A-2 sjever: Grafičaru prvi naslov prvaka u povijesti

Centar svijeta slavi prvi naslov prvaka u povijesti A-2 lige sjever. Košarkaši Grafičara u posljednjem su kolu došli do toliko željene pobjede protiv Mladosti iz Đurđevca koja im je donijela naslov prvaka A-2 lige sjever i kvalifikacije za popunu A-1 lige.

Nikakvih iznenađenja nije bilo u posljednjem kolu, svi rezultati bili su očekivani, a izvješća sa svih susreta možete pročitati ispod. Najbolji strijelac posljednjeg kola bio je Vindijin Jakša Petrović s 32 poena, a najbolji strijelac lige, Luka Božić iz Bjelovara u ovom kolu postigao je 29 koševa.

Grafičar – Mladost 103:82 (24:26, 53:39, 78:62)

Grafičar: Novak Mar. 24, Poljak 22, Novak Mat. 12, Prprović 12, Dijanušić 11, Bušić 8, Siladić 6, Kokolek 6, Bačani, Mihalić, Novak Man.

Mladost: Jančijev 25, Pušelja 10, Buković 9, Dautanec 9, Lovrak 6, Beljan 6, Zadravec 6, Robotić 5, Capek 4, Lončarić, Markač.

Pred oko 400 navijača košarkaši Grafičara došli su do toliko želejnog, prvog u povijesti naslova prvaka A-2 lige sjever koji vodi u kvalifikacije za A-1 ligu. Šanse za naslov imao je i Podravac iz Virja, ali njima je trebao poraz Grafičara, ali to se nije dogodilo.

Mladost je došla potpuno rasterećena u Ludbreg, a to su i pokazali u prvoj četvrtini, te u prvoj polovici drugog perioda u kojem su se držali u egalu. Nakon prvih deset minuta susreta, “picoki” su imali dva poena prednosti, a dobar otpor pružali su i u prvih pet minuta druge četvrtine. Nakon toga domaćini kreću odlučnije i još čvršće u obrani i do odmora odlaze na uvjerljivih 14 poena prednosti.

Drugo poluvrijeme Grafičar je bio nešto bolji, prednost stečenu u prvom poluvremenu uspješno su održavali i na kraju upisali pobjedu koja im je donijela naslov prvaka lige. Do pobjede ih je predvodio najiskusniji, Mario Novak-Medo koji ovakvih odlučujućih susreta ima “mali milijun”, a postigao je 24 poena. Vilim Poljak pratio ga je s 22 koša. Kod gostiju se izdvojio najbolji igrač momčadi, organizator Zoran Jančijev s 25 postignutih koševa.

Kako je izgledala proslava naslova prvaka u Ludbregu možete vidjeti u videu Davora Krleže:

Sada slijede kvalifikacije, a točan raspored trebao bi se znati danas tokom dana. Momčadi će se boriti za jedno od prva dva mjesta. Prvo vodi u A-1 ligu, a drugo u dodatne kvalifikacije protiv posljednje momčadi A-1 lige.

Čakovec – Međimurje 78:102 (16:29, 38:50, 63:74)

Čakovec: Kranjčec S. 28, Drk 16, Prošev 15, Pustić 10, Novak 4, Hrkač 3, Keresteš 2, Baranić, Barlović, Kranjčec M.

Međimurje: Krajačić 26, Jambrović 20, Svaty 15, Gašparić 14, Novak 14, Pađan 11, Čibarić 2, Lepen, Vojković, Posavec, Peti.

Međimurje je opet bilo bolje u gradskom derbiju od Čakovca. Već u prvoj četvrtini stvorili su si zalihu od 13 poena razlike, a Čakovec je kao i u prošlom kolu protiv Petra Zrinskog počeo puno bolje igrati u drugoj četvrtini. Iako su igrači Čakovca dobili i drugu i treću četvrtinu, nisu se uspjeli znatnije približiti Međimurju jer su oba perioda dobili s samo poen razlike.

Gosti su tako u posljednju četvrtinu ušli s 11 koševa razlike, a zatim su kao i u prvoj četvrtini bili puno bolji te su i taj period dobili u svoju korist s 13 poena razlike. Završilo je na kraju s uvjerljivih 24 poena razlike, a na susretu je bilo sveukupno čak deset igrača s dvoznamenkastim brojem poena. Četiri kod Čakovca i čak šest kod Međimurja. Stjepan Kranjčec bio je prvi strijelac susreta s 28 poena, dok je Igor Drk zabio 16. Kod Međimurja je najviše koševa zabio Danijel Krajačić, 26, a Patrik Jambrović postigao je 20. Treba spomenuti i 15 poena mladog i najmanjeg na terenu, Andra Svatya.

Bjelovar – Radnik 90:65 (21:13, 41:31, 65:45)

Bjelovar: Božić 29, Vrinjanin 16, Cukrov 16, Šilježar 11, Zadravec Mi. 9, Zadravec Ma. 6, Ljubičić 3, Žugaj, Krpan, Vlahović, Geček.

Radnik: Jericha 27, Jukić 11, Hrandek 10, Nervo 6, Maksić 4, Prstec 3, Kirin 3, Deković 1, Pomper, Vragović, Kulko.

Bjelovar je za kraj slavio protiv Radnika iz Križevaca koji su sezonu zaključili s dva poraza. Domaćini su dobili prvu četvrtinu s osam poena razlike, a prednost su održavali i u drugoj četvrtini te na poluvrijeme odlaze s deset poena razlike. Radnik se nije uspio vratiti u susret koji je bio riješen nakon treće četvrtine kada je Bjelovar otišao na nedostižnih 20 poena prednosti. Susret je na kraju završio zasluženom i uvjerljivom pobjedom Bjelovara od 25 koševa razlike.

Božić je i za kraj prvenstva predvodio Bjelovar s 29 poena dok su Bruno Vrinjanin i Ivan Cukrov postigli po 16 koševa.  Kod Radnika najbolji Matija Jericha s 27 koševa.

Ivančica – Petar Zrinski 67:83 (18:21, 32:40, 54:65)

Ivančica: Rožman 21, Bigec 16, Roginić 9, Sayemeldahr 9, Kapustić 4, Sokol 2, Smontara 2, Višić T. Višić P. Šoštarić, Uršulin.

Petar Zrinski: Krajinović 19, Fašaić 17, Jurković 13, Mikac Vj. 10, Tomić 10, Topalović 7, Ljoljić 7, Drvenkar, Horvat, Božić, Mikac V.

Ivančica je u susret ušla znatno oslabljena neigranjem dva bitna igrača. Luka Rajh i Emil Morović propustili su ovaj susret, a u sastav gostiju vratio se nakon par susreta pauze visoki Miroslav Ljoljić.

Ivančica se dobro držala tokom cijelog susreta. Na poluvremenu su zaostajali dostižnih osam koševa razlike, a uporni da dostignu Petar Zrinski bili su i u drugom poluvremenu, ali puno viši i iskusniji gosti nisu dozvolili bilo kakvo približavanje koje bi susret odvelo u egal završnicu. Na kraju pobjeda gostiju iz Vrbovca od 16 koševa razlike.

Filip Rožman predvodio je Ivančicu s 21 poenom, a Jurica Bigec zabio je 16. Kod Petra Zrinskog izdvajamo Deana Krajinovića s 19 i Damira Fašaića s 17 koševa.

Koprivnica – Vindija 60:112 (9:27, 28:59, 39:88)

Koprivnica: Ivandić 26, Antolić 7, Zlatar 7, Horvat 6, Žaja 5, Franjić 5, Šimunović 2, Pavić 2, Kovačić, Njemeček, Grbeš, Jukić.

Vindija: Petrović 32, Bađun 18, Zajec 13, Jakšić 13, Nakić 12, Martinčević 8, Filipović 7, Šamarija 6, Crnković 3, Šincek, Stanić, Pizek.

Koprivnica je za kraj sezone doživjela težak domaći poraz od Vindije. Završilo je s čak 52 poena razlike za goste iz Varaždina. Susret je bio riješen svake neizvjesnosti već nakon prvih deset minuta kada je Vindija otišla na 18 poena razlike. Prednost su do poluvremena povisili plus 31, a bili su uvjerljivi u svakoj četvrtini pa su na kraju slavili s čak plus 52.

Petrović je predvodio Vindiju s 32 poena i bio je najbolji strijelac ukupnog 22. kola. Junior, Mihael Bađun zabio je 18 koševa. Kod Koprivnice jedini dvoznamenkasti bio je Leon Ivandić s 26 koševa, nitko drugi od njegovih suigrača nije uspio postići više od sedam koševa.

Ovaj susret brzo će zaboraviti u Varaždinu jer im slijedi onaj puno bitniji. Trebaju odigrati zaostalu utakmicu protiv Petra Zrinskog u Vrbovcu, a taj će susret odlučiti koja će momčad biti treća na konačnoj ljestvici. Trenutno je Petar Zrinski na trećem mjestu s omjerom 15:6, a Vindija je na šestom s omjerom 14:7. Prvi međusobni susret igran u Varaždinu dobila je minimalno Vindija, rezultatom 98:97. Varaždincima tako za treće mjesto igra samo pobjeda, a u slučaju poraza ostali bi tek na šestom mjestu s istim omjerom kao Bjelovar i Međimurje, ali oni su u tom trokutu najlošiji u međusobnim omjerima.

Podravac – Rudar Cimper 20:0