Brođani svladali Split i uhvatili priključak

Zanimljivo, Slavonski Brod je u samo dvije utakmice Lige za ostanak izjednačio učinak iz prvog dijela natjecanja, u kojemu je dvije pobjede ostvario iz 18 utakmica. A to je učinio protiv momčadi, od kojih je ove sezone četiri puta gubio, dvaput u posljednjih mjesec i pol dana s ukupnom koš-razlikom minus 44. Obje te momčadi u Slavonski Brod doputovale su u okrnjenom sastavu, bez svojih najjačih aduta. Zanimljivo…

U Vijušu je večeras gostovao Split. Dakle, ne kompletni Split. Nije bilo najboljih i najiskusnijih. Srđan Subotić je ozlijedio prst, Ivan Mimica tetivu skočnog zgloba, a Bruno Markulin se oporavlja od viroze pa večeras nije ulazio u igru. Umjesto njih, uskočili su kadeti Mate Kalajžić i Luka Kotrulja pa je Ante Nazor imao na raspolaganju možda najmlađu momčad Splita ikada, s prosjekom od 18.5 godina. Kao na pladnju za Slavonski Brod, kojemu je ovakav protivnik stigao kao naručen za novu pobjedu u grčevitoj borbi za ostanak u ligi.

Slavonski Brod – Split  80:75 (27:18; 49:31; 63:50)

Slavonski Brod: Rimac, Kljaić, Ćosić 8 (4as), Čelebija 12, Živković 5, Šamija 4, Blažević 10 (10sk, 4as), Galić, Trepalovac 11 (7sk, 4as), Mat. Karlović 28, Šango, Mar. Karlović 2.

Split: Kotrulja, Vučić 2, Kalajžić 3, Markulin, Filipović 15, Katić, Madunić 8, Najev 12 (5sk), I. Jukić 12 (7sk), Matić 10 (6sk, 4as), Dominović 3, J. Jukić 10.

S obzirom na okolnosti, utakmica je protekla u očekivanom tonu, u vodstvu domaćina od početka do kraja. No, nije ovo bila predstava za pamćenje brodskih košarkaša protiv, takoreći, juniorske momčadi Žutih. Brojne pogreške i 18 izgubljenih lopti, loša reakcija na zonsku obranu Splićana u drugom poluvremenu te izrazito loš šut za tricu (1/12) doveli su ih do toga da na kraju moraju spašavati sigurnu pobjedu. No, zahvaljujući dvostruko većem broju izvedenih slobodnih bacanja i sjajno raspoloženom Mateju Karloviću, bodovi su na kraju ipak ostali u Slavonskom Brodu.

Početkom susreta, mladi Splićani pokazali su solidnu i dopadljivu igru. No, u rezultatskom egalu nisu dugo ostali. Serijom 9:0, Brođani se u 4. minuti koševima Alena Trepalovca, Nikole Blaževića i Mateja Karlovića odvajaju na plus osam (14:6). U 7. minuti Matej Karlović postavlja plus deset (22:12), da bi se na kraj prve četvrtine otišlo s 27:18 za Slavonski Brod. U 12. minuti, vrlo važan detalj na utakmici. Zbog treće osobne pogreške, igru je bio prisiljen napustiti najbolji igrač Splita Filip Najev. Osim toga, Žuti su već tada iskoristili bonus.

Dakako, hendikep na hendikep za Nazorove igrače, koji nakon toga jednostavno nisu imali odgovor na siloviti nalet Brođana. Nakon agresivne obrane, uslijedile su polukontre i kontre, iz kojih je domaćin lako poentirao. Rezultat, serija 15:2 i visoko vodstvo domaćina (49:31), s kojim se otišlo na odmor. Izdvajamo podatak da je Slavonski Brod u tom trenutku imao 16 izvedenih slobodnih bacanja naspram samo dva gostiju iz Splita.

Početkom nastavka, Marko Karlović postiže koš za najvećih plus 20 za Slavonski Brod (51:31). Nakon toga, Nazor postavlja zonsku obranu, na koju Brođani ne pronalaze odgovor pa je Split preko Filipa Najeva i Josipa Jukića serijom 10:1 u 24. minuti smanjio na minus 11 (41:52). Post od tri minute bez koša iz igre za Brođane prekida Bruno Čelebija, jedinu brodsku tricu na utakmici pogađa Petar Ćosić i Slavonski Brod je opet na plus 14 (57:43).

U završnoj dionici, Splićani su se potpuno vratili u utakmicu. Najev i Josip Matić su najprije natjerali trenera domaćih Dražena Brajkovića na rani time-out, a Ivan Madunić i Goran Filipović u 34. minuti doveli Žute na samo minus pet (60:65). No, u obrani nisu znali zaustaviti Mateja Karlovića, koji tada postiže sedam uzastopnih brodskih koševa za vodstvo Slavonskog Broda 72:64. Dvije i pol minute prije kraja, Trepalovac postiže koševe za 76:66 te je tu utakmica zapravo bila riješena. Tek su u posljednjoj minuti Filipović i Ivan Jukić smanjili za konačnih 80:75 za domaćina.

Prvo ime Brođana, kapetan Matej Karlović večeras je postigao 28 koševa (šut iz igre 12/17). Bruno Čelebija je dodao 12, a Alen Trepalovac 11 poena uz 7 skokova. Vrijedi izdvojiti i double-double učinak Nikole Blaževića, koji je uz 10 koševa ostvario i 10 skokova te četiri asistencije. Na drugoj strani, vrlo dobar dojam u redovima Splita s 15 ubačaja (šut 7/8) ostavio je Goran Filipović. Filip Najev i Ivan Jukić su dodali 12, a Josip Matić i Josip Jukić 10 koševa.

Slavonski Brod je ovom pobjedom uhvatio priključak za najvećim konkurentima u borbi za ostanak, Dardom i Križevcima, te će, rijetko viđenom voljom ždrijeba, u sljedećem kolu ponovno, treći puta zaredom, biti domaćin. U Vijuš stižu Križevci, a nakon toga, Brođanima slijedi serija od čak četiri uzastopna gostovanja da bi sve završili konačnim obračunom s Dardom na domaćem parketu. S druge strane, Splićani će na Gripama dočekati Zabok te valjda, i u sljedećim utakmicama, nastaviti s afirmacijom mladih igrača.