Zubac konačno dobio minute

Protekla NBA noć odigrala se bez nekakvih iznenađenja. Svi favoriti su odradili svoj posao i uzeli pobjedu osim New Orleans Pelicansa (2, utakmica u 2 dana) koji su prepustili Atlanta Hawksima tijesnu pobjedu. Ni naši igrači nisu bili pretjerano aktivni sinoć osim Ivice Zupca koji se uspio dobiti više od 2 minute na terenu. Pravi playoff dvoboj vidjeli smo u Wisconsinu gdje je Heat izvukao 8. pobjedu u 10 utakmica, uz zanimljiv dvoboj Giannis – Whiteside. Aktualni prvaci preživjeli su gostovanje kod borbenih Bullsa, Toronto nastavlja nizati pobjede protiv slabijih kao i Spursi koji preživljavaju na račun LaMarcusa Aldridgea i njegovih partija. Grizliji su uzeli utakmicu u New Yorku bez najboljih igrača Conleya i Gasola, Hornetsi pak s dosta lakoće sredili Wizardse, kao i Utah Kingse, dok je jedna od zanimljivijih utakmica odigrana u Stapless centru između Nuggetsa i Clippersa. Nju ću detaljnije opisati u tekstu ispod.

Oklahoma City Thunder – Los Angeles Lakers  114:90

(C.Anthony 27k 3sk. R.Westbrook 19k 6sk 7as, S.Adams 21k 10sk; J.Randle 16k 3as, K.Caldwell-Pope 10k 2uk, Ivica Zubac 2k 1sk)

Niz lakših utakmica uspio je podići formu Thundera (25-20) i sad su na nizu od 3 pobjede. Ovu utakmicu vratio im se Andre Robertson (problemi s koljenom), ali na ograničenoj minutaži. Za Lakerse (15-29) ponovno nije nastupio rookie Lonzo Ball, kojeg također muči koljeno, a vjerojatno neće ni igrati u petak protiv Bogdanovića i Indiana Pacersa. Zanimljivo je da su Lakersi na omjeru 0-8 dok ne igra Lonzo (u 6 od tih 8 su zabili manje od 100 poena). Osim mladog playmakera, sitne ozlijede muče Ingrama Kuzmu te tako načeti gosti nisu imali prevelike šanse protiv nabrijane Oklahome. Prošli dvoboj otišao je na stranu Thundera te se Lakersi nisu previše trudili kako bi ovaj put ishod bio drugačiji. 1. četvrtina odlazi na stranu domaćih koji ciljano igraju na najslabiju točku obrane Los Angeles Lakersa, a to je Brook Lopez. Jadni Lopez je jednostavno prespor da bi čuvao ili Adamsa ili Anthonyja prilikom preuzimanja i uglavnom je ovaj dvojac radio najviše problema. Nakon izmjena i ulaska igrača s klupe proigrao je duo Felton-Grant i s nekoliko lijepih alley-oop zakucavanja zaključuju četvrtinu. Na početku druge dionice Lakersi rade 12-0 seriju ostavljajući Thunder na 5 minuta bez poena. Međutim budi se Russel Westbrook s 8 poena u ovoj četvrtini i skupa s Anthonyjem čuva prednost na njihovoj strani. Odlično je u ovom periodu odigrao Julius Randle zabivši 13 poena. Na poluvremenu semafor je pokazivao 60:54 u korist domaćina. 2. poluvrijeme nije donijelo ništa novog. Prednost je rasla kako je vrijeme odmicalo te se Lakersi nikako nisu uspijevali vratiti u utakmicu. Carmelo i Russ nastavili su zabijati preko svojih čuvara, a odbijance  je pospremao neumorni Adamas (7 skokova u napadu). Još kada im se početkom zadnje četvrtine pridružio i Paul George (13 poena) utakmica je bila riješena. Naš mladi centar Ivica Zubac dobio je priliku zadnjih 10 minuta i pritom zabio 2 poena (1/3 šut) uz 1 obrambeni skok, valorizacija +1. Domaćini su nadskakali Lakerse 54-30 od čega 21 napadačkih skokova, a zanimljivo je da su gosti šutnuli samo 4 slobodna bacanja u cijeloj utakmici. Osim Randlea i Caldwell-Popea nitko u ekipi iz Kalifornije nije zabio preko 10 poena što dovoljno govori o njihovim problemima. Nakon ove utakmice OKC će posjetiti Ohio i odigrati utakmicu protiv Cleveland Cavaliersa dok će Lakersi u goste u već spomenutu Indianu.

Los Angeles Clippers – Denver Nuggets  109:104

(B:Griffin 20k 12sk 4as, L.Williams 17k 4sk 5as, M.Harrell 18k 8sk 2bl 2uk, M.Teodosić 15k 4sk 5as 3uk; W.Barton 17k 6sk 6as, N.Jokić 18k 8sk 2bl, G.Harris 19k 4as, M.Plumlee 16k 14sk 3uk)

Druga ekipa iz Los Angelesa dočekala je doma protivnike za mjesta koja vode u doigravanje. Clippersi (23-21) igraju vrlo dobro u zadnje vrijeme te mogu žaliti za onom crnom rupom u mjesecu studenom kad su izgubili 9 utakmica u nizu. Nakon teške pobijede u ponedjeljak protiv sve većih rivala Rocketsa, nastavili su u istom tonu i sinoć protiv solidnih Nuggetsa (23-22). Ovaj put ih je predvodio Blake Griffin, njihova prva zvijezda, zabivši već 9 poena u 1. četvrtini. Clippersi su igrali dosta pametno ne brzajući i s dobrim protokom lopte. Nedostajao im je prvi centar DeAndre Jordan zbog ozlijede zgloba kojeg je odlično zamijenio Montrezl Harrell. Gosti se bude u 2. četvrtini dobrim igrama Garryja Harrisa i igrača s klupe dolaze do vodstva i nakon što su se na teren vratili starteri ta prednost odlazi i na 9 razlike. S tom se razlikom otišlo na odmor da bi se ista i povećala na dvoznamenkasti broj početkom 3. četvrtine. Međutim tu nastupa trojac Griffin-Lou WilliamsMiloš Teodosić i vračaju prednost na stranu momčadi iz Los Angelesa. Denver opet radi seriju ovaj put 7 poena u nizu odličnim igrama Nikole JokićaWilla Bartona, koji se dosta dobro snašao u kreaciji napada kroz pick and roll. U 4. četvrtinu ulazimo s malom prednošću gostiju 80:81. Sudar klupa, početkom zadnje dionice, bio je prilično izjednačen. Clipperse su u igri držale trice Wesa Johnsona i ludi Harrell koji se puno trudio, skakao, trčao kontre i najvažnije od svega zabijao lagane poene. Jokić i Barton dirigirali su igrom Denvera koji na kraju nije uspio spojiti par dobrih obrambenih reakcija. Ušlo se u napetu završnicu s minimalnom prednošću domaćina i Nuggetsima nije preostalo ništa nego faulirati protivničke igrače i čuvati vrijeme. Pri izvođenju auta sa strane domaćini nisu uspjeli dodati loptu Williamsu te je ona otišla u ruke Griffina kojeg igrači Denvera odmah fauliraju. On potom promašuje oba bacanja i Will Barton ima priliku izjednačiti kod rezultata 106:104, međutim gubi loptu prilikom ulaza i pobjeda ostaje u Staples Centru. Nuggetsi su šutirali samo 20% za 3 poena (5-25), ali su nadskakali protivnike 62-55 (inače je Denver 5. u ligi po broju uhvaćenih skokova). Dopustili su čak 32 poena domaćima kroz tehničke pogreške, najviše zbog izgubljenih lopti, što Clippersima donosi 6. pobjedu zaredom. Taj niz bi se i mogao nastaviti budući da iduću utakmicu dočekuju Jazzere. S druge strane, momčad iz savezne države Kolorado doma dočekuje Benderove Sunse.

Rezultati ostalih utakmica:

Charlotte Hornets – Washington Wizards  133:109

(D.Howard 18k 15sk 2bl, K.Walker 19k 3sk 7as, M.Kidd-Gilchrist 21k 4sk 3uk; B.Beal 26k 3sk, M.Scott 18k 3as, J.Wall 12k 9as)

Atlanta Hawks – New Orleans Pelicans  94:93

(K.Bazemore 20k 5as, J.Collins 18k 5sk, D.Schroder 13k 3sk 15as; J.Holiday 22k 4sk 4as, D.Cousins 19k 14sk 7as 2bl, A.Davis 8k, 2-9 šut, 7sk, 3as 2bl)

Brooklyn Nets – San Antonio Spurs  95:100

(A.Crabbe 20k 8sk 3as, D.Carroll 11k 10sk, J.Harris 18k; L.Aldridge 34k 8sk, P.Mills 25k, P.Gasol 13k 12sk 7as)

Toronto Raptors – Detroit Pistons  96:91

(C.Miles 21k 4sk, K.Lowry 18k 9sk 5as, D.DeRozan 17k 5as, J.Valanciunas 17k 16sk, A.Drummond 25k 17sk 4uk, A.Bradley 19k 3sk, T.Harris 12k 4sk 3as)

Chicago Bulls – Golden State Warriors  112:119

(N.Mirotić 24k 6sk 3as, K.Dunn 16k 5sk 4as, D.Valentine 10k 7sk 7as; K.Thompson 38k 4sk, S.Curry 30k 9sk 4as, K.Durant 19k 8sk 7as)

Memphis Grizzlies – New York Knicks  105:99

(T.Evans 23k 6sk 10as, J.Green 18k 13sk 3as, D.Brooks 17k 5sk; K.Porzingis 21k 9sk 6bl, E.Kanter 20k 9sk, C.Lee 18k 3sk)

Milwaukee Bucks – Miami Heat  101:106

(G.Antetokounmpo 22k 10sk 6as, K.Middleton 25k 5sk 3as,T.Snell 12k; H.Whiteside 27k 13sk, G.Dragić 15k 4sk 5as, W.Ellington 11k 5sk 4as)

Sacramento Kings – Utah Jazz  105:120

(W.Cauley-Stein 26k 10sk, B.Bogdanović 25k 6sk, G.Hill 20k 4sk 5as; D.Mitchell 34k 3as 3uk, R.Hood 25k 8sk, D.Favours 14k 11sk)