A2 Istok: Vukovar poražen u Požegi

Vukovarci su poraženi u Grabriku kod sve boljih Požežana, a Vinkovci, Belišće i Županja upisuju očekivane  gostujuće pobjede. Ovim porazom Vukovarci više nisu u utrci za prvaka istoka, a o predstavniku regije za kvalifikacijsku A1 mini ligu skoro sigurno će odlučivati utakmica u Vinkovcima između domaćina i Belišća.

Požega – Vukovar 103:101 (32:23, 56:44, 80:75)

Požega: Musil-Todorović, Pejnović 16, Alerić, Rich 13, Milevoj 16, Leko, Androić, Bušić, Štivičić 8, Baran 19, Čališ, Soldo 31.
Vukovar: Koljaja 2, Madžar 17, Boras15, Kovačević 7, Knežević 8, Tustonić 15, Tadić 25, Katavić 12, Pejaković, Kapović.

Što znači jedno kvalitetno pojačanje u A2 ligi Istok najbolje pokazuju Požežani. Nakon jesenskog dijela u kojemu su upisali samo jednu pobjedu, onu u 5. kolu protiv Virovitice, u nastavku sezone pobijedili su Vukovar, jednu od ponajboljih momčadi Istoka.

Požežane je predvodio Slaven Soldo, najbolji strijelac lige, a imao je veliku podršku u Nikoli Baranu, novom igraču u rosteru Vladimira Englmana. Baran je rođeni Požežanin, igrao je za mlađe kategorije Cibone, seniore Kaptola iz kojega odlazi na sveučilište Northwestern, a po povratku iz SAD-a nastupa za Mladost, drugi sastav Cedevite, u kojemu je prošle sezone imao prosjek 8,5, a ove 9,4 koša po utakmici.

Domaćin je odlično ušao u utakmicu, kontrolirao igru i rezultat koji je bio i do 20 poena prednosti. Uporni gosti uspijevaju stići, a 15 sekundi prije kraja imali su priliku iz slobodnih bacanja po prvi puta doći u vodstvo i pobijediti, nisu uspjeli i Požežani upisuju drugu pobjedu u prvenstvu.

Ponovno je fantastičnu utakmicu odigrao Soldo koji postigao je 31 poen. Baran je dodao 19, Pejnović  i Milevoj po 16, a Rich 13. Kod Vukovaraca Nikola Tadić je bio najučinkovitiji s 25 poena, Madžar je dodao 17, Boras i Tustonić po 15, a Katavić 12.

Čini se da se mogu očekivati u Požegi bolji košarkaški dani. Klub im je sve jači, a i promocija košarke kroz predstojeći atraktivni All Stars mogla bi pomoći da se ovaj sport u Požegi vrijednosno pozicionira na bolje mjesto nego što je to bio do sada.

Virovitica 1234 – Vinkovci 65:85 (18:27, 30:49, 46:63)

Virovitica 1234: Šutalo, Pavlović 12, Petrović 2, Ferenčević 15, Vajagić 8, Golub 12, Gverić 10, Vuković, Bobanac 4, Pocrnić 2, Bajan.
Vinkovci: Primorac 15, Sertić 6, Matijević, Dugandžić 27, Peraica 3, Radilj, Čičić, Vučetić, Kalaica 20, Kordić 14.

Vinkovčani su opravdali ulogu favorita i rutinirano su došli do lagane pobjede u Virovitici iako je u momčadi Sanjina Kalaice nedostajao ozlijeđeni kapetan Tomislav Kentržinski i Arijan Došen, igrač zaštićenog godišta i mladi reprezentativac.

Poslije ove pobjede Vinkovčani imaju još dva neugodna gostovanja u Đakovu i Vukovaru prije odlučujućeg susreta protiv Belišća za prvo mjesto regije i plasmana u Mini ligu za popunu A1.

Na krilima dobre igre Borisa Dugandžića i Sandra Kalaice, gosti su već nakon 20 minuta imali 19 poena prednosti i pitanje pobjednika više nije bilo upitno. Konačni rezultat je bio 85:65 za Vinkovčane koji su upisali i sedmu pobjedu u prvenstvu.

Dugandžić je postigao 27, Kalaica 20, Jure Primorac 15, a Filip Kordić 14 poena za pobjednika. Kod Virovitice Marin Ferenčević je upisao 15, Vatroslav Golub i Antonio Pavlović po 12, a Mario Gverić 10 koševa.

Olimp Inspekt ING – Županja 72:94 (16:27, 39:60, 55:83)

Olimp Inspekt ING: Nađ 10, Stojanović 12, Lozančić 17, I. Novaković 4, Barić 4, Vuković 18, Lukenda 7, Lončar, Petković, L. Novaković.
Županja: Bilić 5, Mitrović 30, M. Oršolić, Babogredac, Mihaljević 12, Lučić 15, Stjepanović 8, Labrtić 4, Bačić, F. Oršolić 16, Kopić 4.

Županjci nisu imali problema u Osijeku protiv Olimpa u utakmici u kojoj je odličnu igru pružio 25-godišnji centar Josip Mitrović koji se zaustavio na brojci od 30 postignutih poena.

Pored Mitrović, dvoznamenkasti u sastavu Ive Ivančićevića bili su i Filip Oršolić (16), Josip Lučić i zaštićeni igrač Mario Mihaljević (15). U sastavu Osječana dvoznamenkasti su bili Danilo Vuković (18), Ivan Lozančić (17), Filip Stojanović 12 i mladi Erne Nađ (10).

Vrijednosnice Osijek – Belišće 78:99 (20:23, 39:48, 71:78)

Vrijednosnice Osijek: R. Kujundžić 7, M. Kujundžić 8, Šarac, Buljubašić 7, Hrkač 29, Jakić 2, Turalija 3, Radetić 13, Tutavac, Barišić 6, Čuljak 3.
Belišće: Gradinjan, Ikić 4, M. Soldo 29, A. Soldo 2, Vidaković 15, Bosanac, Hartman 6, Mikulić 22, Dogan 7, Vezmarović 5, Bušić 8, Markota 1.

Košarkaši Belišća pobjedom su otvorili drugi dio sezone. Iako su u Osijek otputovali bez Kristijana Pregleja, Hrvoja Čamagajevca i Nikole Peterneka, dok je Marko Soldo zbog bolesti propustio sve treninge prošli tjedan, momci trenera Ivana Katalenića ozbiljno su shvatili ovu utakmicu protiv mladih Brokera i uvjerljivo slavili.

Prvo poluvrijeme Belišćanina je zadavao glavobolju Hrkač, koji je postigao do poluvremena 22 poena i držao koliko toliko svoju momčad na životu. Drugo poluvrijeme su gosti otvorili s nekoliko pogođenih trica i brzih kontri, zaustavila Hrkača pa se tako razlika povećavala do konačnih +21.

Kod domaćih jedini raspoloženi igrač bio je spomenuti Antun Hrkač s 29 poena, a kod Belišća Marko Soldo je bio najraspoloženiji s 29 postignutih poena, Marko Mikulić je dodao 22, a Goran Vidaković 15. Spomenimo da je prve minute ove sezone odradio i Marko Bušić, koji se polako vraća u formu nakon ozljede.

Pavle Matuško
Pavle Matuško – Foto: Crosarka.com

Meteor iz Đakova je ovo kolo bio slobodan, a u nastavak prvenstva će krenuti znatno pojačan. Pristupio im je Pavle Matuško, igrač zaštićenog godišta koji je došao iz Đure Đakovića.

A2 Stat

Poredak | Najbolji strijelci lige | Najbolji strijelci kola | Sljedeće kolo

Vinkovci i Belišće su na prvom mjestu s jednim porazom, slijede Vukovar, Županja, Olimp, Meteor i Virovitica. Vrijednosnice OS igraju van konkurencije.

Listu strijelaca predvodi Slaven Soldo (25.6) iz Požege, Krešimir Herceg (23,3) iz Meteora je drugi, u TOP 5 su i  Danijel Katavić (21,9) iz Vukovara, Antun Hrkač (20,1) iz Darde i Marko Soldo (19,7) iz Belišća.

U sljedećem kolu Belišće igra protiv Požege, Virovitica gostuje u Vukovaru, Meteor u Županji, a Olimp putuje u Vinkovce.