, na krilima ove dvojice igrača, uspijeva u drugoj četvrtini odvojiti na najvećih plus devet (27:36). U tim trenucima, Brođani ne pronalaze rješenja za čvrstu obranu Zagreba te, tražeći vanjski šut preko pick and popa, napade uglavnom završavaju individualnim akcijama. Krajem poluvremena, to je ipak nakratko donijelo rezultat jer su tricama Franka Šange i Petra Ćosića te koš-faulom Petra Živkovića došli na minimalan zaostatak (40:41). No, Zagreb se preko dominantnog Halilovića pobrinuo da na poluvrijeme ode s prednošću (44:51).

U nastavku, Mravi su odlučili prelomiti susret te najprije serijom 6:0 odlaze na najvećih plus 11 (46:57), a potom s uzastopnih 10 koševa krajem treće četvrtine i na plus 18 (59:77). Kakvu takvu nadu domaćinima je ostavio Matej Karlović, koji je tricom sa zvukom sirene zaključio treću dionicu susreta (62:77).

I kada su svi pomislili da je utakmica praktički riješena, Slavonski Brod je najprije koš-faulom Ćosića, a zatim tricama Živkovića, Šange, Šamije i Mateja Karlovića serijom 21:5 došao na samo tri koša zaostatka (83:86). No, nakon minute odmora, Mravi su se uspjeli pribrati i s pet uzastopnih koševa Tonija Brnasa i pet koševa Karla Žganeca nisu dopustili Brođanima da preokrenu susret u svoju korist te su zasluženo slavili rezultatom 85:96.

Najzaslužniji za pobjedu Zagreba bili su Miralem Halilović i Karlo Žganec. Halilović je, s double-double učinkom od 23 koša i 11 skokova, ostvario ukupnu valorizaciju 30, dok je Karlo Žganec, također s 23 koša i sedam skokova, valoriziran s 33 boda. Vrijedi izdvojiti i učinak Ivana Novačića, koji je u pobjedu ugradio 20 koševa. Slavonski Brod su predvodili domaći igrači i to povratnici u momčad. Sjajnu večer imao je novopridošli Petar Ćosić, koji je uz 23 koša ostvario i osam asistencija. Matej Karlović dodao je 19, a Davor Galić 12 koševa.

Kolika je bila premoć centarske linije gostiju, najbolje govori podatak da je Zagreb imao čak 45 skokova, od čega 16 napadačkih. Brođani pak, s druge strane, imali su ih 17 ukupno te im nije pomoglo ni 12 ubačenih trica.

U sljedećem 14. kolu, na rasporedu je slavonsko-baranjski derbi, ujedno i derbi začelja, u kojem će Slavonski Brod gostovati u Dardi i bodove spasa tražiti protiv izravnog konkurenta u borbi za ostanak u ligi. S druge strane, Mravi će u Trnskom dočekati momčad Zaboka i pokušati učvrstiti svoju poziciju, koja ih vodi u Ligu za prvaka.