Euroliga: Cedevita u Ateni upriličila novu lošu predstavu

U prepunoj atenskoj olimpijskoj dvorani euroligaški creme de la creme pokazao je svu svoju besmisao u ovakvom formatu koji se (srećom) gasi. Cedevita je već odavno ispala, a u prvom poluvremenu domaćin je s njome doslovce – oprao pod. Bez Henryja Walkera i Nemanje Gordića bilo je teško igrati, što pokazuje brojka zabijenih poena Cedevite u prvoj četvrtini. Ne čini vam se, hrvatski je prvak zabio tek dva i pol koša. Sve će vam reći podatak da je Cedevita imala dvostruko više izgubljenih lopti nego postignutih koševa kaskajući u ritmu – jedna minuta, jedan turnover. A koševa ni za lijek. Tek je u osmoj minuti zabio James White, bilo je to za 8:2 nakon što su domaći već prethodno dvaput zakucali u lice.

Utakmica je zapravo bila svojevrsni hommage velikom Dimitriosu Diamantidisu. Čovjek je cijeli život u Panathinaikosu pa mu je ULEB (čitajte Turkish Airlines s partnerima) dao prigodan poklon i upriličio malu svečanost budući da će mu ovo vrlo vjerojatno biti jedna od posljednjih domaćih utakmica u Euroligi. Grci su bili pametni pa nisu htjeli ništa riskirati. Da su izgubili danas i sljedećeg tjedna kod Efesa uz Efesovu eventualnu pobjedu kod Fenerbahčea danas, vjerojatno bi ispali i prije četvrtfinala. A tko bi onda dao poklon Diamantidisu?

Završilo je, podvucite to dobro i zapamtite, samo sa šesnaest koševa Cedevitinog zaostatka. Momčad koja u prvom poluvremenu ima šut za tricu 0-10, a na kraju 2-16 zaslužuje porciju i od strane najobjektivnijeg promatrača. Već su u prvoj četvrtini na terenu bili Katić i Musa, a još je simptomatičnije da se ni u ovakvoj konstelaciji stvari nije našlo mjesta za sekundu Lovre Mazalina.

Domaćin je dakle, bio vrlo gostoljubiv. Prvu tricu od njihovih devet zabio je Haynes u 12. minuti (23:9), a tek će nakon toga ubačaja, nakon trinaest minuta igre cijela gostujuća momčad zajedno uspjeti prijeći dvoznamenkasti broj koševa. Nekoliko puta šutirane lopte neće doticati ništa osim zraka (isticao se Babić s dvije air-ball trice), a čak će i Vlado Vanjak u TV-prijenosu ostati bez teksta.

Mogao je potpuno zanijemiti nakon što su domaći Cedevitu na predah ispratili sa 42:19 zabivši tri trice u posljednje šezdeset i tri sekunde poluvremena. Jednom je stavio Pavlović, a dvaput Gist za velikih 22 poena plusa.

Vratit će se u nastavku Babić, Bilan i Pullen, ali će se zaostatak do sredine trećeg perioda popeti na 51:23. Pucaju osokoljeni domaći iz svih pozicija, Calathes zabija tricu, dodaju se Williams i Pavlović, a tek će u 28. minuti Pilepić konačno zabiti nešto izvana i smanjiti na 55:32.

Da se Cedevita ipak ne šali u prevelikoj mjeri pokazala je četvrta četvrtina u kojoj PAO ne zabija koš čak pet minuta i trinaest sekundi. Gosti se serijom 12:0 vraćaju na 58:49, zabijaju Katić, Pilepić (preostala trica), Žorić i Arapović koji je u jednom trenutku nakon slobodnih bacanja smanjio na 61:51, ali više od toga jednostavno – nije moglo. Do kraja su po dvije trice zabili Diamantidis i Fotsis za konačnih 76:60. Taj rezultat označuje deseti Cedevitin poraz u Top 16 natjecanju ove sezone, a za kraj jedne Cedevitine euroligaške ere sljedećeg će petka u Draženovu dvoranu opet stići Crvena zvezda.

Ne zaboravite u svojim notesima podvući ni podatak o sljedećoj Cedevitinoj utakmici. U nedjelju u “dvojku” Doma Sportova dolazi Kvarner 2010. Počinje nacionalno prvenstvo, a “dvojku” će nakon nemilih scena na futsalu moći uživati u košarkaškom nedjeljnom ručku.

Panathinaikos – Cedevita 76:60 (20:5, 22:14, 16:18, 18:23)

Panathinaikos: Haynes 6, Pavlović 9, Janković, Fotsis 8, Raduljica 2, Feldeine 7, Diamantidis 10, Gist 15, Calathes 5, Kuzmić 4, Williams 5, Hunter 5

Cedevita: Pullen, White 6, Katić 9, Pilepić 6, Babić 5, Žganec 5, Musa 5, Bilan 5, Mazalin, Žorić 8, Arapović 11