Budivelnik i Žalgiris ostvarili prvu pobjedu, Laboral Kutxa bolja od Rytasa

U trećem kolu Eurolige jučer je Laboral Kutxa pobijedila Lietuvos Rytas, a danas su svoje prve pobjede ubilježili i Budivelnik protiv Partizana te Žalgiris protiv Strasbourga.

Lietuvos Rytas – Laboral Kutxa Vitoria 64:85 (20:25; 41:45; 54:62)

Gecevičius 14p, Cook 13p ; Nocioni 20p, Bjelica 16p

Prva četvrtina krenula je vrlo uzbudljivo. Obje momčadi ušle su u utakmicu jako dobro i u prvih deset minuta bilo je čak devet izmjena vodstva. Minutu prije isteka četvrtine domaćini su imali pola koša prednosti, no ekipa iz Vitorije pobrinula se da u drugu četvrtinu ipak oni odu s prednošću. U drugoj se četvrtini razigrao Andres Nocioni, a pridružio mu se i Nemanja Bjelica.

Drugo poluvrijeme bolje su otvorili gosti, a nakon što su dvije trice zabili Jelenik i Bjelica, Laboral Kutxa otišla je na +8, do tada najveću prednost. Domaćini su bili prisiljeni pozvati timeout, međutim nije im puno pomogao. Previše razigrane igrače Vitorije bilo je preteško zaustaviti i u zadnju četvrtinu ulaze s rezultatom 54:62, a u zadnjoj četvrtini samo su dovršili posao.

Najbolji u redovima Lietuvos Rytasa bili su Gecevičius s 14 poena i Omar Cook s double-double učinkom od 13 poena i 10 asistencija. U pobjedničkoj momčadi najviše su se iskazali spomenuti Nocioni i Bjelica, kombinirajući 36 poena.

Budivelnik Kiev – Partizan Beograd 74:69 (17:17; 44:42; 52:53)

Lavrinovič 22p, Summers 15 ; Kinsey 16p, Bogdanović 15, Milosavljević 15

Možemo reći da je prva četvrtina bila pravo odmjeravanje snaga. Od početka utakmice niti jedna momčad nije dopustila drugoj da se razigra, a to govori i izjednačen rezultat nakon prvih deset minuta. U drugoj su se četvrtini razigrale obje ekipe i postigle su gotovo duplo više poena naspram prve, ali nitko se nije uspio rezultatski odlijepiti. Međutim, na poluvrijeme su domaćini uspjeli otići s košem prednosti.

U nastavku susreta obrana je postala ključan faktor, a dopustivši protivnicima da zabiju samo 8 poena, Partizan je u zadnji period utakmice ušao s pola koša prednosti. Ono što je u zadnjoj četvrtini prevagnulo na stranu Budivelnika ipak su bile asistencije, kojih su sveukupno imali 17 na kraju susreta, dok je Partizan imao gotovo duplo manje, tj. samo 9 asistencija.

Kod domaćina je prva napadačka opcija bio Dariuš Lavrinovič sa svoja 22 poena, a drugi najbolji strijelac utakmice bio je Dajuan Summers s 15 poena.

U dresu Partizana najbolji je bio Tarence Kinsey sa 16, a slijedili su ga Bogdanović i Milosavljević s 15 poena.

Žalgiris Kaunas – Strasbourg 88:64 (19:16; 44:35; 70:51)

Pocius 23p, Dentmon 15 ; Ajinca 21, Leloup 12

Do svoje prve pobjede došao je konačno i Žalgiris, i to uvjerljivo. Prve koševe za Žalgiris dao je Martynas Pocius, i to tricu, a nakon koša na drugoj strani Pocius je utrpao još jednu. Već se moglo naslutiti da će ovo biti velika noć za njega. Jedanaest njegovih poena u prvoj četvrtini bilo je dovoljno da u drugu uđu s tri koša prednosti.

U drugoj četvrtini Strasbourgu je priključak pokušao vratiti Alexis Ajinca, ali trica Jasikevičiusa na drugoj strani više je vrijedila. Kao što se vidi, trice su bile glavni razlog vodstva Litavaca, koji su otišli na odmor s 9 poena prednosti.

Ništa drugačije nije bilo niti u nastavku. Drugo poluvrijeme započelo je tricama Leloupa i Pociusa, ali svojom mini-serijom Žalgiris odlazi na sada već visokih 13 razlike. U zadnjoj četvrtini jedini raspoloženi igrač kod Francuza bio je Ajinca, koji je zabio 7 uzastopnih koševa za svoju momčad, ali razlika je bila prevelika i Žalgiris je samo priveo utakmicu kraju.

Osim što je zabio sedam trica, a sveukupno 23 poena, Pocius je imao i 5 asistencija, što ga čini najboljim igračem večeri. Kod poraženih to je definitivno bio Ajinca sa 21 poenom, ali on je bio jedini raspoloženi igrač u momčadi.