Cedevita srušila Zvezdu u derbiju kola

U Zagrebu su se u sklopu petog kola ABA lige sastali rivali Cedevita i Crvena zvezda. Bila je to vrlo važna utakmica za obje ekipe. Poraz Cedevite omogućio bi Zvezdi i Partizanu da odu na dvije pobjede više od njih, a utoliko je pobjeda Zvezde bila bitna da ih odvoji od Cedevite. Pobjedom se Cedevita izjednačila sa Zvezdom i s osam bodova je na diobi drugog mjesta s Partizanom i Zvezdom.

Cedeviti je u prilog išla utakmica Zvezde s Barcelonom prije dva dana u Euroligi, gdje su se crveno-beli svakako istrošili i ušli nešto umorniji u ovaj derbi.

ABA liga, 5. kolo, 22. listopad

Cedevita – Crvena zvezda 79:74 (19:18, 20:21, 24:22, 16:13)
(statistika)

Andrija Stipanović na početku dovodi Cedevitu u vodstvo od 2:0. Otad se Zvezda nameće i sve do zadnjih minuta prve dionice ima blago vodstvo. U prvih se par minuta igrala tvrda utakmica s malim brojem koševa. U zadnje dvije minute Cedevita se razmahala i napravila mini seriju od 9:4 i privela četvrtinu u svoju korist (19:18).

U drugoj dionici Cedevita igra iznimno dobru obranu, a u napadu se iskazao mladi Dženan Musa. Do 31:22 doveli su domaćine isključivo dobra obrana, Musa i Chris Johnson. Gosti rotiraju i uspijevaju privesti četvrtinu u egal završnicu. Na poluvrijeme se tako otišlo s 39:39.

U nastavku Musa nastavlja u istom ritmu; u tri uvodne minute treće dionice postiže zaredom sedam poena. Utakmica je nastavila u izjednačenom tonu. Murphy postiže dvije trice zaredom, a prvo Pero Antić, pa onda i Taylor Rochestie, vraćaju utakmicu u egal.

U zadnjoj četvrtini obje ekipe dolaze još teže do poena. Uglavnom se poentiralo sa slobodnih bacanja. Dobrim rotacijama trener domaćih Jure Zdovc održaje koncetraciju domaćina u obrani. Danas neraspoloženi Ukić ulaskom u reket polaže, a onda i Katić postiže tricu i tako Cedevita odlazi na 71:67.

Rochestie nanovo vraća domaćine, ali maksimalna angažiranost obrane Cedevite nije jenjavala. U zadnjih 100 sekundi Zvezda je tek jednom poentirala, a Demetris Nichols i Stipanović su bili nemilosrdni s linije slobodnih bacanja i tako donijeli Cedeviti iznimno važnu pobjedu.

Musa je kod domaćina za 18 minuta upisao 17 poena, a Nichols je bio blizu double-doublea s 13 poena i devet skokova. Kod gostiju nitko se nije posebno istaknuo, osim možda Rochestieja koji je s 18 poena održavao goste u bitci.

Sutra u ABA-i od naših predstavnika nastupaju Zadar i Cibona.