Cedevita preživjela katastrofalni početak

Prvu zagrebačku utakmicu polufinalne serije Cedevita je otvorila u velikom grču, no povratak koji je uslijedio rijetko se viđa na košarkaškim terenima.

Nakon prvih deset minuta odigranih u trećoj polufinalnoj utakmici između zagrebačke Cedevite i podgoričke Budućnosti sve je upućivalo na novu pobjedu gostujućeg sastava. Domaći sastav je izgledao razbijeno, nisu mogli smisleno povezati redove kao ni pogoditi šuteve, a uz sve to izgubili su i četiri lopte u napadu. Igrači Budućnosti su sve greške domaćina uredno iskorištavali te su prvu četvrtinu zaključili s prednošću od 14 koševa.

Nemanja Gordić i Marko Tomas održavali su Cedevitu na životu, a Jasmin Repeša u potrazi za raspoloženim igračima već je do sredine druge četvrtine izrotirao gotovo cijelu momčad. Ništa nije funkcioniralo sve dok u 12. minuti na parket nije izašao mladi Karlo Žganec umjesto Tomislava Zubčića koji je zbog loših obrambenih reakcija poslan na klupu.

Žganec je u igru unio prijeko potrebnu energiju te je svojom borbenošću i zalaganjem na oba kraja terena ubrizgao dodatni impuls ostatku momčadi. Odmah po njegovom ulasku Vitamini rade 8:0 seriju i dolaze na pristojnih -5, a do kraja poluvremena koševima Mire Bilana iz slobodnih bacanja po prvi puta na utakmici preuzimaju vodstvo. Budućnost odgovara koševima Bojana Subotića i Nikole Ivanovića pa se na poluvrijeme odlazi poravnatih rezultata.

Momentum koji su domaći igrači stvorili u drugoj četvrtini prenijeli su i u drugo poluvrijeme, poluvrijeme u kojem su u potpunosti deklasirali crnogorski sastav.

Repeša, koji inače jako voli rotirati igrače kroz utakmicu, primijetio je fantastičnu igru Žganeca pa ga je odlučio ostaviti u petorci i na početku treće četvrtine što mu se višestruko isplatilo. Iako statistički gledano Žganec nije pružio neku natprosječnu partiju, ono što je on radio na terenu davalo je domaćoj momčadi nešto što nisu imali u prva dva susreta.

“Teško se vratit u igru nakon 0-2 i dvije za redom izgubljene utakmice”, dodao je Cedevitin krilni centar Karlo Žganec. “Nismo u utakmicu ušli kako smo se dogovorili. U prvoj četvrtini su bili puno agresivniji, ali smo u ostale tri četvrtine odigrali kako možemo. Sportski smo se potukli s njima, bili agresivniji i zasluženo smo pobijedili.”

Proradili su i njegovi suigrači, šutevi su počeli ulaziti, a u obrani svaki napad Budućnosti pretvarali su u vrlo teške šuteve. O tom dovoljno govori i činjenica kako su gosti u trećoj četvrtini zabili samo 4 koša.

“Nije bit u meni. Ja sam par puta u obrani ispao pa je Miro pomogao. Skupili smo se. Čovjek nas je u prijašnjim utakmicama izubijao u svim segmentima igre i danas smo se skupili da to probamo nekako riješiti”, dodao je Žganec na upit o Savoviću koji je u prve dvije utakmice zabio 22 i 20 koševa, a u večerašnjem susretu samo 6.

Do kraja treće četvrtine Cedevita odlazi na +13, a utakmicu zaključuju u revijalnom tonu te odlaze na +28. Zanimljiv podatak je da igrači Budućnosti u zadnje tri četvrtine utakmice nisu zabili toliko koševa koliko su zabili samo u prvoj. Na kraju prve četvrtine imali su 29, dok su u preostale tri zabili samo 28.

Osim Žganeca valja istaknuti i već spomenutog Gordića koji je napokon odigrao pravu utakmicu i svojim nebrojenim prodorima pod koš zadavao glavobolje gostima. Stanko Barać također je bio raspoložen sa 12 poena promašivši samo 3 šuta.

Trener Cedevite Jasmin Repeša mogao je biti ponosan svojim igračima: “Nakon 0-2 jasno je svima onima koji su malo duže u košarci da je tu jedno psihološko opterećenje i da je najbitnije da se toga riješi. Ja sam očekivao neki promašen šut. Možda je netko promašio više nego obično, ali nisam očekivao da ćemo otvoriti utakmicu s jednim pa drugim nezagrađivanjem, s jednim ‘backdorom’… Dozvolili smo im da igraju jako lagano, 14 razlike je puno i nakon prve četvrtine je situacija izgledala dosta konfuzno. Normalno da je to dalo dimenziju više nervozi. Bilo je titno smjestiti glave na svoje mjesto, a od početka druge četvrtine pa sve do kraja četvrte četvrtine odigrali smo fantastičnu obranu. To je jedan model kako trebamo igrati. Dominirali smo u skoku, dobro trčali i svatko je dao što može. Ja bih čestitao svojim igračima.

U gostujućem sastavu svi su bili jednako indisponirani pa niti jedan igrač nije prešao dvoznamenkasti broj koševa. Vladimir Dašić zabio je najviše, 9 poena.

U najavi smo rekli da će utakmica biti tvrda i teška. Susret je riješen u drugom poluvremenu kad nismo uspjeli ubaciti neke otvorene šuteve da zadržimo ritam igre. Nakon toga se protivnik odvojio na razliku koja mu je garantirala uvjerljivu pobjedu. U drugom poluvremenu vidi se da su suci podlegli pritisku i odsudili utakmicu gdje se igralo bez kontakta. Cedevita je ujedno imala 17 skokova više. Njihovi centri su igrali jako kvalitetno. Barać nas je sa šutevima s poludistance dosta poremetio, a Marko Tomas je u momentima kad se pravila neka razlika bio konzistentan u šutevima“, izjavio je trener Budućnosti Igor Jovović poslije poraza

Vitamini su ovom pobjedom u ispunjenoj maloj dvorani Doma sportova dokazali kako su barem za klasu kvalitetniji od Budućnosti samo kad su fokusirani i ne prave gluposti u napadu. Ohrabrujuć je ovo rezultat za sutrašnji uzvrat i potencijalnu majstoricu u Morači u srijedu.