A1 žene: Posljednje kolo donosi rasplet, Lupa uvjerljiva u derbiju

U pretposljednjem kolu A1 ženske lige stanje na tablici se dodatno zakompiciralo te u posljednje kolo četiri ekipe ulaze sa realnom šansom da padnu pa jedanaesto mjesto na tablici i da igraju kvalifikacijsku utakmicu za ostanak u ligi.

Na vrhu nema nikakvih promjena, iduće kolo koje će se odigrati već ovaj vikend će nam donijeti odgovore na sva pitanja.

Ragusa – Trešnjevka 2009 66:49 (14:13, 30:29, 55:42)

Ragusa: Matić 18, Dobroslavić 13, Tošić 11, Petrović 10, Babun 10, Pocrnjić 4.
Trešnjevka 2009: Slonjšak 22, Škara 15, Kovač 6, Bura 6.

Ragusa je dobila, izborila u pretposljednjem, 21. kolu A-1 hrvatske lige pobjedu kod kuće protiv Trešnjevke 2009. rezultatom 66:49. To je šesta pobjeda dubrovačkih košarkašica, koje u zadnjem kolu čeka ogled protiv Studenca u Omišu. Ukoliko budu uspješne i u Omišu, izbjeći će sigurno pretposljednje mjesto, koje donosi dodatne kvalifikacije za ostanak u ligi.

Protiv Trešnjevke 2009. u prvom poluvremenu opet bulikan promašenih zicera Raguse, a kad je tako, uđe nervoza, poslije je teško igrati. Srećom, odlično su otvorile nastavak utakmice. Na kraju treće četvrtine stigle do 13 koševa prednosti (55:42), u posljednjoj četvrtini tu prednost i povećale… Bilo je i 20 razlike (66:46).

Najefikasnija igračica u domaćim redovima je bila Ivona Matić s 18 postignutis poena dok je u gostujućim redovima Iva Slonjšak postigla 22.

Rockwool Pula – Gospić 48:109 (4:31, 13:58, 23:84)

Rockwool Pula: Ramljak 13, Buzov 12, Đukić 9, Jakelić 3, Tukić 3, Butković 2, Đikić 2, Percan 2, Mišić 2.
Gospić: Badanjak 28, Salopek 26, Bura 13, Bosilj 13, Jurčević 13, Dover 6, Keith 5, Božikov 3, G. Devčić 2.

U Pulskom Pattinagiu sve je bilo poznato i prije početka susreta. Još kad se saznalo da za domaću ekipu neće nastupiti Martina Zubak zbog ozljede te Chelsea Pickering s kojom je raskinut ugovor svi su se nadali da Rokwoolice mogu izbjeći katastrofu.

Utakmicu su Gospićanke prelomile već u prvoj četvrtini koju su dobile s ogromnih 27 razlike. U takvoj igri se nastavio i ostatak susreta te je konačna razlika od 61 poen u korist gostujuće ekipe se pokazala kao realna.

U pobjedničkim redovima Iva Badanjak je postigla 28 poena a njoj uz bok je bila i Emanuela Salopek s 26 dok kod poraženih jedine dvije dvoznamenkaste su bile Maja Ramljak s 13 i Tea Buzov s 12 postignutih poena.

Jolly JBS – Novi Zagreb 61:78 (22:16, 34:43, 49:66)

Jolly JBS:  Ivanković 16, Mišura 15, Cigić 11, Semren 8, Periša 7, Benić 4.
Novi Zagreb: Mazić 18, Williams 16, Mitchell 16, Vrdoljak 10, Bedalov 8, Komplet 5, Jurić 3, Čačić 2.

U derbiju predzadnjeg kola Lupice su se vratile na Baldekin gdje su prije dva tjedna osvojile kup Ružice Meglaj Rimac. I u ovom susretu su još jednom pokazale razliku u kvaliteti te na kraju zasluženo slavile.

U sam susret su Jollyete puno bolje ušle. Nakon četiri minute igre rezlultat je pokazivao 9:3 za domaću ekipu. Do kraja četvrtine ta prednost je stalno iznosila između četiri i osam poena te se na prvi mali odmor otišlo rezultatom 22:16.

No u drugoj četvrtini druga priča. Lupice se bude i polako okreću susret u svoju korist.sa dvije serije (7:0 i 6:0) dolaze u prednost koja je na poluvremenu iznosila devet razlike.

Igra iz druge četvrtine se preslikala i na ostatak susreta te je semafor nakon četrdeset minuta pokazivao 78:61.

Još jednom kod Lupica su se najbolje pokazale Hrvatska reprezentativka Mirna Mazić s 18 poena te dvije Amerikanke Leilani Mitchell i Latoya Williams koje su postigle po 16. U domaćim redovima kao i obično najefikasnija je bila Luca Ivanković sa 16 poena, a Antonija Mišura je postigla 15.

Pleter – Split 96:61 (24:15, 43:32, 69:49)

Pleter: Mašić 24, Gambiraža 19, Tomić 15, Mrčela 14, Vrsaljko 13, Božić 5, Jerkić 3, Gašparović 2, Barać 1
Split: Modrić 20, Zovko 15, Goleš 11, Boban 8, Roje 4, Leskur 2, Bugarić 1

Košarkašice Pletera ostvarile su pobjedu u posljednjem domaćinstvu sezone, nadvisivši uvjerljivo na Kozali Split 96:61. Riječanke još očekuje gostovanje kod Gospića u kojem će teško do pobjede. No, s bodovima osvojenim protiv Splita Pleterice su gotovo sigurno osigurale peto mjesto na kraju prvenstva.

Pleterice su odlično otvorile zadnje domaćinstvo sezone, napravivši u prvih 10 minuta 24:15. Predvodila ih je briljantna Mia Mašić koja je u prvih deset minuta postigla 13 poena. Domaća prednost dodatno je povećana tijekom treće dionice i tad su Riječanke prvi put otišle na plus 20 (69-49) i pitanje pobjednika je bilo riješeno.

U domaćim redovima najbolja već spomenuta Mia Mašić koja je još jednom pokazala svu raskoš svoga talenta te je utakmicu završila s 24 poena 6 skokova i 6 ukradenih lopti. Odmah do nje je bila i Martina Gambiraža s 19 poena. U splitskim redovima Ana Modrić je zabila 20 poena a Josipa Zovko 15.

Zadar – Studenac Omiš 43:59 (11:20, 22:31, 27:45)

Zadar: Majstorović 11, Nikpalj 9, Balić 8, Štrmelj 6, Cvjetković 4, A.Erslan 3, Frakin 2
Studenac Omiš: Kalajžić 16, Vrvilo 11, Jerčić 9, Šerić 9, Anić 8, Dinčić 6

Od samog početka susreta Zadranke igraju s puno nervoze što još jednom izvrsna Karla Kalajžić u prvom poluvremenu koristi te uz pomoć svoje ekipe odvodi svoju Omišanke na prednost od devet razlike.

Nu i drugom poluvremenu kad su svi očekivali povratak u igru domaćih cura one nisu pronalazile rješenja na zonsku obranu gošći te su u trećoj četvrtini ostale na samo 5 poena.

Na kraju i više nego zaslužena pobjeda Omišanki koje se s ovom pobjedom približavaju cilju a to je izbjegavanje pretposljednjeg mjesta na prvenstvenoj tablici a Zadrankama ostaje da se zapitaju gdje je ona forma s početka sezone i mogu li one izbjeći to pretposljednje mjesto u idućem kolu.

Karla Kalajžić je bila najefikasnija igračica na susretu s postignutih 16 poena i 7 skokova. U zadarskim redovima jedina dvoznamenkasta je bila Lara Majstorović s 11 poena.