Cedevita u završnici ostala bez osmine finala

U šestom kolu drugog kruga EuroCupa Lietuvos Rytas ugostio je Cedevitu. Bio je to dvoboj u kojem je pobjeda značila osminu finala. U napetoj utakmici, nažalost po našu momčad, bolji su ponovno bili domaći te slavili u napetoj završnici 75:74.

Lietuvos Rytas – Cedevita Zagreb 75:74 (16:15; 41:27; 57:52)

Lietuvos Rytas: Babrauskas 12, Seskus, Palacios 6, Seibutis 15, Gecevicius 13, Orelik, Dowdell 6, Lideka, Cook 3, Bendzius, Songaila 10, Jelovac 10.
Cedevita: Mazalin 2, Zubčić 9, Lebo, Ramljak 12, Babić 9, Smith 17, Ray 4, Suton 10, Bilan 5, Nurkić 6, Baltić.

Na asistenciju Nolana Smitha Lovro Mazalin je otvorio utakmicu svojim jedinim poenima večeras. Na drugoj strani uzvratio je Babrauskas tricom. Cedevitina zona u startu urodila je plodom. Za šest minuta domaćin je ubacio samo jedan poen, a Zagrepčani su poveli 11:4. Barbauskas je potom zabio još dvije trice, a Jasmin Repeša je promijenio obranu.

Allan Ray i Smith počeli su tražiti ishitrena rješenja u napadu dok Miro Bilan i Jusuf Nurkić nisu iskoristili svoju prednost u snazi pod košem. Napadi su bili kratki i u pravilu nepostavljeni. Cedevita je do poluvremena izgubila deset lopti uglavnom u vidu krivih dodavanja, previše za pobjedu na gostujućem terenu. Momčad Ace Petrovića kao da je čekala greške gostiju, a većinu njih naplatila je kontrom, polukontrom ili otvorenim šutom.

Sredinom druge dionice ulaskom Gorana Sutona na poziciju četvorke u paru s Nurkićem, Cedevita je ponovno promijenila obranu na zonu 2-3. Minutu nakon toga Luka Babić i Ivan Ramljak rade seriju 6:0. Iako su svi očekivali Aco nije pozvao time-out. Pustio je još jedan napad koji Omar Cook u zadnjoj sekundi rješava tricom od table. Cedevita je tu ponovno stala i počela griješiti, a Lietuvos do poluvremena bježi na 14 razlike.

U nastavak je na teren izišla neka druga i bolja Cedevita. S puno više koncentracije prvenstveno u napadu, Vitamini su topili prednost na krilima Ramljaka, Babića i Smitha. Košem Smitha u posljednjoj sekundi treće četvrtine prišli su gosti na minus pet. Tricom Tomislava Zubčića odmah početkom posljednje četvrtine prišla je hrvatska momčad na minus dva i potpuno se vratila u utakmicu. Nedugo potom Ray je i izjednačio. Igralo se koš na koš, a Suton je tricom preko ruke doveo svoju momčad u vodstvo 68:67 nakon gotovo 25 minuta igre.

U posljednju minutu ušlo se s rezultatom 71:70 za domaće. Najprije je Smith ubacio dva bacanja da bi na isti način uzvratio Seibutis. Potom je Smith ponovno krenuo u prodor i položio za novo vodstvo 74:73. Isti je igrač za domaće ponovno ubacio dva bacanja i Repeša je pozvao minutu predaha 14 sekundi prije kraja susreta. Smith je primio loptu i dodao Sutonu koju promašuje tricu. Ray je skočio u napadu i promašio zicer za pobjedu.

Cedevita je ovim porazom okončala svoj ovosezonski europski put te se u miru može posvetiti ABA ligi i Kupu Krešimir Ćosić koji je na rasporedu za tjedan dana. Druga utakmica u skupini na rasporedu je večeras u 21 sat u Zaragozi gdje domaćin predvođen Damjanom Rudežom čeka Bešiktaš našeg Tomislava Ružića.