A2 Jug: Prvi poraz Kaštela, Jazinama gradski derbi, incident u Sukošanu

Po mnogočemu najzanimljivije ovosezonsko kolo A2 lige Jug zasad je upravo ovo 15. odigrano proteklog vikenda. Vodeća momčad lige Ribola-Kaštela ubilježila je prvi poraz u ovoj sezoni, u Sukošanu je jedan domaći igrač fizički pokušao nasrnuti na suca,  zadarski gradski derbi pripao je košarkašima Jazina, uz mnogo zanimljivih situacija na utakmici, a vrijedne pobjede otišle su i u ruke Dubrovnika te Solina.

Opširnije izvještaje dvoboja možete pročitati u nastavku.

Sukošan – Cetina 64:89 (14:18; 27:36; 47:64)

Sukošan: Dijan, Mrkić 22, Knežević 2, Dević 6, Dražević 5, Jelenković, Perić 4, Jurica 11, Vraneš 6, Špaleta 8.

Cetina: Dukić 8, Svalina 5, Macan 23, Šipić 2, Vukas 1, Marić, Žaper, Grizelj, Bilobrk 17, Knezović-Žuro 2, Tomas-Jadrijević 5, Ćurković 26.

Do vrijedne pobjede u borbi za opstanak došli su košarkaši Cetine na gostovanju u Sukošanu, gdje su bili bolji od domaćina sa više nego uvjerljivih 64:89. Ipak, utakmica neće biti zapamćena po igri već po incidentima. Sudačke odluke toliko su iznervirale domaće igrače da je Josip Mrkić zaradio tehničku i isključujuću pogrešku, dok je Marin Knežević fizički pokušao nasrnuti na suca i zaradio prijavu, te posljedično tomu i zabranu igranja sljedeće tri utakmice, odnosno do kraja prvenstva.

Joško Ćurković s 26 je poena predvodio Triljane do pobjede, a kod domaćina je Mrkić ubacio 22 koša.

Dubrovnik – Mislav 99:90 (26:19; 60:37; 84:65)

Dubrovnik: Vidović, Šeparović 13, Radulović 7, Dubelj 20, Meštrović 8, Marin 20, Katić 8, Habul, Raguž, Kotlar, Kušt 23.

Mislav: Mamić 10, Biuk, Josipović, Jeličić 5, Galić 14, Petrašić 11, Maras 34, Delaš, Šustić, Lalić, Šarac 4, Dajak 12.

U izravnom dvoboju koji bi lako mogao odrediti sudbinu ostanka ili ispadanja iz lige ova dva kluba, Dubrovnik je sa 99:90 savladao Mislav i odmakao se od dvojca sa začelja za jednu pobjedu, te u završna tri kola ulazi sa malo više zraka u plućima.  Fenomenalno su Gospari odigrali prvo poluvrijeme (60:37), ali nešto slabiji nastavak, a pogotovo posljednja četvrtina, ipak im nisu onemogućili konačno slavlje.

Josip Kušt s 23 i Petar Dubelj s 20 poena predvodili su domaćine, dok je kod gostiju sjajni Aljoša Maras ubacio 34 koša.

Sonik Puntamika – Jazine 58:66 (15:16; 24:30; 37:44)

Sonik Puntamika: Segarić 2, Anđelić 14, Šoba, Gligora 5, Bulić 12, Marin 6, Mileta, Dražević 6, Jadrijev 4, Longin 7, Glavan 2, Bašić.

Jazine: Čiklić 27, Jelčić 3, Bulić 12, Rutar, Atelj 15, Krstić 1, Banović, Baričević 4, Šipić 4, Pehar.

Tvrda utakmica u kojoj se nismo mogli nagledati previše kvalitetne košarke, odigran je u kultnim zadarskim Jazinama gdje su gradski derbi odigrali Sonik Puntamika i Jazine. Od samog starta susreta suci utakmice odlučili su započeti vlastiti show, a prva točka njihovog nastupa dogodila se u drugoj minuti, kada su iskusnom Zoranu Peharu dosudili već drugu osobnu pogrešku, ovu u najmanju ruku čudnu, kada se pri prilično bezazlenom prelaženju iz obrane u napad sudario s jednim domaćim košarkašem. Revoltiran ovom odlukom, gostujući centar zatražio je izmjenu, da bi se potom zaputio u svlačionicu, presvukao u trenerku i napustio dvoranu uz prigodnu rečenicu kako ”ne želi sudjelovati u ovom cirkusu”. Čitavo prvo poluvrijeme sudački je par što dosudio što nije dosudio desetak dvojbenih situacija, uključivši nekoliko igranja nogom, lakat u nos, greške u vođenju i slično, što je rezultiralo nervozom u redovima obaju momčadi.

Što se same igre tiče, ona nije bila pretjerano lijepa, a u većini susreta rezultat je bio na strani gostujuće momčadi. Prva je četvrtina završila rezultatom 15:16, da bi s pet uzastopnih poena Roko Čiklić početkom nastavka donio gostima 17:21. U 17. minuti vidjeli smo i obostranu tehničku Niki Marinu i Duji Šipiću nakon naguravanja, a prvo značajnije vodstvo Jazinama donosi Marko Atelj najprije tricom, a potom i dvicom za 22:30. Do kraja poluvremena još je za domaćine dva poena dodao Vinko Glavan i smanjio zaostatak na pristojnih 24:30.

U trećoj četvrtini domaćin je odlučio odigrati pressing, čime su u nekoliko navrata stigli i na -2, ali bliže od toga nisu došli. Nešto bolje suđenje u drugom je dijelu donijelo manje nervoze i posljedično bolju igru, ponajprije gostiju koji preko Čiklića u 33. minuti prvi puta stižu do dvoznamenkaste prednosti (39:49), a poenima Ivana Bulića dvije minute kasnije i do najvećih +11 (45:56). Puntamičani su davali zadnje atome snage i kada se činilo da bi mogli zapapriti završnicu, opet se ukazao Čiklić i tricom sa osam metara postavio 54:61 minutu i pol prije kraja i time riješio susret.

Najbolji strijelac lige predvodio je Jazine s 27 poena, a Atelj je uz sjajnu obranu dodao 15 ubačaja. Kod domaćina se s 14 poena istaknuo Mate Anđelić.

Omiš Galeb – Ribola-Kaštela 106:95 (27:21; 51:50; 78:68)

Omiš Galeb: Bačak, Babić 20, Čosić, Lozančić 9, Grizelj 13, Zadro, Matijević 14, Kekez, Džapo 24, Kaliterna 12, Radoš 12, Zemunik.

Ribola-Kaštela: Klarica 28, Odak 20, Rašetina 15, Vručinić 2, Tešija, Pruže 2, Režić 14, Špralja, Blažević 4, Bilobrk 10.

Oslabljeni izostankom juniorskih reprezentativaca Dragana Bendera i Ante Tonija Žižića košarkaši Ribola-Kaštela ubilježili su svoj prvi ovosezonski poraz. U napadački efikasnoj utakmici bolji od njih bili su igrači Omiš Galeba sa 106:95. Omišani su trenutno u odličnoj formi i ovo im je četvrto uzastopno slavlje, dok Kaštelani unatoč porazu ne moraju strahovati za prvo mjesto, iako neke teoretske šanse da ga izgube još uvijek postoje.

Kod domaćina su se istaknuli Josip Džapo s 24 poena i Stjepan Babić s 20, a kod gostiju je Luka Klarica imao 28 ubačaja, dok je njegov imenjak mladi Luka Odak ubacio 20 koševa.

Solin – Trogir 89:73 (18:24; 47:42; 70:51)

Solin: Bralić 8, Vuković 16, Oršulić 20, Barišić, Milanović 4, Baković 16, Vukšić 2, Širić 10, Bulić, Lozančić 9, Kapitanović 4, Duvnjak.

Trogir: B. Ševo, L. Ševo, Beljan, Jurić 10, A. Bilić 29, J. Bilić, I. Bilić 5, Roso 10, Šipić 19, Barać.

U dvoboju dvije momčadi donjeg dijela ljestvice, Solin je na svom parketu bio bolji od Trogira sa 89:73. Iako su gosti bolje ušli u susret, domaći su košarkaši u odlično odigranom drugom poluvremenu stigli do uvjerljive pobjede.

Hrvoje Oršulić je s 20 poena bio najbolji igrač u domaćim redovima, dok je kod gostiju nakon nekoliko lošijih predstava ponovno iskočio Antonio Bilić, ovog puta s 29 koševa.