UniSport ZG: VERN i FSB i dalje neporaženi, PBF-u ženski derbi

Ovog vikenda na košarkašku scenu Unisport ZG lige uz standardne tri muške lige vratile su se i djevojke. Subota bila je rezervirana upravo za 4 utakmice djevojaka. Dok smo u nedjelju kao i obično mogli gledati odličnu mušku 1. ligu u kojoj gledali nekoliko zanimljivih i napetih utakmica.

Prva liga UniSport ZG, 2. kolo, 2. / 3. prosinac

FER : PMF 18:46
Šegota 6p 5sk; Štrocinger 24p, 6sk, 5as, 5ukr, Dujmović 7p 11sk

Žensku subotu otvorile su ekipe FER-a i PMF-a. PMF je opravdao ulogu favorita od samog početka te su djevojke s PMF-a odličnom obranom uspjele tokom cijele prve četvrtine sačuvati svoj koš te je 1. četvrtina završila nevjerojatnih 10:0. U drugoj četvrtini nastavile su cure s PMF-a vrhunskom obrambenom utakmicom te došli do nevjerojatnih 24:0. Tada napokon FER dolazi do prvih poena 2 minute prije kraja prvog poluvremena tricom Ane Dedić. Na početku drugog poluvremena pri rezultatu 26:4 FERovke rade seriju 10:0 na krilima Natalije Šegote, no to nije bilo dovoljno za potpuni priključak, vratile su se cure s PMF-a nazad na početak utakmice sa vrhunskom obranom i utakmicu završile serijom 13:0 i odnijele vrijednu pobjedu rezultatom 46:18.

Najbolje u redovima pobjednica Roberta Štrocinger sa 24 poena ,6 skokova ,5 asistencija i 5 ukradenih lopti, dok je Lucija Dujmović zabila 7 poena, ali uhvatila odličnih 11 skokova. Kod FER-a najviše je zabila Natalija Šegota 6 poena i uhvatila 5 skokova.

FKIT : KIF 19:40
Gudelj 7p 11sk; Capan 11p, Kalebić 10p 9sk, Dobrić 8p 13sk

Druga utakmica dana i derbi skupine B utakmica između prošlogodišnjih brončanih cura sa KIF-a i uvijek neugodne ekipe FKIT-a. Prva je ovo utakmica cura s KIF-a koje u ovu sezonu ulaze sa nekoliko odličnih pojačanja i na klupi sa novim/starim trenerom Benjaminom Markulakom koji ove godine zajedno sa svojim igračicama najavljuje napad na titulu. Očekivala se tu napetija utakmica s obzirom na nekoliko izostanaka koje su KIF pogodile u zadnji tren, te nakon odličnog prvog kola FKIT-a.  No nakon početnog ispitivanja snage te rezultata 4:4 KIFovke zahvaljujući prije svega Marini Lidiji Kalebić serijom 14:0 se odvajaju i odlaze na kako se pokazuje nedostižnu razliku za FKIT. Treba spomenuti nevjerojatnu razliku u broju upućenih šuteva KIF 67 šuteva dok je FKIT imao samo 39 šuteva. Tako su cure s KIF-a unatoč lošem šuterskom danu zahvaljujući još goroj šuterskoj utakmici cura sa FKIT-a koje su imale nevjerojatnih 15% šuta iz igre uspjele upisati vrijednu i visoku pobjedu rezultatom 40:19, Kod KIF-a dvije raspoložene cure za pogoditi su bile Sara Capan koja je zabila 11 poena uz 50% šuta iz igre, te Marina Lidija Kalebić sa 10 poena i 9 skokova, dok je priliku za double-double učinak u prvoj utakmici nove sezone propustila Iva Dobrić koja se zaustavila na 8 poena i 13 skokova. Kod FKIT-a najviše je zabila Ana Gudelj 7 poena uz 11 skokova.

Skupina B

No. Ime ekipe Broj utakmica Postignuti koševi Primljeni Koševi Koš razlika Bodovi
1. PMF 2 81 55 +26 3
2. FKIT 2 78 72 +6 3
3. KIF 1 40 19 +21 2
4. FF 2 37 35 +2 2
5. FER 2 50 105 -55 2

EF : PBF 51:55
Rezo 14p 8sk, Jerković 13p, Tićac 13p, Nikšić 11p; Galušić 17p 6 sk, Vidaković 11p, Grizelj 10p 9sk

Treća utakmica dana i jedan od najvećih derbija ove sezone igrale su prošlogodišnje sudionice završnice Unisport ZG sveučilišne lige cure sa PBF-a i Ekonomije. Kako se i očekivalo fantastična utakmica u očima stalnih gledatelja studentske lige proglašena najboljom utakmicom cijelog prvenstva do sada. Utakmicu od samog početka punu naboja s obje strane serijom 11:0 otvara PBF sa nekoliko poena Marije Radnić i kapetanice Helene Vidaković.  No naravno znalo se da ova utakmica neće biti tako lagana kao što je to početak PBF-a sugerirao. Do poluvremena PBF je uspio zadržati prednost te se na odmor otišlo rezultatom 27:19.

Ekonomistice su treću četvrtinu odigrale furiozno i zahvaljujući odličnoj realizaciji od strane Marije Jerković na početku četvrtine koju su nakon toga popratile Nikšić, Rezo i Tićac  rezultatom 24:5 u trećoj četvrtini prelaze u dvoznamenkasto vodstvo +11. Mislili su svi da se tu prelomila utakmica, no početak zadnje četvrtine totalno prolazi u znaku  PBF-a i Stele Galušić koja sa 11 poena od čega tri trice uz poene Grizelj i Kantoci vraća PBF u vodstvo 47:43. Nije PBF uspio nastaviti tu seriju te se Ekonomija vraća te u zadnju minutu utakmice ulazimo sa rezultatom 51:51. Pri tom rezultatu mirne sa linije slobodnih bacanja bile su igračice PBF-a te sa 4 pogođena slobodna bacanja došle do vrijedne pobjede u borbi za prvo mjesto u skupini A rezultatom 55:51. Fantastična utakmica vrijedna finala može se reći.

U redovima pobjednica najbolji je bio trio Galušić-Vidaković-Grizelj. Stela Galušić zabila je 17 poena uz 6 skokova i 3 asistencije, kapetanica Helena Vidaković dodala je 11 poena, dok je Diana Grizelj bila blizu double-dobule učinka sa 10 poena i 9 skokova. Kod Ekonomistica imamo čak 4 dvoznamenkaste igračice ujedno i 4 cure koje su zabile sve poene za ekonomiju. Standardno dobru utakmicu odigrala je Blaženka Rezo sa 14 poena čemu je dodala i 8 skokova. 13 su zabile Marija Jerković i Nikolina Tićac, dok je kapetanica Lucija Nikšić dodala 11 poena.

MEF : PF  56:12
Pappo 13, Šarčević 10; Medved 5

Zadnja ženska utakmica odigrala se između Medicinarki i Pravnica. Očekivala se tu puno zanimljivija utakmica no nažalost cure s prava nisu imale šanse. Izostanci dvije najbolje igračice prava Antonele Bodrožić i Luciane Stilinović nisu se mogle nositi sa u odnosu na prošlo kolo pojačanom ekipom medicine. Prvo poluvrijeme donekle je bilo u rezultatskoj ravnoteži te je završilo rezultatom 24:11. No u drugom poluvremenu neočekivan pad u igri cura sa prava te su u cijelom drugom poluvremenu upisale samo 1 poen. Te je utakmica završila velikom razlikom. Rezultat na kraju bio je 56:12.

Najbolje u redovima medicinarki bile su Natalia Pappo sa 13 poena i 4 skokoa i  Andrea Šarčević sa 10 poena, dok je kod pravnica najviše zabila Lucija Medved 5 poena.

Župan 21p 10sk; Tušek 18p 7sk, Perković 12p, Atelj 11p

Nedjeljni program 1. muške UnisportZG košarkaške lige otvorili smo derbijem između FSB-a i PMF-a. Odlična utakmica koju smo imali prilike pratiti i uživo preko facebook stranice UnisportZG bila je pravi derbi. Odličan obrambeni početak utakmice prva četvrtina završava 8:4 u korist PMF-a. Druga četvrtina pripala je FSB-u rezultatom 17:12 ponajprije zahvaljujući čak 10 poena danas najboljeg FSB-ovog igrača Luke Župana. Tako smo na poluvrijeme otišli rezultatom 21:20 za FSB. Također treba spomenuti kako je već u 2. četvrtini FSB ostao bez jednog od najboljih igrača Mislava Oršanića koji je nakon tehničke napravio i nesportski prekršaj te tako morao napustiti igru.  U drugo poluvrijeme ulazi se prvo serijom PMF-a od 7:0, tada trener Zvonimir Osičan zove time-out nakon kojeg njegova ekipa radi seriju 8:0 i ponovno se vraća u vodstvo. Tricom Perkovića PMF prelazi u vodstvo no sa 5 uzastopnih poena na kraju četvrtine FSB-a četvrtina završava +4 za FSB. U zadnju četvrtinu ponovno serijom ulazi PMF. 10:2 serija za +4 koju tricom prekida rookie Mate Bašić nakon čega Štrbac zabija za 2 i nevjerojatnu tricu zabija Luka Župan. Vratili su se dečki sa PMF-a serijom 7:0 na rezultat 51:48 no nisu uspjeli iskoristiti napad pri tom rezultatu, a utakmicu je zaključio slobodnim bacanjima Župan te FSB odnosi vrijednu pobjedu rezultatom 53:48. Najbolji strijelac utakmice a ujedno i jedini dvocifreni kod FSB-a bio je Luka Župan koji je ostvario double-double učinak sa 21 poenom i 10 skokova. Kod PMF-a standardni trojac ponovno je bio dvoznamenkast Filip Tušek zabio je 18 poena uz 7 skokova, ali mogao je zabiti i puno više pošto je imao za njega ne shvatljivih 0/9 za tricu. Goran Perković dodao je 12 poena, a Ivan Atelj 11 poena.

FPZ : VERN 54:69
Kraljik 19p, Gržinić 16p, Jakić 10p; Prelec 17p, Slamnik 16p 8sk, Bičanić 11p

Druga utakmica dana odigrala se između ekipa Prometa i VERN-a. Kako se i očekivalo lagan posao za VERN. Trener Mario Kralj odlučio je nakon skautinga ekipa prometa odmoriti nekoliko važnih igrača prije svega Filipa Kordića i Ivana Penića.  Prvi dio prve četvrtine donekle je bio izjednačen no onda VERNovci dižu tempo igre te na kraju prve četvrtine dolaze do prednosti 24:12. U drugoj četvrtini na krilima Nerea Gržinića sa 10 poena igrači VERN-a odlaze na poluvrijeme sa +19. No na početku drugog poluvremena serijom 12:2 promet se vraća na jednoznamenkasti zaostatak čime su natjerali trenera VERN-a da pozove svoj prvi time-out u drugom poluvremenu. Nakon toga ponovno se budi Gržinić sa 5 uzastopnih poena na što su se nadovezali Jakić i Kraljik te VERN ponovno radi seriju 10:0 i odlazi na prednost koju su lagano održavali do kraja utakmice te do svoje 3. pobjede došli rezultatom 69:54. Najbolji u redovima pobjednika bili su Mihovil Kraljik  sa 19 poena od čega je najviše zabio u zadnjoj četvrtini, 16 poena dodao je Nereo Gržinić , a dvozmanekasti je još bio i Luka Jakić sa 10 poena. Treba spomenuti i fantastično zakucavanje Frana Pleše negdje sa drugog ili trećeg skakačkog mjesta čime je podigao cijelu dvoranu na noge. Kod prometa najbolji su bili Antonio Prelec sa 17 poena, 16 poena uz 8 skokova dodao je Petar Slamnik,  a Mislav Bičanić zabio je 11 poena.

MEF : FF  50:47
Krpljević 16p 7sk, Bilać 11p; Grubišić 16p, Petrović 11p 7sk

Ponovno smo gledali jednu zanimljivu utakmicu između Medicinara i filozofa. Prošle godine pobjeda je otišla u ruke FF-a, no ovaj put u posljednjim trenucima filozofski fakultet nije uspio zadržati koncentraciju i pobjeda ide u ruke Medicine. Na početku odmah serija medicine 8:2. Tu prednost održavali su do pred kraj četvrtine kada Ozren Petrović  sa 2 trice i dvicom dovodi FF u prednost 12:10 no na kraju četvrtine tricu stavlja Jakov Bilać  te nakon prve četvrtine MEF vodi 13:12. Druga četvrtina bila je potpuno izjednačena te se na poluvrijeme odlazi sa minimalnom prednosti medicine o 27:26. Drugo poluvrijeme serijom 14:5 otvara Filozofski te prelazi u vodstvo koje su čuvali do 3 minute prije kraja kada pri rezultatu 47:42 Bilać zabija tricu za priključak. Nakon toga u zadnjoj minuti utakmice Josip Šutalo sa 3 poena i Jakov Bilać sa 2 pogođena slobodna bacanja preokreću utakmicu u korist medicine i tako medicina ostvaruje svoju prvu pobjedu ove sezone, dok će filozofski još malo morati pričekati na prvu pobjedu.
Najbolji u redovima pobjednika sa Medicine bili su Marko Krpljević sa 16 poena i 7 skokova, te Jakov Bilać sa 11 poena. Kod Filozofskog fakulteta 16 poena ubacio je Karlo Grubišić, a 11 poena uz 7 skokova dodao je Ozren Petrović.

KIF : PF  83:74
Škrinjarić 19p 7sk 5as, Konjević 19p, Čikeš 15p, Prpić 14p, Horvat 10p; Čutuk 26p 7sk 6as, Sivrić 22p, Peša 10p

Najefikasnija utakmica dana bila je između Kineziologa i Pravnika. Uvijek zanimljiv susret obilježila je brza igra i očekivano puno pokušaja za 3 poena od strane KIF-a. KIF je tokom cijele utakmice imao problema sa centrom prava Zvonimirom Čutukom,  tome u prilog išlo je ne igranje Ivana Ćosića koji će zbog ozljede propustiti ovaj dio sezone. Fantastično otvaranje utakmice Kifovaca predvodio je trener/igrač Aljoša Konjević koji je u seriju 10:2 ugradio 8 poena. Nakon toga bude se pravnici te preko Sivrića se vraćaju u utakmicu i prva četvrtina završava rezultatom 17:12. Drugu četvrtinu budi se Zvonimir Čutuk te iz slobodnih bacanja smanjuje rezultat na 19:18. Nakon toga trice obje strane prvo Škrinjarić za KIF, zatim Vrdoljak za pravo, a šlag na tortu ovih trica dodao je trica faulom danas odlični Konjević. No pred kraj poluvremena serijom 8:0 pravo prelazi u vodstvo no bacanjima utakmicu u egal vraća Škrinjarić, tako se na poluvrijeme otišlo za izjednačenim rezultatom 35:35. Treća četvrtina bila je ključna koju KIF dobiva rezultatom 28:16 te odlazi na kako se na kraju pokazalo za pravo ne dostižnih +12. Tako je KIF došao do svoje druge pobjede u ovoj sezoni. Kod KIF-a čak je 5 igrača bilo dvocifreno. Filip Škrinjarić ponovno je odigrao odličnu utakmicu ovaj puta ne toliko učinkovitu kao prošlu,ali zabio je 19 poena uhvatio 7 skokova i podjelio 5 asistencija. Odličan je bio Aljoša Konjević sa 19 poena i 5 skokova, a dvocifreni još su bili Ivo Čikeš 15 poena, Matija Prpić 14 poena i Zvonimir Horvat 10 poena. Kod PF-a najbolji je bio očekivano Zvonimir Čutuk sa 26 poena i 7 skokova i 6 asistencija, Mate Sivrić dodao je 22 poena dok je Marijan Peša zabio 10 poena.

FER : ZŠEM 72:49
Ćirić 19p, Vujić 17p, Kopić 12p; Kolanović 19p 10sk, Mustapić 12p

U zadnjoj utakmici dana 1. lige očekivala se puno veća ne izvjesnost nego što pokazuje rezultat. No FER je od početka ušao jako te predvođeni Ćirićem i Vujićem  dobivaju prvu četvrtinu 23:14. U drugoj četvrtini budi se ZŠEM i serijom 10:0 predvođeni već standardno svojim najboljim igračem Tonijem Kolanovićem dolaze na minimalni zaostatak nakon toga stvari u svoje ruke uzima Tomislav Žulj sa 7 uzastopnih poena uz poene Žužula i Vujića odlaze na dvoznamenkastu prednost koju na kraju četvrtine smanjuje sa 7 uzastopnih poena Niko Mustapić. Tako se na odmor odlazi sa +4 za FER. Treću četvrtinu FER dobiva rezultatom 14:7 zahvaljujući 8 poena Ivana Ćirića u ovoj četvrtini. U zadnju četvrtinu ušlo se sa +11 za FER, a upravo u toj četvrtini presudila je širina klupe FER-a koji zadnju četvrtinu dopuštaju ZŠEM-u samo 4 poena te odnose veliku pobjedu rezultatom 72:49. Najbolji kod FER-ovaca bio je Ivan Ćirić sa 19 poena, 17 poena dodao je Fran Vujić, a također dvoznamenkast bio je i Darko Kopić sa 12 poena. Ponovno najbolji kod ZŠEM-a bio je Toni Kolanović sa novim double double učinkom sa 19 poena i 10 skokova, a jedino mu se priključio Niko Mustapić sa 12 poena.

Poredak, 1. liga

No. Ime ekipe Broj utakmica Postignuti koševi Primljeni koševi Koš razlika Bodovi