A2 Zapad: Kastavci ne priznaju papirnate favorite (video)

Započelo je drugoligaško prvenstvo na Zapadu i prvo kolo navijestilo je zanimljivu ligu. U derbi utakmici kola Kastav je na gostovanju kod Škrljeva, papirnatog favorita lige, bio nadomak pobjede. Pula 1981, Kraljevica i Šanac su opravdali ulogu favorita dok su Stoja i novi A2 ligaš Jadranka upisale prve pobjede u neizvjesnim utakmicama.

Škrljevo – Kastav 73:71 (16:20, 44:37, 56:65)

Modić 18, Surina 16, Šljuka 8, Trbović 8, Kozlevčar 8;Miletić 26, Barnjak 16, Plazibat 9, Stanić 8

Iako oslabljeni odlaskom Sanjina Legovića i Luke Prostrana te odsutnog Sanjina Vodopića, Kastavci u Škrljevo nisu došli s bijelom zastavom. Poveli su s 6:0 i završili prvu četvrtinu s vodstvom. Do poluvremena i ulaska u igru Nikice Šljuke domaćin preuzima inicijativu i na odmor odlaze s pristojnom prednošću od 44:37.

Gosti na krilima iskusnog Marina Miletića vrlo brzo poravnavaju, a sa serijom 10-0 prelaze u vodstvo. Dugo Škrljevčani nisu zabili koš u trećem dijelu koju Zeke dobivaju s 28:12. U posljednjem dijelu umor se osjetio i Kastavci rade pogreške i promašuju zicere. To kažnjava domaćin i tricom Davora Velčića u 35. minuti prelaze u vodstvo 67:66. Miletić svojom sedmom tricom vrača u posljednjoj minuti na 72:71, Surina iz slobodnog bacanja povisuje na dva poena razlike, a postignuti koš za produžetak je bio iza isteka vremena.

Trener domaćina Zoran Dragojević hvali navijače i momčad protivnika, smatra da su gosti zaslužili produžetak:

Moram čestititati igračima Kastva na izuzetno hrabroj utakmici. Njihov fanatizam koji ih je uvijek krasio i ovako oslabljeni pružili su izvanrednu igru.Treba ovakve utakmice i pobijediti. Pobijedili su nas na tribinama, praktički više je bilo simpatizera Kastva. Možda bi bilo najrealnije da je utakmica otišla u produžetak, ali nije. Naša pobjeda od dva razlike je dobra opomena i nadam se da ovakve igre više se ne smiju ni dozvoliti i da tako nešto više nećemo priuštiti sebi ni našim navijačima – rekao je popularni Kizo. Na drugoj strani Branimir Pavić nije nezadovoljan, smatra da je pobjednik pobijedio jer je zabio dva koša više.

Dobro smo se pripremili, dobro smo igrali. Malo neiskustvo, malo sreće i pobijedilo je Škrljevo. Prvu četvrtinu smo odigrali fantastično, drugu smo pali, što fizički što mentalno, tu smo primili 28 koševa što je previše za nas. Drugo poluvrijeme smo igrali odlično do posljednjih pet, šest minuta. Promašivali smo bacanja, neke zicere i tu je domaćin pobijedio. Zasluženo jer su zabili dva koša više – izjavio je trener Kastva.

Stoja je u izjednačenoj igri na kraju slavila protiv Crikvenice. Na kraju prve četvrtine je bilo plus jedan, na poluvremenu plus tri za gosta, a na ulasku u posljednji period rezultat je bio u egalu Pred 200-ak gledatelja mladi Stojini igrači uspjeli su u finišu utakmice slaviti protiv iskusnijeg protivnika. Martino Tumpić je predvodio pobjednike s 20 koševa, Sandro Kordiš je dodao 15, a mladi Lovro Bulešić (1998) 12. Kod Crikvenice trojac Benić (22), Maruna (17) i Šamanić (15) je imao najveći učinak.

Jadranka je na svom vrućem parketu u Malom Lošinju upisala prvu drugoligašku pobjedu. Zamet, s mladim Kvarnerovim igračima u rosteru, je s 30 poena u drugoj četvrtini nadoknadio minus iz prve, ali na kraju je domaćin u posljednjem dijelu preokrenuo utakmicu u svoju korist. Kovačević (21), Tariba (19) i Mužić (10) su bili dvoznamenkasti kod Jadranke, a u sastavu poraženih Amančić (17) i Ferenčić (13).

U preostalim susretima očekivano je Pula (Perdja 39) visoko porazila Rovinj, Kraljevica (Protega i Troskot 16) u gostima Labin, a Šanac iz Karlovca (Špehar 31, Razumić 24) je bio u Pazinu puno uvjerljiviji nego što to govori rezultat.

Rezultati i strijelci 1. kola:

Škrljevo: Mitić 2, Šljuka 8, Prostran, Kučan 6, Modić 18, Gržinić, Trbović 8, Štefančić, Kozlevčar 8, Šarčević, Surina 16, Velčić 5
Kastav: Miletić 26, Škrgić 6, Gušić, Saftić 4, Barnjak 16, Stanić 8, Dominik, Matek, Konjević, Plazibat 9, Maljevac 2, Legović

Stoja – Crikvenica 82:77 (23:22, 39:40, 58:58)
Stoja:  Valić, Antolović, Bulešić 11, Mezulić 10, Dasko 12, Ivanković 2, Kordiš 15, Tumpić 20, Vinko 2, Maljić 10, Pajković.
Crikvenica: Mićanović 6. Domijan, Piškulić1, Šamanić, Mandžuka 2, Komadina 12, Šamanić M 15, Maruna 17, Benić I, Zoričić, Zorić 2, Benić 22.

Jadranka – Zamet 75:71  (20:12, 40:42, 54:58)
Jadranka: Sučić, Barkijević, Mužić 10, Herenda, Lehocki, Tariba 19, Kušeta 1, Kremenović 12, žeželj 7, Kovačević 23, Blažević, Topić 3
Zamet: Jovanović 2, Trbović 8, Vucić L. 2, Crkvenčić 1, Krstinić 8, Amančić 17, Lipovščak 3, Matovinović 2, Hero 6, Ferenčić 13, Cvitković, Vucić M. 9.

Rovinj – Pula 1981 (9:23, 31:58, 53:80)
Rovinj: Banko 7, Tembel 2, Božić 6, Honović 16, Atlija 4, Zečević 5, Okmaca, Solina 14, Šturman 12, Elbel 3
Pula 1981: Radunić 9, Perdija 39, Grašo A. 6, Minić 6, Mohorović 5, Grašo P. 4, Andrović, Krizman 5, Mlinarić 2, Rakić 17, Travica 9

Labin – Kraljevica 53:89 (8:19,23:45, 37:60)
Labin: Faraguna 2, Nadarević 13, Omanović 3, Verbanac 11,B.Fable, Negovanović, Gligorović 20, Gobo, Mohorović, D. Fable, Licul 4, Đerman.
Kraljevica: Nuić 7, Marečić 10, Troskot 16, Grbić 6, Filipović 2, Konjević (cap.) 12, Ravnić 5,  Protega 16, Frančišković, Bobanović 6, Perić 4, Miletić 5

Ghia Staff – Šanac 64:74 (9:24, 23:45, 44:66)
Ghia Staff: Turčinović, Ćus A. 2, Ćus P. 6, Brajković 4, Hekić 9, Ćus J. 4, Daus 10, Mlekuš, Perić 2, Krnjus 2, Grubiša 4, Belina 21.
Šanac: Đurđević 5, Josipović 9, Panjević 2, Beber 3, Razumić 24, Požar, Božić, Lipak, Špehar 31, Škrtić.