ACB: Real nakon produžetaka, Tomiću 19 poena u domaćoj pobjedi

Ovog tjedna imali smo polovičan učinak naših trenera u španjolskoj ligi. Valencia Velimira Perasovića poražena je na teškom gostovanju kod Estudiantesa, a kao i u prošlom kolu i u ovom je dominirao bivši igrač Zadra Carl English koji je s 22 poena bio najbolji strijelac svoje momčadi. Unicaja koju vodi Jasmin Repeša lagano je kod kuće pobjedila Manresu s 18 razlike. Kod domaćina nešto manje minuta nego inače imao je Kruno Simon, ali je i za to vrijeme uspio zabiti 6 poena, imati 4 skoka i 3 asistencije. Zato je Luka Žorić odigrao jednu od boljih utakmica ove sezone i ugradio u ovu pobjedu 11 koševa i 7 skokova. Najbolji u redovima Malage bio je Slovenac Dragič koji je stavio 20 poena za nesto više od 20 minuta igre.

Bilbao nastavlja s dobrim partijama, ali Fran Pilepić nikako da se izbori za svoju minutažu. Nakon što je u prošlom kolu imao fascinantnih 9 poena za svega 6 minuta igre, u ovom opet nije dobio priliku. Odigrao je samo 3 minute i nije  uspio ostvariti značajniji učinak. S druge strane, Damjan Rudež je dobio puno minuta u Zaragozi, ali je njegova momčad poražena na Kanarima, pri čemu se Rudež nije uspio upisati u strijelce.

Čini se kako je Barcelona u kojoj igra naš Ante Tomić definitivno uhvatila pobjednički niz. Slavili su lako u ovom kolu protiv CB Canariasa s velikih 25 koševa razlike, a najbolji u redovima Katalonaca bili su Navarro i naš Tomić.

Derbi kola odigran je u Madridu. U susretu dva euroligaša Real Madrid je svladao Caju u jednoj vrlo zanimljivoj utakmici tek nakon produžetaka. Najbolja predstava kola ide u ruke Nemanji Bjelici koji je odigrao sjajnu utakmicu i stavio 25 poena. Real je odigrao dobro prvo poluvrijeme i imao je plus sedam, ali Caja se sjajnom igrom Bjelice i Lampea koji je dominirao u završnici utakmice (22 poena na kraju) uspjela vratiti u egal. Zadnji napad u regularnom dijelu imao je „naš“ Draper koji je promašio polaganje za pobjedu. Bolje je Real otvorio produžetak, ali Caja se kao i u regularnom dijelu vratila u igru. Imali su priliku i za pobjedu, ali Hurtel gubi loptu, a na drugoj strani Real postiže poene. U zadnjim trenutcima San Emeterio pokušava donijeti pobjedu dalekometnom tricu, ali na pokušaju i ostaje.

Nakon petog kola samo je Real još uvijek neporažen. Barcelona je nakon 0-2 nanizala tri pobjede, a Unicaja i Valencia se nalaze na samom vrhu s omjerom 4-1. U sljedećem tjednu očekuju nas dva derbija. Prvi „mali“ derbi igra se u Bilbau gdje gostuje Unicaja, a u „velikom“ će akteri biti Caja i Barcelona.