A-2 sjever: Vindiji derbi, odluka o prvaku u posljednjem kolu

Iako je sve bilo spremno za veliko slavlje i proslavu naslova prvaka A-2 lige sjever po prvi puta u povijesti za Grafičar iz Ludbrega, to se ipak nije dogodilo. Vindija je u županijskom derbiju slavila protiv Grafičara na domaćem terenu pa će tako odluka o naslovu prvaka pasti u posljednjem kolu.

Dva su kandidata za prvaka, Grafičar i Podravac, oba sastava imaju po 19 pobjeda i dva poraza. Grafičar je izgubio od Međimurja i sada od Vindije, a Podravac oba puta od Grafičara. Pošto se Podravcu već upisala pobjeda iz posljednjeg kola pošto su morali igrati protiv suspendiranog Rudar Cimpera, Grafičar u posljednjem kolu mora pobijediti na domaćem terenu Mladost iz Đurđevca. Veliki su favoriti u tom susretu, ali Mladost nije bezopasna, ukoliko im se dopusti da se raspucaju, mogli bi imati velikih problema. Oni dolaze potpuno rasterećeni u Ludbreg, a takvi protivnici mogu biti najopasniji.

Mladost je uvjerljivo nadigrala Bjelovar koji kako sezona ide kraju igra sve lošije, Čakovec je poražen na gostovanju kod Petra zrinskog u Vrbovcu. Podravac je bez problema prošao gostovanje u Križevcima, a Međimurje je bilo vrlo uvjerljivo protiv Koprivnice. Ivančici se upisala pobjeda protiv suspendiranog Rudar Cimpera.

Troje košarkaša u ovom je kolu išlo preko 30 koševa. Luka Božić iz Bjelovara zabio je 39 Mladosti, Leon Ivandić iz Koprivnice 36 Međimurju, a Mario Novak-Marek iz Međimurja 34 Koprivnici.

Vindija – Grafičar 83:71 (15:17, 32:35, 56:49)

Vindija: Šamarija 17, Martinčević 14, Stanić 14, Petrović 13, Nakić 9, Zajec 7, Crnković 5, Jakšić 2, Bađun 2, Šincek, Pizek, Filipović.

Grafičar: Bušić 19, Novak Mar. 13, Novak Mat. 10, Poljak 9, Dijanušić 8, Štefan 8, Siladić 2, Prprović 2, Orban, Kokolek, Mihalić, Novak Man.

Derbi kolan pred 200 gledatelja igran u dvorani “Graberje” pripao je pomalo neočekivano, ali potpuno zasluženo domaćinu. Veliki hendikep za goste bila je ozljeda najboljeg igrača posljednjih mjeseci, Luke Prprovića. Ozljedio je skočni zglob i nije mogao nastaviti susret.

Bez obzira na to, gosti iz Ludbrega uspjeli su prvo poluvrijeme riješiti u svoju korist s tri poena razlike, ali kako je susret odmicao kraju domaćini su bili sve bolji i sigurniji. Odličnom igrom u trećoj četvrtini potpuno su nadigrali goste, primili su samo 14 poena, postigli deset više i u posljednju četvrtinu ušli s sedam koševa prednosti. Očekivala se tvrda igra na malo poena u posljednjoj dionici, ali dogodilo se upravo suprotno, obje su momčadi postigle preko 20 poena, Vindija pet više za na kraju uvjerljivu pobjedu od 12 pogodaka razlike.

Grafičar sada očekuje posljednji odlučujući susret protiv Mladosti u Ludbregu u kojem ćemo dobiti novog prvaka lige. Sigurni smo da će dvorana u “centru svijeta” biti prepuna.

Vindiju su do pobjede predvodili Kristijan Šamarija s 17 koševa dok su Marko Martinčević i Alen Stanić postigli po 14. Kod Grafičara najbolji Andrej Bušić s 19 koševa dok je Mario Novak-Medo postigao 13.

Mladost – Bjelovar 116:88 (26:21, 54:46, 80:61)

Mladost: Jančijev 28, Beljan 26, Zadravec 16, Pušelja 16, Lovrak 12, Buković 8, Dautanec 6, Capek 4, Lončarić, Lončar, Markač, Baković.

Bjelovar: Božić 39, Vrinjanin 21, Zadravec Mi. 13, Zadravec Ma. 6, Cukrov 4, Geček 3, Vlahović 2, Bušić, Krpan, Ljubičić, Šilježar.

Bjelovar je u samo tjedan dana doživio dva teška poraza i s trećeg mjesta pao je na peto, a mogao bi i na poziciju niže. Odlična Mladost na krilima dvojca Zoran JančijevVladimir Beljan nakon prvog je poluvremena imala dostižnih osam poena razlike.

Odluka o pobjedniku pala je u trećoj četvrtini u kojoj domaćini nastavljaju sa dobrom napadačkom igrom, ali u tom su periodu stisnuli i u obrani i najviše zahvaljujući tome odlaze na nedostižnih 19 poena razlike uoči odlučujućih deset minuta igre, a niti onda nisu posustali. U posljednjoj četvrtini postigli su čak 36 poena i na kraju slavili s uvjerljivih 28 koševa razlike.

Najbolji kod pobjednika Jančijev s 28 i Beljan s 26 koševa, a kod Bjelovara standardno, Božić 39, Bruno Vrinjanin 21, a kako i nebi kada većina napada završava upravo preko njih.

Radnik – Podravac 60:83 (6:27, 23:38, 40:61)

Radnik: Hrandek 16, Nervo 13, Jukić 12, Pomper 7, Beljo 5, Deković 2, Tomas 2, Kirin 2, Prstec 1, Vragović, Kovačević.

Podravac: Šiprak 21, Nikolić 20, Baruškin 13, Pintar 11, Hrženjak 6, Šestak 6, Kenđelić 2, Paligač 2, Arlović 2, Molnar, Drljanovčan, Tišljar.

Podravac uvjerljivom pobjedom u Križevcima nastavlja pratiti Grafičar i raditi pritisak na njih, a pošto u posljednjem kolu imaju već upisanu pobjedu protiv suspendiranog Rudar Cimpera, ovo je bio njihov posljednji susret ove sezone, ali samo ako završe drugi. Ukoliko Grafičar kiksa kod kuće od Mladosti u posljednjem kolu, Podravac nastavlja sezonu kvalifikacijama za A-1 ligu, ali otom-potom.

Susret u Križevcima Podravac je riješio ekspresno već u prvoj četvrtini koju je dobio s čak 6:27, a u prilog im je išlo i neigranje ponajboljeg domaćeg igrača, Matije Jeriche. Radnik je uspio dobiti drugu četvrtinu i smanjiti zaostatak do poluvremena na 15 koševa minusa, ali to je bilo sve. Iskusni Podravac rutinirano je odigrao drugo poluvrijeme i došao do pobjede od 23 poena razlike. Ivan Šiprak s 21 i Ilija Nikolić s 20 najbolji kod pobjednika, a Bojan Hrandek s 16 koševa kod poraženog domaćina.

Petar Zrinski – Čakovec 90:83 (31:13, 47:39, 75:68)

Petar Zrinski: Tomić 24, Topalović 18, Mikac 14, Fašaić 12, Krajinović 12, Jurković 8, Drvenkar 2, Pavić, Horvat, Božić.

Čakovec: Kranjčec S. 25, Drk 20, Vrus 19, Hrkač 11, Novak 5, Keresteš 2, Dovečer 1, Baranić, Bulat, Kranjčec M.

Iako je znatno oslabljeni Čakovec prvu četvrtinu u Vrbovcu izgubio s čak 18 poena razlike zbog izuzetno visokog postotka šuta domaćih, na kraju su se ipak vratili u susret, a za nešto više bio im je potreban barem jedan centar kojeg nisu imali. Već do poluvremena gosti visoku prednost Petra Zrinskog spušta na samo osam poena zaostatka, a nakon trećeg perioda došli su na minus sedam. Posljednju četvrtinu domaćini nisu dopustili da se još više približe.Treba spomenuti da su domaćini i u ovom susretu bili bez trećeg strijelca momčadi, Miroslava Ljoljića.

Domaće je predvodio standardno dobar Filip Tomić s 24 postignuta poena, a treba spomenuti i dva juniora, Nikola Topalović postigao je 18 poena, a Vjeran Mikac 14. Stjepan Kranjčec predvodio je Čakovec s 25 poena dok je Igor Drk zabio 20. Junior Jakob Vrus bio je također jako dobar s 19 postignutih koševa.

Međimurje – Koprivnica 126:72 (41:10, 61:33, 84:56)

Međimurje: Novak 34, Krajačić 24, Jambrović 20, Martinović 12, Gašparić 11, Pađan 7, Momčilović 5, Čibarić 2, Vojković 2, Posavec, Svaty.

Koprivnica: Ivandić 36, Zlatar 14, Šimunović 9, Pavić 9, Mihoković 4, Horvat, Jukić.

Međimurje je očekivano razbilo Koprivnicu a susret je bio riješen već nakon prvih 10 minuta. Taj period pripao je “konjima“ s čak 41:10. Spustili su u nižu brzinu domaćini u drugoj i trećoj četvrtini, a Koprivnica je čak i uspjela biti bolja u drugom periodu. Posljednja četvrtina opet je bila uvjerljivo na strani Međimurja za vrlo uvjerljivu pobjedu od 54 poena razlike. Najbolji kod Međimurja bili su Novak s čak 34 poena i Danijel Krajačić s 24, a junior Patrik Jambrović dodao je 20 koševa.

Kod Koprivnice koja je došla sa samo sedam igrača najbolji je bio Ivandić s 36 poena, a iskusni Nenad Zlatar zabio je 14. Što se dešava u redovima Koprivnice koje je već par susreta odigrala sa samo šest ili sedam igrača nije nam poznato, ali je čudno da jedan veliki grad kao Koprivnica nije u stanju imati barem deset igrača u sastavu.

Rudar Cimper – Ivančica 0:20

Parovi 22. kola (22. ožujka): Čakovec-Međimurje, Koprivnica-Vindija, Grafičar-Mladost, Bjelovar-Radnik, Podravac-Rudar Cimper, Ivančica-Petar Zrinski.