Abrines junak Barce, Tabak piše povijest, prolazak Olympiacosa

Četvrtfinale ovogodišnjeg izdanja košarkaške Eurolige su iz skupine F dohvatili prvoplasirana Barcelona, branitelj naslova prvaka Olympiacos, te Maccabi i Caja Laboral.

Prije četvrtka za četvrfinale je sigurna bila jedino katalonska momčad, a čak je pet momčadi konkuriralo za preostala tri mjesta koja vode dalje. U izravnim dvobojima je Olympiacos sa 79-70 bio bolji od Himkija, a Caja Laboral na domaćem parketu od Montepaschi Siene sa 76-64. Maccabi je poražen kod Barcelone 74-71, ali je telavivska momčad prošla dalje.

FC Barcelona Regal – Maccabi Electra 74:71 (19:19 36:32 51:56)

U veoma uzbudljivoj utakmici u Palau Blaugrani, domaćin je odnio pobjedu nad gostima iz Izraela. Maccabi je ovim porazom i pobjedom Olympiacosa, zauzeo treće mjesto u skupini F uoči početka doigravanja.

Utakmicu je prelomio mladi Alejandro Abrines. U zadnjoj četvrtini je zabio 12 koševa, a tome je pridodao i 3 skoka – takav sjajan učinak, kombiniran zasigurno s faktorom iznenađenja kod Maccabija, čiji igrači nisu očekivali poene od 19-godišnjeg Abrinesa, možda je bio i prevaga.

Ante Tomić zabio je 12 koševa, a Juan Carlos Navarro koji je iz igre morao izaći prije kraja utakmice zbog lakše ozljede stopala, 13. Kod gostiju, nije bilo prevelikog iznenađenja, najbolji su bili rutineri: Ricky Hickman i Devin Smith zabili su po 16 koševa, David Logan uvelike je pridonio s 11, a Shawn James s 10 koševa.

Utakmica je počela neočekivano, gosti su poveli 5-12 vođeni sa 6 koševa Jamesa, no Erazem Lorbek, Marcelinho Huertas i Navarro rade seriju 8-0. Četvrtina završava tricom krilnog centra gostiju, Nika-Caner Medleya. Na semaforu je uoči drugih 10 minuta 19:19.

Početkom druge četvrtine, Abrines i Logan izmjenjuju trice pa obojica zabijaju i za dva, a Nate Jawai zabija i dovodi Barcelonu u vodstvo koje je nakon alley-oopa Victora Sade za Abrinesa naraslo na 6 koševa, 30:24. Sada ponovno zabija i dodatno povećava vodstvo, no Hickman i Smith brzim i uspješnim prodorima vraćaju goste na -4.

Domaćine šut za 2 služi odlično, u drugoj četvrtini su na 7/7, gosti su tu nešto slabiji, a trica im još “šteka” na 1/8. Navarro je postavio konačnih 36:32 prije poluvremena, obje momčadi su uoči odlaska u svlačionicu imale priliku da zabiju, no nije im uspjelo.

Maccabi bolje otvara drugo poluvrijeme, nakon što je Navarro zabio tricu, istom mjerom uzvraća Yogev Ohayon, a potom Hickman zabija 6 koševa u nizu od čega 4 nakon što je Huertasu bio dosuđen nesportski faul. Takvim razvojem situacije, Maccabi dolazi u vodstvo 39:41, no onda Tomić zakucava još jedno alley-oop dodavanje, da bi mu potom bila dosuđena tehnička, što iskorištava Hickman za svoj sedmi koš i prednost Maccabija 44:48 nakon trice Smitha.

James brzom kontrom završava 6-0 seriju gostiju, koji neko vrijeme odolijevaju naletima Barcelone koja želi smanjiti razliku, sve dok Abrines ne pogađa bacanje za 51:54. Ipak, nakon pola sata, rezultat je 51:56 jer je u zadnjem posjedu lopte u četvrtini, Guy Pnini izborio slobodna bacanja i oba pogodio.

Nakon izjednačenog početka, dvoranu je na noge digla Abrinesova trica sa sirenom za 56:57. Gosti ne uspijevaju adekvatno odgovoriti u idućem napadu, Abrines dolazi na liniju slobodnih bacanja, pogađa oba za vodstvo Barcelone 58:57. Uskoro zabija još jednu tricu, ali mnogo puta provjereni tandem Logan-Smith uzvraća 5-0 serijom za 61:62. Abrines nastavlja igrati svoju utakmicu protiv Maccabija, zabija još dva slobodna bacanja te je već na 10 koševa u posljednjoj četvrtini. Kod gostiju, dominira Smith, a utakmica se približava kraju.

U posljednje dvije minute, ulazi se sa 70:67. Joe Ingles razigrava Tomića za lagano polaganje i David Blatt zove time-out. Domaćini naravno puštaju vrijeme da curi, no Hickman dolazi na liniju slobodnih bacanja, pogađa oba za 72:71 8 sekundi prije kraja. Potom gosti ne baš mudro fauliraju Sarunasa Jasikeviciusa, koji je također oba puta precizan s linije te postavlja konačnih 74:71. Smith je dobio loptu u zadnjoj akciji, no napravio je turnover i tako je priča privedena kraju.

Olympiacos – Himki 79:70 (22:20, 45:38, 60:57)

Olympiacos je u svojoj dvorani uspio svladati ruskog predstavnika i tako je osigurao prolazak drugih skupina ovogodišnjeg izdanja Eurolige. Khimki je bio dostojan suparnik tokom cijele utakmice, ali nedostajalo im je iskustva u ključnim trenutcima utakmice.

Bolje su Rusi otvorili susret. Nakon pet minuta igre košem Kreše Lončara rezultat je bio 7:12. Vidljiva je bila nervoza u grčkim redovima, ali su se brzo pribrali i na krilima Josha Powella brzo su se vratili u utakmicu. Do kraja četvrtine podigli su i obranu na veću razinu i osigurali prednost od dva poena na prvom odmoru. Početni nalet Rusa je slabio, a veća rotacija domaćina je došla do izražaja. Tokom druge četvrtine Hines postiže poene za najvećih plus osam Grka.

U samom finišu prvog dijela igrači Olympiacosa su odigrali odlično i koševima Printezisa i Spanoulisa odlaze na velikih plus 15, ali na drugoj strani uzvraćaju Koponen i Augustine te na veliki odmor odlaze s prihvatljivim minusom od sedam poena.

Puno su Rusi rotirali tokom treće dionice u uspjeli su pronaći pravu petorku. Koševima Zorana Planinića u dvadesetosmoj minuti utakmice poravnali su rezultat na 56:56. Planinić je bio jedan od najboljih igrača gostiju i osim što je većina akcija kretala od njega uspio je zabilježiti i sjajan all-around učinak. Tako je Zoka imao 12 poena, 7 skokova, 4 asistencije, 1 ukradenu i samo jednu izgubljenu loptu. Na kraju treće četvrtine rezultat je bio neizvjestan 60:57 za domaći sastav.

Olympiacos je već navikao igrati utakmice od najvažnijeg značaja i tako su zadnju četvrtinu odlično otvorili, a dvorana je eksplodirala kada je Papanikolau stavio tricu za velikih plus osam, šest minuta do kraja. Iako je bilo dosta vremena za povratak Rusi nisu uspjeli iznenaditi aktualnog europskog prvaka. Utakmica je prelomljena novom tricom Papanikolaua, ali ovaj put uz dodatni prekršaj.

Grci su zasluženo slavili i kao drugi iza Barcelone nastavljaju natjecanje. Khimkiu preostaje analiziranje drugog kruga i gdje su izgubili šanse za plasman dalje jer kod europskog prvaka u zadnjem kolu se jako teško čupati.

Caja Laboral – Montepaschi Siena 76:64 (15:11, 39:27, 57:42)

Hrvatski trener Žan Tabak je uspio, nakon prolaska prvog kruga, voditi svoj Caja Laboral i do četvrtfinala. Odlično je u obrambenom smislu Caja odigrala prve tri četvrtine protiv talijanskog sastava iz Siene. U niti jednoj od prve tri četvrtine Montepaschi nije zabio više od 16 poena, a tek u zadnjoj četvrtini je agresija domaćina opustila, kada je već bila osigurana pobjeda.

Opet je strašnu utakmicu za Caju odigrao poljski centar Maciej Lampe koji je postigao 27 poena uz devet skokova, a odličnu je potporu dobio od Argentinca Nocionija koji je ubacio 13 poena uz isto toliko skokova. Na drugoj je strani jedini pravi bio Bobby Brown sa 24 poena i šest asista.

“Možete samo zamisliti koliko su igrači bili sretni, neki su odmah poslije utakmice zvali prijatelje i rodbinu. Većini je ovo prvi ovakav uspjeh, bila je to sjajna noć uz podršku navijača,” izjavio je Tabak nakon velike pobjede protiv Siene.

Besiktas JK Istanbul – Fenerbahce Ulker 80:73 (17:27; 33:46; 59:59)

Pobjedom nad gradskim rivalima košarkaši Besiktasa upravo su isti Fenerbahce preskočili na ljestvici skupine F i natjecanje završili na sedmom mjestu zbog boljeg međusobnog omjera. Unatoč tome što su sredinom druge četvrtine gubili 18 koševa razlike, crno-bijeli uspjeli su smoći snage za preokret do kraja susreta.

Bolje su gosti otvorili utakmicu i unatoč ozlijedi Bo McCalebba već na samom početku utakmice vodili 17:27 nakon prve četvrtine, da bi prednost na krilima raspoloženog Ilkana Karamana digli na 33:46 do kraja poluvremena.

Domaćin već početkom nastavka daje do znanja da utakmica nije riješena i kvalitetnijim napadom koji predvode Damir Markota i Ricky Minard, te agresivnijom obranom uspijevaju izjednačiti rezultat do ulaska u posljednjih deset minuta.

Upravo je taj rezultatski napredak dao krila domaćim košarkašima za konačni preokret u posljednjoj četvrtini, a konačnih +7 koji su im bili dovoljni za izbjegavanje posljednjeg mjesta postavio je Daniel Ewing slobodnim bacanjima 2,4 sekunde prije isteka vremena.

Ewing je utakmicu završio s all-round učinkom od 17 koševa, osam skokova i četiri asistencije, a pratio ga je Markota sa 16 koševa, sedam skokova i jednim dodavanjem.

U redovima Fenera najviše se istaknuo Oguz Savas s 14 poena, dok je naš Bojan Bogdanović dodao osam, uz jedan skok i dva asista.

U četvrtfinalima će tako igrati Barcelona – Panathinaikos, Olympiacos – Anadolu Efes, Real – Maccabi i CSKA Moskva – Caja Laboral. Prvospomenute momčadi imaju prednost domaćeg parketa.