Cedevita slavila protiv Zvezde nakon nepotrebne drame u završnici

Košarkaši Cedevite ostvarili su i treću pobjedu u četiri kola regionalne lige. Ovoga puta malu dvoranu Doma sportova poraženi su napustili košarkaši beogradske Crvene Zvezde. Utakmica je završena rezultatom 68:66, iako je na početku posljednje četvrtine, domaća ekipa imala i po 15 koševa prednosti, no ona se pred kraj počela nenadano “topiti”.

Po riječima trenera Maljkovića, do toga je došlo lošom selekcijom napada, nerezonskim šutevima i promašivanjem otvorenih šuteva u završnici utakmice te je zadnjih pola minute igre u realnom vremenu potrajalo malo manje od 10 minuta, upravo zbog taktike “napravi osobnu pa se nadaj da protivnici neće pogoditi slobodna bacanja”.

Prije samog početka utakmice, na predstavljanju igrača, mogli smo čuti novo ime – bosanskohercegovačkog centra i novopečenog reprezentativca Jusufa Nurkića, koji je ovih dana potpisao za Cedevitu iako već duže vrijeme trenira s momčadi.

Početna petorka Cedevite bila je: Green, Wright, Šuput, Babić, Andrić. Prvi napad imali su gosti, Savović zabija prve koševe, a za Cedevitu je prvi nakon promašaja Šuputa zabio Andrić. Prva izmjena odvija se nakon dvije minute igre, kod gostiju izlazi Savović koji je nakupio dvije osobne, a prve koševe na utakmici za goste zabija i veteran, ali njihov najbolji igrač, Igor Rakočević.

Tu su obrane preuzele stvari u svoje ruke, a i preciznost igrača nije bila na najvišoj razini, tako da napadi traju dugo, brz je protok lopte, naravno ima i grešaka u dodavanju, blokova i svaki se koš mora “zaraditi”. Sredinom četvrtine, Andrić je na brzinu nakupio dvije osobne te ga Maljković mijenja, ulazi Gelabale, koji i zabija prve koševe za +4 Cedevite (10:6). U posljednjem napadu prve četvrtine, Ilievski je na sebe u prodoru navukao trojicu, dodao Babiću koji je bio sam kao duh na krilu, no ovaj nije bio precizan, ostalo je 15:13.

Drugu četvrtinu otvara Suton tricom, no  i dalje se igra s dosta grešaka i presječenih dodavanja uz kvalitetne obrane. Baždarić i Bilan prvi put ulaze u utakmicu nakon minutu i pol igre u drugoj četvrtini i Bilan odmah zabija na Baždarićevu asistenciju za 20:17. Uskoro svoju drugu tricu zabija i Vlado Ilievski, koji je u igru umjesto Greena ušao na kraju prve četvrtine. U dva uzastopna napada, dogodili su se i koraci, prvo ih radi centar Zvezde Elton Brown, a kod Cedevite radi ih Gelabale. Tempo utakmice još se nije dignuo, nema mnogo koševa, radi se dosta osobnih u napadu, pri čemu je i mnogo bezidejnih napada. Nakon treće trice Cedevite u drugoj četvrtini hrvatski košarkaši se odvajaju na +8. Do kraja poluvremena bilo je još izgubljenih lopti, no košarkaši Cedevite promašili su i neke zicere tako da su se gosti približili i čak poveli. Na odmor se otišlo s 30:32.

Cedevita drugo poluvrijeme počinje u sastavu: Ilievski, Wright, Gelabale, Šuput, Andrić. Čini se da je Maljković pogodio, jer je ta petorka držala goste bez poena u drugom dijelu 4 minute i 40 sekundi. Dok su Vitamini zabijali, iako je bilo i pogrešaka,  napravili su seriju 9-0, košem Gelabalea došli su na 39-32. Za goste prve poene zabija Lazić tricom, a nešto kasnije pridružio mu se i Simonović. Za Cedevitu je tricu zabio Šuput, pa se u zadnju minutu ušlo sa 49:38. Obje momčadi su jednom izgubile loptu, ali bolje su se snašli košarkaši Cedevite, konkretno Šuput koji je u tom periodu zabio 4 koša.  Na kraju treće četvrtine, koja je završila 53:41, imao je već 16 koševa i bio najbolji strijelac Cedevite.

Kao drugu, i četvrtu su četvrtinu košarkaši Cedevite otvorili tricom. Ovaj put precizan je bio Green, kojem je ovo prva utakmica nakon nekog vremena s konzistentnim šutom. Cedevita je imala najviših 56:41. Uskoro izlazi Šuput, gosti rade miniseriju 7-2, dolaze na 58:48, traže rješenja izvana, Rakočević pogađa tricu, Green odmah uzvraća, no u domaćine se počinje uvlačiti nervoza.

Promašili su par otvorenih šuteva, imali su par neinspiriranih napada i nakon što je Cvetković zabio tricu, Šuput promašio, a Rakočević položio, gosti su došli na 65:63 minutu deset sekundi prije kraja utakmice.

Srećom, nakon faula Šuputa, Almond promašuje oba svoja slobodna bacanja, Brown radi nesportsku na Bilanu koji zabija jedno. U napadu poslije Rakočević radi osobnu, a Ilievski zabija drugo bacanje za 67:63. Cvetković opet dovodi crveno-bele na -2, zatim se ide na fauliranje Greena koji pogađa jedno bacanje za 68:65. Gostima se nije smjelo dopustiti da pokušaju tricu tako da je brzinski fauliran Rakočević koji s polovičnim učinkom na liniji za slobodna bacanja postavlja konačan rezultat – 68:66.

Kod Cedevite je najbolji bio Šuput s 18,, slijede Andrić s 11, Bilan s 10, Ilievski sa 6 i Gelabale s 4. Kod gostiju iz Beograda, Rakočević je također imao 18, Raško Katić 10, Boris Savović 9, Simonović 8.

Na konferenciji za novinare trener Maljković je potvrdio da je utakmica bila očekivano teška, a da su njegovi igrači osjećali posljedice rezultatski pretjeranog poraza od Žalgirisa. Rekao je da su igrači imali teških par dana nakon što su bili deklasirani. Izjavio je da su naporno trenirali i napomenuo kako je danas Gelabale došao izmrcvaren, pa zato i nije bio u startnoj petorci. Čestitao je Bilanu koji gotovo pet dana nije trenirao.  Rekao je da se s igračima puno razgovaralo kako bi se vratilo povjerenje, ponovio je da je Zvezda odlična ekipa, koja ima na svakoj poziciji dva kvalitetna igrača.

Bio je po prvi put zadovoljan obranom svojih igrača, pogotovo zonskom obranom kojom su i prelomili utakmicu početkom treće četvrtine. Naglasio je ipak da bi želio da se ovakve utakmice rješavaju obranom “čovjek na čovjeka”, a zatim da se na tome dalje gradi i počne igrati zona.

Osvrnuo se i na utakmicu koja ih očekuje u petak, drugo kolo Eurolige, protiv EA7 Emporio Armanija iz Milana: “Volio bih da ih dobro, dobro preznojimo i da igramo dobru utakmicu.”

Utakmica se igra u petak u 18.30 u Draženovom domu.