A2 Istok: Požegi pobjeda protiv aktualnog prvaka

Najveću pažnju su privlačile utakmice u Požegi i Đakovu gdje su igrale ekipe koje su prošle sezone bile u samom vrhu lige. Na kraju su oba derbija bila neizvjesna, aktualni prvak Borovo je bio kratak za tri poena u Grabriku dok je Rekord Tim nakon produžetka slavio u Đakovu.

U ostalim utakmicama Vukovarci su lako riješili Viroviticu, Sokolovi su upisali sigurnu pobjedu u srazu s gradskim rivalom Olimpom, Županjci su slavili u Lenijama, a mladi Brokeri su pomalo iznenađujuće dobili Belišće.

Požega – Borovo 80:77 (14:24,28:39,48:54)

Pezer 23, Čališ 21, Kojanović 7, Rich 6;Katavić 29, Bekavac 22, Škrlec 20

Aktualni prvak istoka krenuo je odlično u utakmicu i već nakon prvih deset minuta otišao je na dvoznamenkasti plus. Na poluvremenu je zaostatak domaćina bio 11 poena. Već je u prvom poluvremenu bilo jasno da igra Borovčana ovisi o tri igrača, dok je učinak ostalih bio zanemariv.

Na kraju momčad Damira Volodera nije uspjela zadržati prednost i u posljednjoj četvrtini je domaćin u potpunosti dominirao. Čak 71 od 77 koševa dali su iskusni igrači Danijel Katavić (29), Mihael Bekavac (22) i Igor Škrlec (20), dok su se kod Požege istakli Darko Pezer s 23 i Ante Čališ s 21, ali za razliku od Borova kod Požežana se još osam pojedinaca upisalo u strijelce i tako dali svoj doprinos pobjedi. Trener Požežana Vladimir Englman taj podatak smatra presudnim, po njemu je doprinos mladih igrača odlučio utakmicu:

Imamo deset igrača koji mogu odigrati i tek smo parirali s dva niska igrača. Moram reći da je Dario Rich povukao u određenim trenutcima. Utakmicu smo dobili na zaštićenim igračima. Njihovi zaštićeni igrači nisu dali nijedan koš, a naši Kojanović i Štivičić su dali desetak. To je prevagnulo. Ostali su odradili ono što se do njih očekuje s tim da je Norac danas bio ispod svoga nivoa. Ovu ekipu treba samo uigrati. Kad se uigraju linije, to će biti to – rekao je za požeški 034portal Englman. Slijedi im gostovanje u Oriovcu:

Idući protivnik nam je Oriovac. Imamo izuzetno težak raspored u otvaranju. Nakon prošlogodišnjeg prvaka idemo u goste prošlogodišnjoj četvrtoplasiranoj ekipi. Mala dvorana u Oriovcu je posebno nezgodna, a oni su se značajno i pojačali. Dat ćemo sve od sebe. Ako želimo s ovom ekipom nešto napraviti, onda moramo ići na pobjedu.

Požega - Rekor Tim
Dario Rich – Foto: 034portal.hr

Đakovo – Rekord Tim 81:84 (20:25, 34:42, 51:54,70:70)

Radoš 23, Hrkač 13, Kruljac 11; Herceg 23, Kovačević 22, Teskera 14

Izuzetno zanimljiva utakmica igrana je sinoć u Đakovu. Ambiciozni domaćin s ekipom u kojoj su bivši A1 igrači Tomislav Radoš, Antun Hrkač te povratnik Matej Češkić na kraju je u produžetku izgubila od Rekord Tima. Presudio je učinak njihovog bivšeg trenera Igora Kovačevića (22) i igrača Krešimira Hercega (23).Tom dvojcu je predsjednik Đakova Robert Majstorović uoči početka susreta uručio prigodne poklone u znak zahvale.

Meč je počeo s puno nervoze i pogrešaka tako da je nakon četiri minute domaćin dao prve poene za 3:4. Trener/igrač Kovačević Oriovčana je Đakovčane iznenadio s zonskom obranom što je dalo prednost Rekordu. Do poluvremena su igrači Marjana Petrovića uspostavili ravnotežu, odigrali su bolje obranu primivši 11 poena manje koševa nego u prvoj četvrtini.

Rekord je bolje krenuo i nakon odmora, u 24. minuti, nakon sedam vezanih poena Hercega, su imali visoku prednost od 47:34. Domaćin se ipak budi i preko Radoša, juniorskog zlatnog reprezentativca i A1 igrača Vrijednosnica i Osječkog sokola, vračaju se u utakmicu. U 33. minuti su došli do prvog izjednačenja (56:56), a malo kasnije i prvog vodstva.

U 38. minuti Hrkač zabija za 70:65 i tada se činilo da će utakmica otići na stranu Đakova. Kovačević iz slobodnih smanjuje i nakon lošeg napada domaćina Toni Teskera pet sekundi prije kraja tricom odvodi Rekord u produžetak. Pokušao je do kraja zaštićeni Stjepan Hajduković (1999) donijeti pobjedu, ali upućeni šut ne prolazi kroz mrežicu. U produžetku su gosti odigrali bolje i došli do prve važne pobjede.

Županjci tricama do slavlja, Belišće izgubilo od mladih Brokera

Ne toliko kvalitetnu koliko ipak zanimljivu utakmicu odigrali su klubovi iz susjednih gradova. Vinkovčani su u prvom poluvremenu imali inicijativu, počeli su napadački dobro, ali na skoro svaki njihov poen i vodstvo Županjci su uzvratili tricom. Na kraju će se pokazati da su dalekometni ubačaji i odlučili, igrači Ive Ivančičevića su ih uz visok postotak realizacije pogodili čak 13 od toga osam u prvom dijelu.

Trice i nespretnost seniora Tomislava Popovića na finišu poluvremena rezultatski je usmjerilo tijek utakmice. Vinkovci su imali u drugoj četvrtini šest poena viška, no Ivan Stjepanović, a pogotovo fantastični Bruno Bilić su izluđivali domaćina. Na isteku poluvremena mogli su Popovićevi igrači otići s prednošću, ali nakon lošeg dodavanja uspjeli su napraviti tri sekunde prije kraja nepotreban faul, a nakon toga i izgubiti loptu te primiti još jednu tricu. U drugom poluvremenu su Županjci održavali prednost i došli do zaslužene pobjede. U trećoj četvrtini, kada je domaćin prijetio, Bilić je dao 11 vezanih koševa uz tri trice. Na kraju se zasutavio na 23 ubačaja (7 trica) i bio je uz Stjepanovića (17) najzaslužniji za pobjedu. Kod Vinkovčana Tomislav Kentržinski je upisao 14, a Stjepan Pezer 12 ubačaja.

Bruno Bilić
Bruno Bilić (4) – Foto: sportvsz.com.hr

Vukovarci (Peraica 20, Raič 17) su prelagano došli do bodova, prema pripremnim utakmicama očekivao se jači otpor Virovitice. Sokolovi (Radojčić 23, Došen 20) su bili bolji u srazu s Olimpom, ekipom s kojom dijele dvoranu, dok je uvijek solidno Belišće pomalo neočekivano izgubilo od druge momčadi Vrijednosnica (Kujundžić 32, Turalija 22) koja igra van konkurencije.