Cedevita obranila titulu prvaka Hrvatske

Večerašnjom pobjedom u Draženovom domu 79:73 košarkaši Cedevite su po drugi puta zaredom osvojili dvostruku krunu dokazavši tako da su trenutno najbolja momčad u Hrvatskoj.

Prije nego što je započela, na kraju se ispostavilo posljednja utakmica ove sezone predsjednik Cibone, Aleksandar Petrović uručio je Davoru Kusu oproštajni dres s brojem 609, brojem nastupa Kusa u dresu Cibone u 11 sezona provedenih pod Tornjem.

Nakon kratke svečanosti započelo je i samo finale. Pred ugodno popunjenim tribinama, 3.500 gledatelja, Vukovi su tražili još jedno iznenađenje i majstoricu u Domu sportova. Filip Krušlin odličnom partijom u prethodnoj utakmici osigurao si je mjesto u prvoj petorci gdje mu se pridružio i zaliječeni Ante Toni Žižić.

Gosti sredinom prve četvrtine odlaze na +5 (10:15), ali odmah stiže odgovor s druge strane. Prvo zabijaju Marko Jagodić Kuridža i Marin Rozić, a zatim Vlado Ilievski tricom vraća Cibonu u prednost. Prvu nakon početnih 2:0, i posljednju u cijelom susretu.

Odlično su Vukovi grizli u obrani, no povratak Žižića u sastav i njegova prisutnost u reketu Cibone nije previše utjecala na igru Cedevitine centarske linije koja je kroz cijelu utakmicu radila probleme Ciboninoj obrani napadačkim skokovima. Osim toga, Cedevitinim šuterima danas je ulazilo puno toga, dok u redovima Cibone nitko osim Ilievskog, a kasnije i Rozića nije mogao pogoditi niti jedan vanjski šut.

Upravo je tim šutom za tri poena Cedevita započela seriju kojom su prelomili utakmicu. Fran Pilepić zabija za +3, a Nemanja Gordić nadovezuje dvije uzastopne trice za +7 (19:26) na samom početku druge četvrtine. Ivan Ramljak pogađa još jednu tricu prije nego Stanko Barać zaključuje 12-0 seriju gostiju.

Gostujući sastav je u drugoj četvrtini došao do svoje najveće prednosti u poluvremenu, 28:41, no vrlo su se brzo domaći igrači razbudili i 8-0 serijom vratili utakmicu u neizvjesnije vode. Ivan Siriščević bio je inicijator te serije, ali sve dobro što su napravili u tom kratkom razdoblju prosuli su u samoj završnici pustivši Pilepića samog na trici koju ovaj hladnokrvno pogađa za +8 Cedevite na poluvremenu.

Drugo poluvrijeme Gordić otvara ubačajem s pet metara za +10 gostiju. Bila je to razlika oko koje se odvijala većina igre u trećoj četvrtini. Činilo se da Cibona nije daleko od toga da se sasvim vrati u utakmicu, no svaki put kad je trebalo Cedevita je odgovorila u napadu i nastavila je držati kontrolu.

Kad je bivši igrač Cedevite Vlado Ilievski na 62 sekunde do isteka spomenute dionice zabio tricu za 51:58, Veljko Mršić pozvao je timeout, a nakon toga nitko nije pogodio sve dok Ramljak iz desnog kuta nije ubacio otvorenu tricu kojom je treću četvrtinu zaključio na okruglih +10 gostiju (51:61).

Početkom četvrte četvrtine Cedevita zbog pet osobnih pogrešaka ostaje bez Tomislava Zubčića. Pet minuta prije kraja iz istog razloga morao im je izaći i Karlo Žganec. Mršić je nakon toga zaigrao s četiri niska igrača i Ramljakom na četvorci.

Sve se činilo već riješeno četiri minute prije kraja kad je Gordić zabio za 60:74, no košarkaši Cibone se nisu predali te su izvukli posljednje atome snage pa u manje od minutu Ilievski i Jagodić Kuridža rade seriju 7-0 kojom 89 sekundi prije završetka utakmice dolaze na 67:74. U idućem napadu zaustavljaju Cedevitu, ali prvo Krušlin, a zatim i Tomislav Gabrić ne uspijevaju iskoristiti priliku za hvatanje potpunog priključka u samoj završnici utakmice. Pošto je do kraja ostalo premalo vremena za bilo kakvo čekanje Cibona namjerno faulira igrače Cedevite kako bi zaustavili vrijeme, a Ukić i Ramljak u toj završnici gađaju po barem jedno od dva bacanja i privode utakmicu kraju.

Sa 17 poena i pet asistencija uz šut za tricu 3/4 Cedevitu je predvodio Gordić. Pilepić je uz četiri trice upisao 14 poena, a Roko Ukić (5 asistencija), Barać (9 skokova) i Miro Bilan (7 skokova) zabili su po 12 poena. Kod Cibone Rozić je upisao 18 poena, pet skokova i četiri asistencije, a Jagodić Kuridža 16 poena, devet skokova i šest asistencija.

Izjave nakon susreta

Mladen Veber, predsjednik Cedevite: “Sve ono što smo zacrtali smo i napravili. Obranjena je dvostruka kruna, a u ABA ligi smo isto ostvarili odličan rezultat. U finalu nismo uspjeli, no osigurali smo Euroligu. Sezona bila uspješna i čestitam momčadi, ali i stručnom stožeru i Veljku koji je u teškom trenutku preuzeo momčad, ali je dobro i odlično odradio posao.”

Trener Cedevite Veljko Mršić, koji trenutno mijenja Jasmina Repešu: “Mislim da smo zasluženo osvojili naslov. To sam, doduše, i očekivao. Cibona je bila dobar protivnik. Čestitam im na igri koju su pokazali. Gledali smo dobru košarku u sve četiri utakmice. Danas smo mi kontrolirali rezultat od samog početka i rano smo se odvojili na nekih 11 razlike u prvom poluvremenu. No, nismo to uspjeli zadržati. Cibona se stalno vraćala zahvaljujući kontranapadu i skoku, s tim da smo obranu pet na pet igrali jako dobro i to Ciboni nije dalo šansu da dođu do otvorenih šuteva koje su imali u trećoj utakmici. Na kraju smo kod 14 razlike na pet minuta do kraja prestali igrati i čekali da vrijeme prođe, tako da je rezultat uljepšan.”

Fran Pilepić, bek Cedevite: “Mislim da smo odigrali uspješnu sezonu. Danas smo odigrali dobru utakmicu i bili smo većinu vremena koncentrirani. Igrali smo dobru obranu, pogotovo u drugom poluvremenu. U prvom poluvremenu imali smo par rupa i nekoliko grešaka, no u drugom smo zaista odigrali kompaktnu obranu.”

Miro Bilan, centar Cedevite: “Bila je to jedna zaista teška i uzbudljiva utakmica, no bili smo bolji tijekom cijelog susreta. Vodili smo od početka do kraja i zasluženo pobijedili. Doduše, u seriji smo s 3-1 slavili malo teže od očekivanog, no ipak potpuno zasluženo.”

Roko Ukić, kapetan Cedevite: “Ostvarili smo sve što smo htjeli. Svaka čast Ciboni što je ovu seriju napravila zanimljivom i gledljivom. Nakon prve utakmice svi su mislili da će biti lagano, ali nije. Ipak smo bolja ekipa. To smo danas pokazali i zasluženo slavili.”

Slaven Rimac, trener Cibone: “Čestitao bih igračima Cedevite. S moje strane nemam nikakve zamjerke svojim igračima. Po meni nešto što bode u oči je osam pogođenih trica Cedevite u prvom poluvremenu, a to u jednoj ovakvoj utakmici radi razliku. Možda po nekim igračkim kvalitetama to i nije tolika razlika koliku su svi spominjali, no teško je parirati Cedeviti u jednoj seriji na tri dobivene utakmice, gdje ima veliki broj rotacija. Na kraju krajeva, ozlijedi im se jedan igrač, dođe drugi koji je bio vani dva mjeseca i opet napravi dobar posao.”