Žalgiris ispustio pobjedu protiv Reala, uvjerljiv CSKA

U srijedu su bile odigrane dvije utakmice skupine E, između Albe iz Berlina i Anadolu Efesa iz Istanbula te između bamberškog Brose Basketsa i CSKA. Uvjerljive pobjede odnijele su obje gostujuće momčadi.

Košarkaši Real Madrida su pobjedom u Kaunasu kod Žalgirisa 105- 104 u produžetku osigurali i matematički plasman u četvrtfinale.

Žalgiris – Real Madrid 104:105 PROD. (29:19, 44:40, 61:63, 84:84)

Žalgiris je 77 sekundi prije kraja osnovnog dijela utakmice košem Darjuša Lavrinoviča poveo 81:74 i u tim trenucima se činilo da će izboriti važnu pobjedu u pokušaju da se domogne četvrtfinala. Pobjeda Zelenih je još uvijek izgledala izvjesna 18 sekundi prije kraja, nakon što je naš Mario Delaš pogodio oba slobodna bacanja za 83:79. Pet sekundi prije kraja je Sergio Rodriguez pogodio prvo, pa namjerno promašio drugo slobodno bacanje. Izvanredni Nikola Mirotić je uhvatio loptu u napadu i iznudio prekršaj Delaša, te je mirno ubacio oba bacanja za 84:84. Ukupno je gađao slobodna bacanja 18-18 na utakmici!

Marko Popović iz nemoguće situacije nije bio niti blizu pogotka trice za pobjedu Žalgirisa, a dodatnih pet minuta su gosti iz Madrida odigrali bolje, te su na kraju pobijedili Žalgiris s pola koša razlike, baš kao što su to učinili i u prvom ogledu ovih klubova u Madridu. Ukupno je Žalgirisu to bio već treći poraz s jednim poenom razlike u Topu 16 fazi i sada je jako daleko od daljnjeg plasmana s omjerom 4-6.

Kraljevi su upisali devetu pobjedu u desetom nastupu u drugom krugu, najviše zahvaljujući Mirotiću, koji je uz 31 koš dodao i 11 skokova. Jaycee Carroll je dodao 21 koš, Sergio Lull 14, dok je Dontaye Draper u 15 i po minuta igre postigao 4 poena (2-3 dvice, 0-2 trice) uz jedan skok.

Kod domaćina je najbolji strijelac bio Tremmell Darden s 20 koševa. Marko Popović je u 28 minuta igre postigao 8 koševa (1-5 dvice, 2-4 trice, 0-2 slobodna bacanja) uz tri asistencije, dok je Mario Delaš odigrao 20 minute te postigao 7 koševa bez promašaja (1-1 trice, 4-4 slobodna bacanja) uz četiri skoka i dvije asistencije.

Alba Berlin – Anadolu Efes 86:91 (24:28, 46:50, 68:68)

Anadolu Efes je u prvoj utakmici 10. kola Top 16 pobijedio Albu iz Berlina 86:91 i time učinio velik korak prema fazi doigravanja. Efes je u grupi E i ovom pobjedom je popravio svoj omjer na 8-2 te bi domaćom pobjedom brotiv Brose Basketsa iz Bamberga u idućem kolu osigurao mjesto u doigravanju. S druge strane, Alba Berlin je pala na 1-9 i ovim je porazom i matematički eliminirana iz natjecanja.

Alba bolje otvara utakmicu, nakon što su obje momčadi pogodile tricu, domaćini rade 7:0 seriju i odmiču se na 10:3. Gosti odgovaraju 8:0 serijom, momčadi su počele efikasno, nema puno promašaja, obrane još nisu na razini, zato smo i vidjeli preko 50 koševa u prvih 10 minuta. Efes je napravio još jednu 8:0 seriju, zahvaljujući Jamonu Lucasu, Jordanu Farmaru, Sinanu Guleru i Stanku Baraću, ali u prvoj četvrtini “vrući” Dashaun Wood težak šut za smanjenje razlike na 24:28.

Alba početkom druge četvrtine preuzima inicijativu i nakratko vodstvo, (31:30), tu je velik faktor bio Nihad Đedović. Gosti pak ne dopuštaju odmak domaćina, igru im vodi Farmar te odlaze na 33:39, da bi opet Alba napravila 8-0 mini seriju i došla u egal, 44:44. Do poluvremena su gosti bili sabraniji i zabili su još 6 koševa, a za domaćine je poentirao samo Wood tako da se na predah odlazi s rezultatom 46:50.

U trećoj četvrtini, opet imamo priliku gledati odvajanje jedne momčadi i seriju, ovaj puta dvoznamenkastu druge kojom se vraća i preuzima vodstvo. Nakon zakucavanja Semiha Erdena, gosti imaju dosad najveću prednost, 46:54. Erden je imao još jedno zakucavanje, nakon čega su domaćini napravili 12-0 seriju, gdje su protagonisti bili Deon Thompson, Zach Morley, Đedović, Wood i Yassin Ibdihi te su opet u vodstvu, 60:58. Farmar, koji je bio glavni igrač gostiju i zadavao je najviše problema domaćoj obrani, pokušava preokrenuti i zabija, no zabijaju i domaćini te su gosti na kraju četvrtine tricom Sinana Gulera stigli samo do ponovnog izjednačenja, 68:68.

Početkom posljednje četvrtine, Guler zabija nekoliko koševa za ponovno odvajanje Efesa, pomaže mu i Barać te gosti iz Turske imaju 70:75, no po tko zna koji put u utakmici, domaćini se vraćaju koševima Wooda i Traorea te tricom Derricka Byarsa nakon koje je rezultat 81:81. Njemačka momčad je dakle bila prisiljena igrati još jednu napetu završnicu i opet je ostala kratkih rukava. Utakmicu su riješili Farmar i Erden, 22.5 sekunde do kraja, rezultat je bio nedostižnih 83:88, a konačni rezultat na semaforu je 86:91.

Igrač utakmice bio je Farmar s 23 koša, slobodna bacanja 11-11, Erden je imao 12 koševa i 8 skokova. Kod domaćina je najbolji bio Wood s 24 koša, trica 6-10, Ali Traore i Morley su svaki zabili po 12, a Đedović i Ibdihi po 11 koševa.

Brose Baskets – CSKA 58:78 (18:23, 35:46, 47:62)

Druga utakmica prve večeri 10 kola Top 16 također se igrala u Njemačkoj, u Bambergu i opet su gosti odnijeli pobjedu. CSKA je svladala Brose Baskets s 20 koševa razlike, sada su na omjeru 7-3, na trećem mjestu u skupini E i sigurno napreduju prema doigravanju. Domaćini su i nakon 10 utakmica Top 16 bez pobjede te i dalje tabore na dnu skupine, gdje će vjerojatno i ostati.

Jeremiah Massey prvi zabija za vodstvo domaćina, nakon čega CSKA odgovara preko Sonnya Weemsa i Sashe Kauna, preuzima vodstvo koje će držati do kraja utakmice. Nakon minute odmora, Miloš Teodosić zabija 7 koševa – tricu, dva puta lagano prolazi kraj Maika Zirbesa za 6:14. Domaćini ne dopuštaju gostima dvoznamenkastu prednost već u ovoj fazi utakmice, Anton Gavel i Matt Walsh zabijaju trice, a Boštjan Nachbar slobodna bacanja, no da se ne bi previše približili, tu je ponovno Teodosić te nakon prvih 10 minuta imamo 18:23.

U drugoj četvrtini, Teodosiću se u zabijanju pridružuje još jedan as moskovske momčadi, Vladimir Micov koji polaže nakon kontre za 21:25. Domaćini imaju minutu odmora koja im i nije bila od pomoći, pokušavaju se vratiti, ali ne uspijevaju. Nacbar i Casey Jacobsen zabijaju trice Walsh s poludistance, ali Teodosić, Micov i Weems su za njih nerješivi u napadu te prednost gostiju raste do 31:40. Domaćinima jako nedostaju pogođeni šutevi iz reketa, i raznovrsnost u napadu, gdje ne mogu probiti obranu ruskih prvaka te su prisiljeni na dalekometne šuteve koje je lakše pokrivati i nakon promašaja uhvatiti obrambeni skok. Tricama Micova i Teodosića, zaključeno je prvo poluvrijeme s ipak dvoznamenkastom prednošću gostiju, 35:46.

U trećoj četvrtini bilo je malo koševa, obrane su se učvrstile, što je više bio problem za domaćine koji se ne uspijevaju približiti. Kod gostiju su u napadu prijetnje i Kaun i Aaron Jackson, a ni tandem Teodosić i Micov se nije ohladio u svlačioni, te se stečena prednost gostiju veći dio četvrtine bez problema održava, da bi se prema kraju još malo i povećala. Tu je doprinos dao i veteran gostiju, Theodoros Papaloukas koji je ponovno demonstrirao svoj sjajni pregled igre i unio nešto ljepote u ovu utakmicu. Zabio je tricu, sjajno je pronašao Nenada Krstića pod košem. Uz ovako širok repertoar potentnih napadača, naravno da domaćini nisu znali na koga se najviše koncentrirati u obrani. Sharrod Ford je za kraj prvih pola sata samo smanjio svojim ubačajem za -15 (47:62).

Posljednju četvrtinu, gosti otvaraju tricom Forda i trima pogođenim bacanjima Walsha za 53:62. Za CSKA malo odgovornosti u napadu preuzima Krstić, domaćini su još neko vrijeme na -9 i to ponovno koševima Forda i Walsha, a utakmicu konačno rješavaju Micov i Weems tricama za 57:72 s manje od tri minute do kraja. Domaćini su u završne tri minute zabili još samo pola koša, ali gosti nisu imali milosti te su nastavili kao da je utakmica u egalu, konačnih 58:78 izgleda kao jako velika razlika, ali je sasvim realna.

Najbolji je za pobjednike bio Krstić s 17 koševa, 8 skokova i 4 asistencije, Teodosić je zabio 16 koševa i dodao 8 asistencija, Micov je s klupe zabio 17. Domaćine su predvodili Ford sa 16 koševa i Walsh s 13 koševa i 8 skokova. Spomenimo i veliku dominaciju pobjednika u skoku koja se najbolje vidi kroz brojke, ukupni su skokovi 24-41.