BAKL liga: Navigatoru drugi poraz

Završen je prvi dio, odnosno 11. kola u Brodskoj amaterskoj košarkaškoj ligi (BAKL) nakon kojih će Božićne i Novogodišnje praznike na vrhu dočekati 3 ekipe koje su poravnate i koje imaju isti učinak od 8 pobjeda i 2 poraza.

Naslov jesenskog prvaka pripao je Brod old starsu koji ima ukupno bolju koš razliku, premda je Navigator u međusobnim susretima svladao Trgo invest i Brod old stars s kojima ima isti omjer pobjeda i poraza na kraju prvog dijela natjecanja, a što će se gledati uoči doigravanja. Navigator je dugo bio lider prvenstva te su imali 8 uzastopnih pobjeda sve do posljednja 2. kola kada su prvo poraženi od Auto stop Pizzerije Angello, dok ih je u ovom kolu svladala kompletna Nina Hebrang.

Kao i prije tjedan dana za Navigator nisu igrali Bruno i Dubravko Čelebija te Željko Dlugoš što se moralo osjetiti u njihovoj igri. Šišmiši su stalno bili u vodstvu da bi se Navigator na koš zaostatka približio 6. minuta prije kraja utakmice kada je bilo 53:52 za Hebrangovce. Međutim, sastav trenera Krešimira Gajgera je tada stao, a Nina Hebrang je napravila nevjerojatnu seriju od 17:2 koja joj je donijela 7. pobjedu u sezoni za sigurno 4. mjesto odmah iza vodeća 3 sastava lige.

Kada je bilo najpotrebnije Zvonimir Gačić je realizirao 3 napada u nizu, dok su mu pomogli: Marin Bitunjac, Marko Galić i Marin Dadić koji su najzaslužniji kada se stvarala ključna razlika na kraju utakmice. Svakako treba pohvaliti i Emila Jiru koji je ubacio 13 koševa, ali je imao čak 7 skokova u napadu. Kod Navigatora bolji od ostalih bili su: Krešimir Kolovrat, Igor Jokanić i Marko Mijić, ali protiv razigranih Šišmiša nije išlo.

Najviše uzbuđenja bilo je u susretu između druge ekipe Đure Đakovića i Auto stop Pizzerije Angello koja i dalje nastavlja s promjenjivim igrama. Nakon velike pobjede nad Navigatorom u prošlom kolu autostoperi su se nadali novom uspjehu protiv juniora i kadeta Đure Đakovića koji su nakon prve četvrtine imali vodstvo od 23:12, a na poluvremenu 37:30.

U 3. dionici Auto stop Pizzeria Angello okreće rezultat na svoju stranu te uoči posljednje četvrtine ima vodstvo od 49:47. Izjednačeno se igralo sve do pred kraj susreta s tim što su autostoperi imali prednost i do 7 koševa, a sve je počelo kuhati kada kod tih +7 na polaganju nije dosuđena osobna pogreška na Davoru Galiću. Kulminacija se dogodila 60 sekundi prije kraja kod rezultata 65:64 za Auto stop Pizzeriju Angello kada je Marko Božić zaradio prvu tehničku u karijeri nakon 20 godina igranja u košarci što je razljutilo vodstvo kluba Zdravka Mandića i Ivana Blaževića koji su nezadovoljni suđenjem Tonija Štojsa povukli ekipu s parketa.

Nakon nekoliko minuta čekanja autostoperi su se ipak vratili na teren, ali u tom periodu nisu postigli niti jedan koš, dok je druga ekipa Đure Đakovića serijom od 7:0 došla do 5 pobjede u prvenstvu. Treba reći da je Auto stop Pizzeria Angello jednim dijelom i sama kriva za poraz budući je Davor Galić za 29 koševa potrošio puno lopti. Isto vrijedi i za Slavena Soldu koji je uz 23 koša promašio nekoliko tzv. zicera, dok su mladi košarkaši Đure Đakovića došli do zaslužene pobjede. Kod pobjedničke ekipe je Andro Matuško postigao 21, Marko Karlović 17, a Lukša Kristijan 13 koševa.

Brod old stars nije imao većih problema protiv Dara d.o.o. kojeg je svladao s 83:54. Od početka su veterani imali veliko vodstvo (27:11) te je bilo pitanje samo s kojom će razlikom na kraju slaviti svoju 8. pobjedu u sezonu. Na kraju im je ona uz poraz Navigatora osigurala naslov prvaka jeseni, dok je ponovo veliku utakmicu odigrao Domagoj Norac koji je kao i u prošlom kolu ubacio 38 poena, a do njega je Dubravko Matačić postigao 11 koševa. U sastavu Dara d.o.o. najučinkovitiji bili su: Josip Divić s 13, Marko Čutić s 11 i Igor Nenadić s 10 koševa.

Na 2. mjesto na ljestvici s pobjedom od 73:57 protiv Geodetskih usluga Agotić probio se prošlogodišnji doprvak Trgo invest koji je također došao do 8. uspjeha, dok su geodeti kao i druga ekipa Đure Đakovića na 50 % učinku od 5 pobjeda i isto toliko poraza. Premda pobjeda Trgo investa djeluje uvjerljivo do nje su igrači trenera Zorana Mataića došli tek u posljednjih 8. minuta utakmice. Naime, Trgo invest je nakon prve četvrtine imao 15:10, a na poluvremenu 35:30, da bi na kraju 3. dionice bilo 50:49 za Agotiće koji su potpuno stali u posljednjoj dionici. Nju su igrači trenera Mataića dobili s 24:7 za uspješno završen prvi dio prvenstva. Kod pobjedničke ekipe je Darko Pezer zabio 36 koševa te je imao 7 pogođenih trica. Dobru pomoć imao je u Davoru Luliću koji je uz 2 trice ubacio 15 poena. Kod Geodetskih usluga Agotića standardno dobar bio je Saša Pavelić koji je imao 18 ubačaja, dok je iskusni Dinko Spahija postigao 13 poena.

Do svoje 4. pobjede stigli su košarkaši Stupnik Medexa koji su očekivano s 59:44 svladali Slobodnicu. Od početka su Stupljani bili u vodstvu tako da su mirno kontrolirali rezultatsku prednost za pobjedu s +15. Kod sastava trenera Darka Krištije je Dražen Orešković postigao 27, a Ivan Pribanić 19 koševa. U poraženom sastavu Slobodnice nije bilo Roberta Čiša te je prema običaju najviše poena (14) ubacio Petar Pavlović. Košarkaši u Brodskoj amaterskoj ligi će sada na mali odmor koji će trajati sve do kraja siječnja 2013. godine kada će krenuti drugi dio prvenstva. Od danas pa sve do kraja siječnja počeo je prijelazni rok u kojem svaki klub može promijeniti najviše 4 igrača. Već se najavljuju 2 velika pojačanja za Navigator i to bivši igrači druge ekipe Đure Đakovića Dominik Šamija i Pavle Matuško, dok i druge ekipe sigurno u ovom zimskom prijelaznom roku neće mirovati.