Započela i VTB liga sa šestoricom hrvatskih igrača

Prošli tjedan započela je i VTB liga. Ove godine liga obuhvaća 20 momčadi iz čak 9 zemalja, a sustav natjecanja lige je takav da su momčadi podijeljene u dvije skupine po 10 ekipa.

Skupina A

U skupini A zasad je odigrano 5 utakmica prvog kola te je jedna utakmica odigrana unaprijed. Vrijedi izdvojiti visoku pobjedu Unicsa, Spartaka i Khimkija, tijesnu  pobjedu Kaleva i Astane te visok domaći poraz Azovmasha i startnih 0-2 Lietuvos Rytasa.

Spartak je u St. Petersburgu ostvario iznenađujuće visoku pobjedu nad litavskim L. Rytasom. Momčad Jurija Zdovca je goste ispratila kući s velikih +27, 75:48. Ruse, za koje od ove godine nastupa prošlogodišnji igrač Cibone Zack Wright, do pobjede su predvodili Carter i Mavrokefalidis s 19 ubačaja. Leon Radošević je u poraženoj momčadi za 28 minuta zabio 8 poena i imao 2 skoka.

Khimki naših Zorana Planinića i Krešimira Lončara je u prvom kolu na domaćem parketu lako porazio kazahstansku Astanu sa 104:75. Najefikasniji kod domaćina bili su Rivers sa 17 poena i ruski reprezentativac Vitaly Fridzon koji je dodao 15. Planinić je za 17 minuta u pobjedu ugradio 3 poena, 5 asistencija te 3 skoka  i 1 blokadu, a Lončar je za 14 minuta ostvario vrlo dobar učinak, ubacio je 14 poena uz 3 uspješna skoka.

Ruska Krasnye Krylia je na gostovanju u Ukrajini kod Azovmasha ubilježila iznenađujuće visoku pobjedu 73:92. Goste su do pobjede vodili Thomas sa 17 poena te Kolesnikov i Simmons s 15.

Unics našeg Marka Banića se oporavio nakon startnog poraza u ruskoj ligi te su u prvom kolu VTB lige nadvisili ukrajinski Donetsk sa 66:48. Lyday s 18 te ovogodišnje pojačanje iz Panathinaikosa Kostas Kaimakoglou s 15 poena bili su najefikasniji u redovima domaćih. Marko Banić zbog ozljede ponovno nije nastupio.

Kalev je tijesno slavio na gostovanju kod Turowa u Poljskoj sa 80:81. Keith McLeod predvodio je Estonce s 25 poena. Ivan Opačak, prošlogodišnji igrač Cedevite, za poraženu je momčad ubilježio učinak od po 2 poena, skoka te izgubljene lopte za 22 minute na parketu.

U unaprijed odigranoj utakmici Astana je na domaćem parketu napravila veliko iznenađenje. Sa 72:71 je nadvisila Lietuvos Rytas te im tako nanijela drugi poraz i zadala velike brige njihovom strategu Aleksandru Džikiću. Domaćine je do pobjede predvodio bivši  Cibos Rawle Marshall sa 17 poena i 9 skokova, no pobjedu im je donio Jerry Johnson u uzbudljivoj završnici postigavši 2 bacanja kod rezultata 70:71. Leon Radošević je za litavsku ekipu za 21 minutu provedenu na parketu postigao 4 poena, dodao  5 skokova, ali i 5 napravljenih prekršaja.

Skupina A, 1. kolo:

Unics – Donetsk  66:48
(Lyday  18, Kaimakoglou  15;  Songaila 14)

Turow – Kalev  80:81
(Micić  19, Žigeranović  17;  Mc Leod  25, Arbet, Dorbek 12)

Spartak – Lietuvos Rytas 75:48
(Carter, Mavrokefalidis  19, Beverley  15; Seibutis 15)

Khimki – Astana 104:75
(Rivers  17, Fridzon  15; Simon  18, Johnson  14)

Azovmash – Krasnye Krylia 73:92
(Greer  17, Pecherov  13, Raduljica  10; Thomas  17, Kolesnikov, Simmons  15)

Astana – Lietuvos Rytas 72:71
(Marshall  17, Johnson  15; Blums  22, Ivanov  11)

Skupina B

U skupini B odigrane su 4 utakmice prvog kola. Pobjede su ubilježili Žalgiris, CSKA, Nizhny Novgorod te VEF Riga.

Žalgiris je slavio na vrlom teškom gostovanju kod ruskog Lokomotiv Kubana. Do pobjede 70:78 predvodili su ih Rimantas Kaukenas s 14 te ovogodišnje pojačanje Tremmell Darden s 13 poena. Naš Marko Popović je za 23 minute postigao 6 poena, te imao 3 asista i 2 skoka, dok je Mario Delaš cijeli susret odgledao s klupe.

CSKA je ostvario pobjedu kod litavskog Neptunasa. U pobjedi 72:83 odličnu partiju su pružili srpski reprezentativci Krstić (22 poena) i Teodosić (16 poena).

Nizhny Novgorod je potvrdio visoku formu na početku sezone pobijedivši u prvom kolu na domaćem parketu prošlogodišnjeg člana ABA lige češki Nymburk s 82:66. U redovima domaćina bilo je  čak šestero dvoznamenkastih, a najefikasniji su bili Throtter sa 14 i Antonov s 13 poena.

VEF Riga je u prvom kolu pokazala da će vjerojatno na domaćem parketu biti tvrd orah svima. Sa 101:78 nadvisili su ruski Triumph. Do pobjede ih je predvodio prošlogodišnji član Unicaje E.J.Rowland s 24 ubačaja.

Minsk i Enisey će svoju utakmicu prvog kola odigrati 11.10.