Khimkiju važna pobjeda, izvrstan Bogdanović

Izvrsna igra Bojana Bogdanovića nije pomogla njegovom Fenerbahčeu, koji je na svom parketu izgubio od Maccabija 94:85 u 10. kolu F skupine Top 16 faze Eurolige.

Khimki je u ovom kolu u Moskvi dočekao Montepaschi i pobjedom nastavio svoj isprekidani niz. Ruska momčad je sada sa šest pobjeda i četiri poraza izjednačena s Olympiakosom na trećem mjestu u skupini F, a mjesto iznad, s omjerom 7-2, nalazi se Montepaschi.

Khimki – Montepaschi Siena 78:71 (25:20, 44:37, 64:54)

Utakmica je započela koševima Krešimira Lončara u dva navrata, a Montepaschi pune dvije minute nije zabio. Nakon što su se gosti probudili i počeli zabijati, Kelvin Rivers je pogodio tricu za +7. Nedugo nakon toga, na asistenciju Zorana Planinića ubacio je još jednu, a vodstvo je u tom trenutku bilo 17:8 u korist domaćina. Kristijan Kangur zabio je nekoliko važnih koševa, a rezultat na kraju prve četvrtine je bio 25:20.

Druga četvrtina krenula je zakucavanjem Paula Davisa, a s druge strane uzvratio je David Moss. Na krilima Kangura, gosti su došli do samo 5 poena zaostatka, ali mini-serijom domaćina momčad iz Siene bila je prisiljena pozvati timeout. No, ni minuta predaha nije bila dovoljna za Montepaschi, jer Khimki radi seriju 8:0 i dolazi u prvo dvoznamenkasto vodstvo na utakmici. Rezultat na poluvremenu bio je 44:37 u korist domaćih.

Nakon velikog odmora utakmica se nastavila s nešto žešćom igrom, što govore i dva nesportska prekršaja s obje strane. Nošena sjajnom igrom Davisa, domaći momčad odlazi opet na dvoznamenkasto vodstvo. Jedini problem za Khimki bio je Kangur, koji je opet smanjio vodstvo, na 7 razlike. Četvrtina je završila 10 koševa prednosti za domaćine.

Kao i prva četvrtina, i zadnja je započela koševima Krešimira Lončara. Montepaschi je imao nekoliko prilika, ali nisu ih realizirali, što je rezultiralo još jednim timeoutom. Opet, minuta odmora nije pomogla gostima. Vrući Rivers tricom je povećao niz na 14 uzastopnih koševa, a time i praktički zaključao ishod ove utakmice. Na kraju je bilo 78:71 za Khimki.

Najbolji kod domaće momčadi bio je američki dvojac Rivers-Davis, kombinirajući 47 poena, a u tome im je uvelike pomogao Zoran Planinić, koji je skupio čak 9 asistencija.

Kod Montepaschija, najbolji strijelac i najveći potrošač lopti bio je Bobby Brown, sa 17 koševa i šutom 5-14 iz igre. Kristijan Kangur zabio je 12, a pola koša manje upisao je i Benjamin Ortner.

Fenerbahce Ulker – Maccabi Electra 85:94 (22:22, 40:49, 60:71)

Sa 26 postignutih koševa u nepunih 36 minuta igre, Bogdanović je bio najbolji strijelac utakmice. Gađao je 7-8 za dva poena i 4-7 trice. Dodao je 5 skokova, 3 osvojene lopte i jednu asistenciju, uz dvije izgubljene lopte. Utakmicu je završio s valorizacijskim indeksom učinka 29.

Fenerbahčeu je to osmi poraz u Top 16 fazi, dok je Maccabi ostvario treću pobjedu zaredom, drugu gostujuću, te je sada na omjeru 5-5. U izraelskoj momčadi, koja je prednost od devet koševa na poluvremenu uspjela sačuvati u nastavku, najbolji je bio Ricky Hickman s 18 koševa.

Naš Darko Planinić je odlično iskoristio svojih 12 i po minuta u igri. Ubacio je 11 koševa (4-5 za dva, 3-4 slobodna bacanja), te je dodao 3 skoka, jednu asistenciju i jednu blokadu.

Olympiacos – Barcelona Regal 77:90 (20:17, 36:46, 62:63)

Momčad Barcelone, vodeća u skupini s omjerom 9-1, do osme uzastopne pobjede u drugom krugu stigla je u Pireju svladavši Olympiacos 90:77. Barcelona je nakon prvog poluvremena vodila s 10 koševa razlike, ali se domaćin vratio u igru u trećem periodu kojeg je dobio 26:17. U zadnjih 10 minuta igre Barcelona je bila znatno bolja.

Naš Ante Tomić, kojeg je Euroliga proglasila za najkorisnijeg igrača cijelog natjecanja u veljači, ubacio je 10 koševa uz pet skokova i dvije asistencije u 22 i po minute u igri. Pogodio je pet od osam lopti.

Najbolji kod gostiju bili su Erazem Lorbek s 21 košem i Pete Mickeal s 20, dok je grčku momčad predvodio Vassilis Spanoulis s 23 koša. No, uz četiri skoka, tri asistencije i dvije osvojene lopte, imao je i šest izgubljenih.

Olympiacos je pretrpio četvrti poraz u Top 16 fazi, dok se Barcelona pridružila Real Madridu na popisu momčadi koje su i matematički osigurale playoff.