Cedevita u završnici do pobjede u Skopju

Utakmicom u Skopju gdje su se sastali domaći MZT Aerodrom i Cedevita otvoreno je 17. kolo ABA lige, a pobjedu su boljom igrom u završnici odnijeli gosti. Ovim slavljem Cedevita je zasad privremeno preuzela vrh ljestvice, dok će MZT ostati u zlatnoj sredini.

MZT Aerodrom Skopje – Cedevita 75:81 (19:19; 40:33; 58:56)

MZT Skopje: Sinovec, Kostoski, Stajić, Stojanovski 11, Gečevski 15, Čekovski 13, Otašević 5 (5 as), Marinković 8, Šehović 8, Nikolovski 8, Davis 2, Cvetković 5.

Cedevita: Zubčić 4, Ramljak 2, Babić 7 (5 sk, 5 as), Delaš, Smith 15, Ray 10, Suton 2, Bilan 15, Nurkić 13, Baltić, Selby 6, Baždarić 7.

Cedevita je otvorila utakmicu preko Nolana Smitha, ali s dvije trice Damjana Stojanovskog i laganim dvicama Gjorgija Čekovskog i Todora Gečevskog domaćin se odvojio na 10:2. Serijom 14:4 Cedevita se vratila u vodstvo dvije i pol minute prije isteka prve četvrtine, ali do kraja prvih deset minuta makedonski se sastav vratio u egal (19:19). Tricom Gečevskog sredinom druge četvrtine domaćin je kompletirao seriju 10:2 za vodstvo 31:25 i prisilio Jasmina Repešu da pozove minutu predaha. Malo su se gosti pribrali nakon očitane bukvice, ali do poluvremena je domaćin za još jedan poen podigao svoju prednost, pa se na predah otišlo rezultatom 40:33.

Cedevita je u nastavku lagano smanjivala zaostatak, da bi u 26. minuti lijepom akcijom Luke Babića i Ivana Ramljaka povela sa 45:47, a s četiri uzastopna poena Mire Bilana došla i na 47:51. Međutim, domaćin se tada trgnuo iz letargije i serijom 9:0 poveo 56:51, a tricom u posljednjim sekundama Marino Baždarić postavlja 58:56 za kraj treće četvrtine. Jusuf Nurkić i Josh Selby pokrenuli su Cedevitu u posljednjoj dionici, te su nakon četiri odigrane minute poveli 63:68, a sjajnim prodorom kroz cijelu domaću obranu Allana Raya i na 63:70 na polovici posljednje dionice. Poenima Čekovskog i Stojanovskog domaćin prekida seriju Cedevite 8:0 i prisiljavaju Repešu na još jedan time-out četiri minute prije kraja utakmice. Čekovski nastavlja u dobrom ritmu te dvicom i pogođenim dodatnim slobodnim bacanjem izjednačuje ubrzo nakon predaha na 71:71. Isti igrač promašio je možda i ključna dva slobodna bacanja minutu i pol prije kraja, da bi na drugoj strani Smith povisio na 75:79, a konačnih 75:81 postavlja Babić s linije slobodnih bacanja.

Bilan i Smith su s po 15 poena predvodili Vitamince, a Nurkić je dodao 13. Kod domaćih istaknuli su se centri, Gečevski s 15 koševa i Gečevski s dva manje. Presudnim se pokazala dominacija u skoku gostiju iz Zagreba (24:32) i nešto bolji postotak ubačaja iz igre i slobodnih bacanja.

Sljedeće kolo Cedevita će igrati gradski derbi sa Cibonom u Domu sportova, dok MZT putuje na teško gostovanje u Beograd kod momčadi Partizana.