Cedevita preko Budućnosti do Eurolige, već u subotu protiv Zvezde

Cedevita je naposljetku ipak pokazala da je bolja momčad od Budućnosti. Igrači Jasmina Repeše su bili bolji većim dijelom susreta i u finale idu potpuno zasluženo. Za razliku od treće i četvrte utakmice, momčad Igora Jovovića ovog puta nije bolje startala u utakmicu. Gosti iz Zagreba poveli su nakon četiri i pol minute igre s 11:5, a poslije 10 minuta imali su minimalnu prednost 15:14.

Nakon što je Vladimir Dašić zabio tricu za vodstvo Budućnosti 26:22 (bila je to ujedno najveća prednost domaćina na cijeloj utakmici), gosti su napravili seriju 14-2, u kojoj je Marko Tomas ubacio dvije trice. Za vodstvo Cedevite 36:28 s dva slobodna bacanja na 2:11 min. do velikog odmora zaključio ju je Miro Bilan. Tomas je nakon toga pogodio i treću tricu za 39:31 prednost Cedevite, a poslije 20 minuta igre Zagrepčani su imali +6.

Na krilima skokova u napadu Budućnost je jako pritiskala krajem treće četvrtine. No, domaćini nisu uspjeli izjednačiti, ni povesti. U zadnjih je 10 minuta uz puno muke Cedevita uspjela ući s vodstvom 53:50, a nakon što je Čedomir Vitkovac na otvaranju četvrte četvrtine Budućnost VOLI približio na -1, Mario Delaš pogodio je važnu tricu za goste.

Delaš je ubrzo potom dobio i svoju petu osobnu pa je morao napustiti igru, a kad je Darko Planinić na 5:57 min. realizirao dva slobodna bacanja za 59:60 zaostatak domaćina Cedevita je bila u situaciji u kojoj su, uz već isključenog Marija Delaša, Barać, Bilan, Žganec i Tomas imali po četiri prekršaja. Unatoč tome, Zagrepčani i dalje nisu ispuštali prednost, a vrlo bitno za pobjedu bilo je i što je Cedevita ovog puta slobodna bacanja šutirala odličnih 23/25.

U trenucima kad se utakmica lomila Budućnost je zaredala s nekoliko izgubljenih lopti. Na drugoj strani poslije jednog pogođenog bacanja Baraća za 61:59 u korist Cedevite Babić je na asistenciju Roka Ukića na četiri i pol minute do završetka pogodio vrlo važnu tricu, a bitan trenutak bio je i kad je isti igrač na 3:07 min. do završetka u desnom kutu fauliran na trici.

Babić je realizirao sva tri slobodnjaka za +8 svoje momčadi. Žganec je uskoro isključen zbog pete osobne, a Budućnost je ipak osigurala neizvjesnu završnicu serijom 6-0 za zaostatak od 65:68.

Srećom po Cedevitu, na 54.8 sekundi do posljednjeg zvuka sirene James Reynolds pogodio je samo drugo slobodno bacanje i približio domaćine na -2. Roko Ukić je kasnije bio prisiljen uzeti težak šut za tricu koji je promašio, ali je na petnaestak sekundi do kraja s lijeve strane bio neuspješan i Bojan Subotić. Promašio je tricu koja bi Budućnost uvela u vodstvo, nakon čega je konačan rezultat na 7.7 sekundi postavio Pilepić, koji je pogodio oba slobodna bacanja.

Kad se od 2-0 dođe do 2-2 sigurno da nije svejedno. Mislim da je cijela ta priča koja je konstruirana onako malo i bezveze naudila domaćinu. Došlo je do stvaranja jedne možda prenapuhane i preemotivne atmosfere. Mi smo dobili utakmicu imajući večeras 16 posjeda manje. To je raritet da se dobije takvu utakmicu. Bili smo mirni, imali smo svoja propadanja i svoje faze loše igre, ali generalno mislim da smo odigrali jednu zaista dobru utakmicu – rekao je trener jasmin repeša nakon utakmice. Igor Jovović, trener Budućnosti VOLI, mu je čestitao na zasluženoj pobjedi:

Večeras je protivnik bio objektivno kvalitetniji. Jedan od faktora koji je sigurno odlučio utakmicu je postotak slobodnih bacanja. Promašili smo devet slobodnih bacanja, a protivnik je tu šutirao 23/25 i praktički je to odlučilo utakmicu na jednu loptu. Ja im čestitam na svemu tome i želim im uspješan nastavak.

Bilan sa 16 ubačaja (8/8 za 1) i 5 skokova je predvodio Vitamine, Luka Babić je ostvario učinak od 12 poena i 4 skoka, a Marko Tomas je utakmicu završio s 11 poena i 6 skokova. Kod domaćina najbolji je bio James Reynolds s 13 poena i 5 asistencija, Darko Planinić također je ubacio 13 poena, a Boris Savović koš manje uz 7 skokova).

Već u subotu u 21 sat kreće finalna serija ABA lige koja se također igra na dvije dobivene utakmice. Cedevita prve dvije utakmice gostuje u Pioniru.