Slavlje CSKA u Ateni, uvjerljiv Real Madrid

U skupini E se i prije zadnje runde znalo da će CSKA, Real Madrid, Anadolu Efes i Panathinaikos u četvrtfinale, pitanje je jedino bilo koje će biti pozicije na ljestvici.

Žalgiris Kaunas – Brose Baskets Bamberg 90:81(26:25, 50:45, 66:63)

U utakmici koja je igrana isključivo za prestiž, Žalgiris je dokazao da je trenutno bolja momčad od Brose Basketsa i slavio sa 90:81.

Utakmica bez opterećenja ponudila nam je pravi spektakl pogodaka u prvome poluvremenu koje je završilo rezultatom 50:45. Domaći su vodili tokom većeg dijela prvih 20 minuta, ali nikako se nisu uspijevali odvojiti na razliku veću od osam koševa.

Početkom drugog poluvremena gosti iz Bamberga lagano su stizali rezultatski zaostatak i u dva navrata tokom treće četvrtine stigli i do izjednačenja, ali domaćin iz Zelene šume do kraja susreta ipak postavlja stvari na svoje mjesto i mirno privodi utakmicu završetku.

Najbolji igrač litavskog sastava bio je Ksistof Lavrinovič s 20 poena i osam skokova. Naši košarkaši nisu imali uspješnu šutersku večer i zajedno su iz igre gađali 2/12. Marko Popović susret je završio s 12 poena, ali je njih čak devet postigao iz slobodnih bacanja, a svom je učinku pridodao i šest asistencija i jednu ukradenu loptu. Mario Delaš ubacio je dva poena uz po jedan skok i osvojenu loptu.

Kod gostiju se najviše istaknuo slovački reprezentativac Anton Gavel s 20 ubačaja.

Real Madrid – Anadolu Efes Istanbul 86:66 (25:14, 47:31, 65:48)

Sve 3 španjolske momčadi slavile su jučer navečer, a publika je u Madridu prisustvovala najatraktivnijoj utakmici, prepunoj akcija dostojnih highlightsa, a koje su uglavnom zbog prikazanog atleticizma podsjetile na NBA spektakle koje imamo dostupne svaku večer. Uz to, Efes je demoliran, turska momčad upisala je poraz od 20 koševa razlike, a obzirom na stanje u igri u posljednjim minutama, mogli su i gore proći.

Konkretno, Real je pobjedom 86:66 osigurao drugo mjesto u skupini E, a time i prednost domaćeg terena pred protivnikom u doigravanju – Maccabijem iz Tel Aviva. Momčad iz španjolskog glavnog grada, završila je ovu fazu natjecanja s omjerom 10-4, dok je Efes ovim porazom pao na 9-5, zauzevši treće mjesto kao bolji u tiebreakeru s Panathinaikosom te si je tako osigurao duel u doigravanju s aktualnim prvakom, Olympiacosom.

Utakmicu otvara Jamon Lucas uspješnim skok-šutom, a Rudy Fernandez odma odgovara svojim oružjem, tricom. Farmar pogađa za dva, a potom Mirza Begić radi 5-0 seriju. Lucas polaže, a potom u dva uzastopna napada, Fernandez i Sergio Llull zabijaju trice za prvo veće vodstvo – 14:8. Lucas i Semih Erden smanjuju, ali javlja se crnogorski Španjolac Nikola Mirotić s ubačajem iz skoka,a potom i strašnim zakucavanjem. Ranu dominaciju Reala, zaključio je Fernandez još jednom tricom za 25:14 nakon 10 minuta.

Muke za Efes se nastavljaju početkom druge četvrtine, a zadaje im ih Jaycee Carroll sa 7 koševa, čime se vodstvo povećava na 32:16. Razliku malo ublažavaju Stanko Barać, Kerem Gonlum i Kerem Tunceri, ali malo im to vrijedi protiv ovakvog gordog Reala.

Prvo Sergio Rodriguez dodaje alley-oop s polovice igrališta za Marcusa Slaughtera, a potom Carroll iz kontre polaže za 41:21. Nakon Farmarovog polaganja iz prodora, još jednom se aktivirala veza Rodriguez – Slaughter, i još jednom je rezultirala atraktivnim zakucavanjem. Malo atrakcije, ali s gostujuće strane, demonstrirao je Josh Shipp snažnim jednorukim zakucavanjem, a Gonlum je položio nakon jedne od rijetkih kontri gostiju. U posljednjoj minuti prvog dijela, Farmar je zabio prvu tricu za goste, ali Rodriguez je do poluvremena uspio baciti i treći alley-oop, ovaj put za Fernandeza koji furiozno zakucava za 47:30 uoči posljednjih 20 minuta.

Činilo se da se gosti bude, naime, zabili su iz prva 3 posjeda lopte.  Ispostavili se da je bila riječ o prividu.  Odgovor domaćini pronalaze u Llullu, koji počinje seriju od 8 vezanih koševa domaćina, a koja završava zakucavanjem Begića za 55:37.  Tek što je niz domaćina završio, počeo je još jedan gostiju, Lucas, Dogus Balbay i Savanović ih dovode na samo -11 (55:44). Mirotić lagano polaže, a opet se javlja Llull koji otpočinje seriju od 8 koševa, no ovog puta on je jedini akter te je tako nakon pola sata rezultat 65:48.

Isti igrač nastavlja zabijati i početkom posljednje četvrtine, a pridružuje mu se veteran Felipe Reyes. Ubačajem Carrolla, prednost Reala prešla je 20 koševa, bilo je 74:52 i pitanje pobjednika je time riješeno mnogo prije zadnjeg oglašavanja semafora. Barać i Shipp zabijaju za goste, a Rodriguez i Slaughter izvode sad već uvježbani alley-oop za 80:56. Nakon Gonlumovih slobodnih bacanja i polaganja, u posljednjim minutama Carroll i Mirotić su pogodili trice, a Shipp je posljednji zabio i time dotjerao razliku na konačnih 20 koševa, 86:66.

Za los Blancose su najviše zabili Llull i Fernandez – 16 odnosno 15 koševa, a u stopu ih je slijedio Carroll s 14 poena. U redovima poraženih, Farmar i Lucas, bili su jedini dvoznamenkasti igrači s 11 odnosno 10 koševa. Sasha Vujačić u nešto više od 12 minuta na parketu nije zabio ni koša.

Panathinaikos – CSKA 63:69 (11:14, 34:33, 50:47)

Košarkaši moskovskog CSKA svladali su u Ateni domaći Panathiniakos 69-63 u ogledu posljednjeg kola.

CSKA, koji je osvojio prvo mjesto, do 11. pobjede u drugom krugu stigao je na krilima Viktora Hrjape (13 koševa, sedam skokova, šest asistencija), Saše Kauna (11 koševa, šest skokova) i Nenada Krstića (devet koševa, sedam skokova).

Kod domaćina je najefikasniji bio Michael Bramos s 18 koševa, dok je naš Roko Ukić u 33 minute igre postigao devet koševa (2-9 dvice, 0-2 trice, 5-6 slobodna bacanja) uz pet asistencija, tri skoka i dvije osvojene lopte.

Unicaja – Alba Berlin 55:68 (13:24, 27:40, 38:52)

Košarkaši Unicaje i Albe odigrali su svoju posljenju utakmicu u ovoj sezoni Eurolige. U dvoboju koji nijednoj momčadi nije bio od nekog značaja, pobjedu je odnijela Alba rezultatom 55:68. Unicaja je završila na petoj poziciji, korak do prolaska u drugi krug, a Alba na predzanjem mjestu, jedino iznad sunarodnjaka iz Bamberga koji nisu ostvarili niti jednu pobjedu.

Možemo slobodno reći da je Alba pobjedu osigurala već u prvoj četvrtini. Raspoloženi  Amerikanci, Deon Thompson i Derrick Byars, upisali su svoje prve koševe na utakmici tricama. Iako su s druge strane na jednak način odgovorili Krunolav Simon i Earl Calloway, Alba je završili period s prednošću od 11 koševa razlike.

Odmah početkom druge četvrtine u strijelce se upisuju Traore i Shaffartzik, a prednost Albe skočila je na visokih 17 koševa razlike. Iako se mislilo da će ovo biti utakmica s velikim brojem poena, ponajviše zbog brojnih trica s obje strane, već u drugoj četvrtini momčadi ulaze u šutersku krizu. Pune četiri minute nije pao koš ni na jednoj strani, a postotak šuta Albe drastično je pao. U nekoliko minuta gosti iz Berlina zabili su samo 3 poena, sva s linije slobodnih bacanja. Na poluvrijeme se otišlo rezultatom 27:40 u korist gostiju.

U nastavku se probudila Unicaja. Sergi Vidal pogodio je tricu, a Simon je asistirao Luki Žoriću za zakucavanje. Taman kad su domaćini počeli dobivati nadu za preokret, Jekel Foster pogodio je tricu i utišao publiku. Koševi su se izmjenjivali, ali Alba je uspjela zadržati prednost. Na kraju predzadnjeg perioda rezultat je bio 38:52.

Ulaskom u zadnju četvrtinu košarkaši Albe rade najveću prednost na utakmici. U jednom trenutku imali su vodstvo od čak 21 razlike, što je bilo itekako nedostižno za domaćine. Calloway i Žorić pokušali su vratiti svoju momčad u igru te smanjili zaostatak na čak 12 razlike, ali gosti iz Berlina rutinski su do kraja odradili posao.