Cedevita preokretom do treće pobjede u nizu

U petom kolu ABA lige Cedevita je u Domu sportova uspjela napraviti preokret protiv Igokee i pobijediti sa 68:64. Zagrepčani su se dugo mučili, no u samoj završnici na krilima Ante Delaša ipak su došli do svoje treće pobjede u regionalnom natjecanju.

Cedevita – Igokea 68:64 (18:21; 31:36; 49:56)

Cedevita: Mazalin 3, Zubčić 2, Ramljak, Pilepić 14, Babić 5, Delaš 11, Žganec, Bilan 13, Delaš 10, Gordić 10, Arapović.

Igokea: Jeremić 11, Šćekić, Jorović 14, Knežević, Milošević, Čakarević 8, Radukić, Drenovac 5, Bunić 6, Zlovarić, Jones 18, Dragović 2.

“Mislim da je sigurno najbitnija stvar da se dobila utakmica i da smo osvojili dva boda u izuzetno teškoj utakmici, gdje smo stalno lovili rezultat. Očekivali smo tešku utakmicu, no za nas će svaka biti teška jer u Euroligi dolazi do velike potrošnje fizički i emotivno. Oporavak mora biti brz da bi se moglo reagirati protiv iskusnih ekipa kao što je Igokea. Mi u utakmicu nismo ušli dobro. Stvarno je to bilo loše defanzivno, pogotovo što se tiče Babića, čiji je igrač Čakarević bio svugdje, a to je ipak bolje izgledalo kad ga je čuvao Ramljak. Ono što uvijek prijeti je opasnost za samopouzdanje kad se ovako otvori utakmica u atmosferi koja nije naglašeno domaćinska. U jednom momentu smo izgubili samopouzdanje, specijalno mladi igrači, i imali smo puno grešaka u kontranapadu. No, želja i volja je postojala. Tu uopće nema dileme”, izjavio je nakon pobjede trener Cedevite Jasmin Repeša.

Gosti su na minutu do kraja treće četvrtine vodili 42:54. No, Cedevita je u zadnjih 10 minuta ušla sa 49:56, a onda su Zagrepčani na otvaranju posljednjeg perioda na krilima Frana Pilepića i Mire Bilana napravili seriju 10-0 za 59:56 na sedam minuta do kraja.

Igokea je potom ponovno došla do vodstva. Poslije trice Marka Čakarevića sredinom zadnje četvritne bilo je 59:61. Ante Delaš potom je promašio za dva, pa skočio u napadu i opet promašio, a nakon što je pritom loptu pokupio Fran Pilepić. Ante iz svojeg trećeg pokušaja zabija tricu za 62:61.
Jonathon Jones je tricom odgovorio na drugoj strani za 62:64. No, gosti u zadnje četiri minute više nisu zabili. Ante Delaš je nakon toga zabio jedan težak koš za izjednačenje, a onda i u ulazu pogodio za 66:64 i na minutu do završetka Igokeu natjerao na timeout.

“Igrali smo vrlo dobro, čak i odlično 28 minuta. Kraj treće četvrtine je odredio tijek utakmice kad je naš prvi play napravio četvrti faul i tu smo morali mijenjati. Pali smo organizacijski, a uz to je Cedevita čitavo drugo poluvrijeme odigrala maskimalno agresivno. Mi nismo imali protok lopte. Napad nam nije bio tečan i to je bio glavni problem. Žao mi je što kod 59:61 nismo skočili. Nismo iskontrolirali defanzivni skok i da Delaš nije zabio tu tricu oni bi ušli u nervozu i tko zna što bi bilo na kraju”, izjavio je nakon utakmice Milutin Latinčić, koji je mijenjao odsutnog prvog trenera Igokee Vladimira Jovanovića.
Prvo poluvrijeme gosti su završili s pet poena prednosti. Bilo je to 20 minuta, s kojih trener Jasmin Repeša nikako nije mogao biti zadovoljan, a više od rezultata vjerojatno ga je brinula sama igra i dojam.

Američki play u redovima gostiju, Jonathon Jones, zabio je u prvoj četvrtini tri trice iz lijevog kuta i 11 poena ukupno u prvih 10 minuta pa su gosti uoči početka druge četvrtine vodili 18:21. Do odlaska u svlačionicu i velikog odmora Igokea to vodstvo nije ispuštala. Nije pomoglo ni što je Repeša zvao timeoute i prvo poluvrijeme uz Cedevitin šut za tricu 1/8 Cedevita završilo je s 31:36. Kod pobjednika su petorica igrača utakmicu okončala s dvoznamenkastim brojem poena. Pilepić je upisao 14 poena i četiri asistencije uz dvije trice, a Bilan je ubilježio 13 poena i sedam skokova.

“Bila je to jedna zaista teška utakmica za nas. Najvažnije je da smo dobili i mislim da smo pobijedili zasluženo. Imali smo loš ulazak u utakmicu i općenito prvo poluvrijeme. Tek smo u četvrtoj četvrtini počeli igrati onako kakav je naš model igre i kako bi trebali igrati ako ne cijelu utakicu onda barem veliku većinu. Igrali smo premekano i dali smo im da igraju u svom ritmu, što je njima evidentno odgovaralo. Tek kad smo digli agresivnost smo uspjeli razviti igru”, izjavio je centar Cedevite Bilan.

Goste je sa 18 koševa predvodio Jones. Marko Čakarević, koji se pojavio na konferenciji za novinare, upisao je osam poena, 10 skokova i četiri asistencije: “Mislim da smo 28 minuta igrali stvarno odličnu utakmicu i onda smo sami sebi dozvolili neki pad krajem treće i početkom četvrte četvrtine kad su oni napravili seriju 10-0 ili 12-0 i tu su nas stigli. Uspjeli smo se opet vratiti i čak povesti, no nismo bili pametni u završnici i oni su na kraju zasluženo pobijedili.”