Bralić zaustavio Splićanke, razigrana Trešnjevka zabila 103 poena

Šibenčanke su u susretu kola pobijedile poletne Splićanke, koje su u studenom pobijedile sve tri prvenstvene utakmice. Odigrale su i dobru Kup utakmicu protiv vodeće ekipe lige, a prije toga pobijedile u Virju i izgubile u produžetku u Puli.

Na drugoj strani, Stipe Bralić je sa svojom ekipom ostvario četvrtu pobjedom zaredom. Klaudija Periša predvodila je Šibenčanke s 22 postignuta poena, a dobro je reagirala i mlada Mija Vukšić u posljednjoj četvrtini s dvije postignute trice. Dovoljno za slavlje na Baldekinu. Do kraja sezone Bralićevu ekipu čeka neugodno gostovanje u Dubrovniku, da bi posljednje kolo ugostili Plamen Požegu. Ako vodstvo šibenskog kluba pronađe rješenje na poziciji centra, mogli bi gledati već ove sezone Šibenčanke u borbi za četvrto mjesto.

Zagrebačke ekipe su se pred kraj godine već odvojile od ostatka lige. Medveščak je bio uvjerljiv na Višnjiku, gdje je Zadar odigrao dobro prvo poluvrijeme, dok je Trešnjevka 2009 slavila u Puli. Na začelju lige su Dubrava BLC i Brod na Savi protiv kojih su nove pobjede upisali Plamen Požega odnosno Ragusa.

Prije izjava odnosno statistike devetog kola Prve lige za žene, osvrnimo se još na zadnje kolo Btravel WABA lige o kojoj nismo izvijestili ovaj tjedan. Medveščak je pobijedio Kraljevo, nadoknadivši četiri poena iz prve utakmice. Ako pribrojimo pobjedu nad Partizanom iz prošlog kola, cure Braslava Turića sada imaju pobjedu više od Kraljeva i u očekivanom scenariju bi pobjeda u Gospinom Polju u srijedu protiv Raguse bila dovoljna za prolazak u Superligu. Zadnje dvije utakmice naše prvakinje čekaju dvije jake utakmice, protiv Montane 2003 i Cinkarne Celje.

Trešnjevka je nes(p)retno poražena u Sarajevu. Imale su cure Deana Nemeca koš prednosti u ulasku u posljednjih pet minuta. Nadoknadile su u završnici i seriju 9-0,te izjednačile na 77:77, ali na kraju je ponestalo snage i sreće za potvrdu trećeg mjesta u skupini tri kola prije kraja. Kako je Trešnjevka dobila prvu utakmicu s devet poena, i prošli tjedan u Bugarskoj pobijedila Beroe 14, u slučaju zatvaranja kruga s dvije ili tri ekipe, bi naše cure bile u prednosti. Tako Budućnost, koja dominira ove sezone, a i to je momčad koja je prije dvije godine osvojila ligu, te je svakako ekipa koju vrijedi doći pogledati u srijedu na Peščenicu. Istanbul, koji je za dva tjedna, bi mogao biti dovoljan za potvrdu ulaska u Superligu.

Među osam najboljih sigurno neće biti košarkašica Raguse. Dubrovčanke i dalje nemaju pobjede u ligi, a više o tome je u intervju za naš portal rekla Zadranka u dubrovačkom dresu Ina Marin. Dodajmo, da je prošli tjedan ekipa Zdravka Kitina gostovala kod Partizana, nakon lošeg otvaranja, na kraju dobro drugo poluvrijeme za konačnih 71:56.

Za sve koji nisu znali, WABA liga se u drugom dijelu dijeli na Superligu (8 najboljih ekipa) gdje će ekipe odigrati dodatnih 8 kola (4 ekipe iz druge skupine), te nakon toga slijedi Final4 odnosno utakmice za poredak. Ostale četiri ekipe će u drugom dijelu odigrati samo dvije utakmice, za 9. odnosno 11. mjesto.

U nastavku dojmovi nakon susreta te pregled po učincima pojedinih igračica. Ne propustite na kraju članka vijesti vezane za nastupe naših košarkašica u EuroCupu i Euroligi. Pripremio Tihomir Begić za specijalizirani portal Ženska košarka.

Prva liga (Ž), 9. kolo, 2. prosinac

Brod na Savi – Ragusa 34:90 (11:26, 10:24, 7:18, 6:22)

Brod na Savi: Kolar 3, Kurdija 2, Bertolović 1, Ćurković 6, Vojvodić 3, Fastić – Pajk 2, Đukić 17, Ivanković, Zirdum, Šarić, Bešter, Šebalj.

Ragusa: Stojanović 11, Zarač 12, Kalauz 6, Haklička 16, Matijević 8, Erslan 8, Zovko 12, Kalajžić 17. Krstić, Tomičić.

Brod na Savi ovu je utakmicu odigrao bez svoje najbolje igračice, Mihaele Lazić. Pitanje pobjednika već je riješeno u prvoj četvrtini. Gošće nakon deset minuta igre imaju plus 15. Daljnjim tijekom utakmice, Dubrovčanke su samo povećavale svoju prednost. Na predahu je semafor pokazivao 50:21. Narednih deset minuta, Ragusa je imala velikih +40, tako da su sve igračice dobile priliku i minutažu na terenu. Susret je završio 90:34 u korist Raguse.

Najbolja kod Broda na Savi bila je Ella Đukić, koja je postigla polovicu ukupnog broja koševa. Tome je pridodala jednu asistenciju i pet skokova. Kod pobjednica, najviše se istaknula Karla Kalajžić koja je umalo postigla triple-double. Ukupno je imala 17 poena, 12 asistencija i 9 poena. Dvoznamenkaste su bile još Haklička, Zarač, Stojanović i Zovko.

Zadar – Medveščak 55:85 (14:21, 15:16, 10:29, 16:19)

Zadar: Jelenković 5, Dujić 8, Vrsaljko 11, Nikpalj 6, Perica 2, Krstić 4, Mandić 6, Šolić 13. U strijelce se nisu upisale Prenđa, Gardijan, Oštrić i Čović.

Medveščak: Arežina 2, Nimac 6, Tadić 16, Borović 16, Vojtulek 10, Todorić 7, Uzelac 2, Tepeš 3, Radoš 9, Bura 12, Macan 2. Grizelj se nije upisala u strijelce.

Zadar je ovo kolo ugostio Medveščak, koji je u ovoj utakmici opravdao ulogu favorita. Odmah su gošće počele jako i agresivno, te na minutu odmora odlaze s prednošću od plus sedam.  Zadranke su se borile i nisu dale da se Medveščak „odlijepi“ na veću razliku. Semafor nakon prvog dijela pokazuje 29:37 u korist Medveščaka.

Drugi dio utakmice, točnije u trećoj četvrtini, Zadranke su popustile i Medveščak je povećao svoju prednost koju je držao do kraja utakmice. Na kraju, rezultat je glasio 85:55 u korist gošća.

Medveščak su ovaj put vodile Tadić i Borović, svaka je dodala po 16 poena. Tadić je uz to imala osam asistencija i jedan skok, dok je Borović imala dva skoka i isto toliko asistencija. Kod poraženih najbolja je bila Šolić s 13 poena i jednim skokom.

Marija Mazija: “Nažalost odigrali smo samo jedno poluvrijeme na nivou na kojem bi trebali igrati. U prvom dijelu odradili smo sve što smo se dogovorili i pripremali, za razliku od drugog, gdje smo imali puno individualnih gluposti, olako predavali lopte i dozvolili smo Medveščaku da igra svoju igru. Čestitam im na pobjedi i moramo biti svjesni da je to naša realnost. Sezona je duga i na treninzima se treba dizati kako bi u utakmicama u kojima možemo tražiti pobjedu bili pravi.”

Braslav Turić, trener Medveščaka: “Zbog bure smo dugo putovali do Zadra, a to se vidjelo na našoj igri u prvom poluvremenu. Nakon poluvremena smo se ” probudili”, podigli agresivnost u obrani, povezali nekoliko šuteva i riješili utakmicu.”

Šibenik – Split 64:59 (14:13, 12:16, 20:19, 18:11)

Šibenik: Strize 6, Tošić 10, Periša 22, Ivančević K. 6, Borič 7, Vukšić 13, Ivančević A., Pavičić, Ročević,  Dujić.

Split: Puljić K. 14, Miše 8, Puljić M. 10, Silov 7, Brnas 6, Chiabov 13, Baučić – Dilber 1, Škaro, Barać, Kovačević, Nevešćanin.

Šibenik je ovo kolo ugostio ekipu iz Splita. Po rezultatu se odmah vidi kako je cijela utakmica bila u „egalu“. Prvih deset minuta otišlo je na stranu domaćina, 14:13. Druga faza prvoga dijela, obje ekipe nastavljaju u agresivnom i borbenom ritmu. To je pak više pošlo za rukom gošćama, koje na predahu imaju plus 3.

U drugom dijelu gošće su držale svoju prednost te semafor nakon 30 minuta pokazuje 48:46. Zadnju četvrtinu, domaćini se vraćaju u igru, smanjuju prednost te na kraju svega pobjeđuju, konačni rezultat 64:59 za Šibenčanke.

U redovima crno-žutih najbolje su bile Puljić s 14 koševa, jednom asistencijom i jednim skokom te Chiabov s 13 koševa, jednom asistencijom i dva skoka. Kod pobjednica najbolja je bila Periša s 22 koša, četiri asistencije i dva skoka.

Stipe Bralić, trener Šibenika: “Pobijedili smo u jednoj teškoj utakmici vrlo dobru ekipu Splita koja je posljednje vrijeme igrala u pozitivnom ritmu. Izjednačena utakmica od prve minute pa sve do kraja s dobrim obranama, možda je ključ bio početkom zadnje četvrtine kad je Mia Vukšić tri napada zaredom pogodila vanjski šut pa smo poveli 8 razlike i preko Periše i Tošić zadržali prednost do kraja, vrlo je bitno da nismo izgubili skok igru iako su Chiabov i Dilber dominantne u reketu.”

Boran Grgin, trener Splita: “Iako ne postoji “dobar” poraz, mislim da nam je ovaj izrazito dobrodošao da nas malo spusti na zemlju i vrati u realnost. Nemam puno toga pametnog za reći o utakmici koju smo počeli s nekoliko promašenih “mrtvačkih” zicera, a na isti način smo je i završili. Uostalom, šut za 2p 15/48 i slobodna bacanja 14/22 dovoljno govore o našoj koncentraciji na ovoj utakmici. Nemam puno toga zamjeriti svojim curama što se obrane tiče, pogotovo na nekim šutevima što su primili preko ruke sa 7 metara, ali kad postigneš samo 59 poena uzaludno je očekivati pobjedu u gostima. Čestitam protivniku na zasluženoj pobjedi, mi sad imamo 15 dana da se vratimo u formu jer nas čeka još teži protivnik – dubrovačka Ragusa.”

Plamen Požega – Dubrava 89:40 (19:11, 23:14, 23:9, 24:6)

Požega: Lovrić M. 11, Lovrić P. 13, Bašić 4, Hrmić 20, Soldo K. 7, Pandža-Brnić 13, Soldo B. 2, Berger 4, Halimić 15, Šegota, Devčić.

Dubrava: Perić 2, Marić 2, Džafić 11, Jerković 10, Galušić 15, Boban, Perić, Zovkić-Prepelić.

Dubrava je ovo kolo u goste išle kod Plamen Požege. Nakon prvih deset minuta, domaćini su imali prednost od osam poena. Tijekom druge faze, prednost je rasla, te na predah odlaze pri rezultatu 42:25 i tu je pitanje pobjednika već riješeno. Narednih 20 minuta, Dubrava je uspjela postići 15 koševa, a Požega 47. Utakmica je završena rezultatom 89:47.

Najbolje u redovima domaćina bile su Hrmić s 20 poena, tri asistencije i tri skoka i Halimić s 15 poena i dvije asistencije.

Zoran Jokić: »Prvo poluvrijeme smo odigrali više nego solidno s obzirom na iskustvo i visinu Požege. Bili su bolja ekipa, čestitke treneru i igračicama.«

Pula-Trešnjevka 59:103 (16:27, 23:27, 13:24, 7:25)

Pula: Pjevac 1, Perko A. 10, Perko 4, Hajdin 5, Ramljak 13, Trebuh 12, Đikić 14, Prugovečki, Đukić,  Perko A.

Trešnjevka: Katavić 19, Erjavec 16, Blessed-Mtsweni 4, Vujadinović 6, Pavić 21, Kostić 12, Zadro 10, Muhl 14, Savić 1, Ujević.

Neporažena ekipa lige ovo je kolo nadigrala domaćine Pulu. Već nakon deset minuta igre imale su prednost od 11 razlike, te se odmah na početku vidjelo kako Pula neće imati prevelikih šansi.  Do kraja prvog dijela, povećale su prednost za još 4 poena, tako da je semafor pokazivao 39:54. U drugom dijelu ista priča. Trešnjevka nastavlja „po svom“ te je nakon trideset minuta igre imala +26. Do kraja utakmice, dale su domaćinima još 25 koševa, te je konačni rezultat bio 103:78.

Kod pobjednica najbolja je bila Pavić s 21 poenom, a tome je dodala po jedan skok i asistenciju. Njoj se pridružila Katavić s 19 poena i četiri asistencije i Erjavec s 14 poena, šest asistencija i jednim skokom. Kod domaćih istaknule su se Đikić s 14 poena i pet asistencija te Ramljak s 13 poena i jednim skokom.

Ivan Đukić, trener Pule Črnja Tours: “Utakmicu sa trenutno vodećim sastavom lige otvorimo sa 6-0 i onda odemo na godišnji odmor i to protivnik iskoristi da nas zaledi na sibirski ugodnih -44. Košarkaški jako ružnih ali realnih jer kad protivnik ima šut za dva poena odličnih 70% i nadigra te u svim elementima igre ne preostaje ti ništa drugo nego reći biti će bolje slijedeće godine. Jedina dobra stvar je što do početka nove godine nije ostalo još puno vremena pa se do tada možda i vratimo na neki bolji košarkaški put.”
Dean Nemec, trener Trešnjevke: “Odigrali smo još jednu napadački vrlo dobru utakmicu. Maksimalno proširili rotaciju i donekle odmorili najbolje igračice. Drago mi je da je i Josipa Pavić odigrala napadački dobru i efikasnu utakmicu i uspjela dobiti na samopouzdanju. Ostaje trajni zadatak rada na obrani što je primarni zadatak za sljedeći period u kojem nas već u utorak očekuje Budućnost u Zagrebu, s kojom želimo odigrati utakmicu u kojoj ćemo biti konkurentni lideru u našoj grupi Btravel WABA lige.”