“Sveti Ante” presudio Ciboni

Gradski derbi Lige za prvaka pripao je Cedeviti koja je u ABA ligi izgubila obje utakmice protiv Cibone. Dramatična završnica pripala je momčadi cedevite za koju se ukazao “Sveti Ante” kako su u Zadru prozvali Delaša koji je postigao pobjedničku tricu dok je na drugoj strani Dario Šarić promašio za produžetak.

Cedevita – Cibona 79:77 (11:18, 36:37, 61:59)

Cedevita: Smith 20, Suton 11, Babić 10, Delaš 9, Nurkić 7, Baždarić 7, Zubčić 6, Bilan 6, Ramljak 3, Mazalin, Pešut, Ray.

Cibona: Šarić 28, Blassingame 15, Planinić 12, Rozić 9, Kus 7, Siriščević 6, Jagodić-Kuridža, Demo, Gabrić, Arapović, Junaković, Mavra.

Susret su bolje otvorili gosti, a dvicom Ivana Siriščevića te tricom Jerrela Blassingamea Cibona vodi 5:0. Prve koševe za Cedevitu postigao je Nolan Smith koji je smanjio na 2:5. Uslijedilo je šest poena Šarića dok je dva za Cedevitu ubacio Miro Bilan.  Cedevita je krenula jako loše šuterski, a prvu tricu postigli su tek iz desetog pokušaja i to pod kraj prve dionice. Pogodio je kapetan Marino Baždarić i postavio konačan rezultat prve četvrtine 11:18. Domaći košarkaši nisu imali lijek za Šarića koji je postigao čak 10 poena u prvih deset minuta.

Drugu četvrtinu otvara novom tricom za Cedevitu Ante Delaš. Bio je to nagovještaj boljih minuta za domaćine koji u tom periodu puno bolje igraju, a serijom 16:7 dolaze i do prvog vodstva na susretu.  Prvo poluvrijeme ipak završava minimalnim vodstvom Cibone kojoj poen prednosti košem iz kuta donosi Marin Rozić.

Prve četiri minute treće četvrtine gledali smo česte promjene vodstva. Malo je vodila Cedevita, malo Cibona, ali nitko više od tri poena razlike, a onda je početkom 25. minute tricom Luke Babića domaća momčad došla do 51:46. Vodstvo Cedevite nije dugo trajalo jer su Rozić i Šarić izjednačili, a uzvratio je Delaš drugom tricom za novo vodstvo Cedevite od plus tri. Šarić je nakon 30 minuta igre na kontu imao već 22 postignuta poena, a treća četvrtina završava vodstvom domaćina od dva poena razlike što je obećavalo napetu završnicu, a tako je i bilo.

Goran Suton je nešto više od dvije minute do kraja pogodio tricu za vodstvo Cedevite od 76:71 i činilo se kako će mirno privesti utakmicu kraju, ali to sa cedevitom po pravilu nikada nije tako. Cibona uzvraća serijom od 6:0 koju zaključuje Blassingame s dva pogođena slobodna bacanja, a Cibona je imala vodstvo 76:77. Tada je na scenu stupio “Sveti Ante” i svojom trećom tricom na susretu donio pobjedu Cedeviti. Posljednji napad na susretu imala je Cibona, ali Šarić nije uspio pogoditi polaganje iz dosta teške pozicije.

Ovo je prvi poraz Cibone u ovogodišnjoj Ligi za prvaka, a njime su ostavili Zadar usamljenim na vrhu prvenstvene ljestvice koji je jedina momčad bez poraza u dosadašnja četiri kola.

Cedevitu su do pobjede predvodili Smith s 20 poena, pet skokova, tri asistencije, ali i četiri izgubljene lopte te Suton s 11 koševa i osam skokova dok je junak pobjede Delaš postigao devet koševa, sve trice uz četiri asistencije. Kod Cibone koja je imala samo šest igrača koji su se upisali u listu strijelaca, nezaustavljiv je bio Šarić s čak 28 koševa, sedam skokova, po dvije asistencije i blokade ali i pet izgubljenih lopti. Blassingame se zaustavio na 15, šest asistencija, četiri skoka ali i četiri izgubljene lopte.