Cedevita u završnici ostala “kratka” protiv Armanija

Nakon odigrana dva kola Cedevita je još uvijek bez bodova u Euroligi. Nažalost, ni tri tisuće navijača željnih vrhunske košarke koji su večeras bodrili Vitamine pod Tornjem nije bilo dovoljno da se dobije nekoliko puta financijski moćnija momčad iz Milana u dvoboju skupine C Eurolige.

Trener domaćih Božidar Maljković je kao početnu petorku izabrao Greena, Baždarića, Šuputa, Babića i Andrića, a kasnije je elaborirao uvođenje Baždarića na početku time da nije mogao odmah staviti sve argumente u igru, znao je da će im trebati svježina s klupe za nastavak utakmice, a ni kapetan Marino nije razočarao u pet minuta što ih je proveo na terenu.

Prve poene postigao je Fotsis tricom, a Green uzvraća za 2:3. U početku je bilo vidljivo ispitivanje snaga pri čemu su se igrali dugi napadi uz agresivne i mobilne obrane. Gosti na polovici četvrtine odlaze na 4:12, a zapaženu ulogu u tome igrao je njihov centar Ioannis Bourousis. Koševima Wrighta, Gelabalea i Babića Cedevita se vraća nakon nekoliko minuta na 14:14. Pred kraj prve dionice za goste umjesto Cooka ulazi Rok Stipčević te brzo postiže svoje prve koševe. Na prvi predah otišlo se sa 16:19.

Drugu četvrtinu umjesto Greena na playu počinje Ilievski. Cedevita otvara četvrtinu kvalitetnom obranom, udvajanjima i protokom lopte, a košem Wrighta nakon par minuta igre dolaze do prvog vodstva 24:22. Tricom Gelabalea odlaze na najveće vodstvo na utakmici 27:22, no gosti onda u 45 sekundi rade seriju 8:0 i dolaze na 27:30 sredinom druge četvrtine. Pred kraj poluvremena uslijedila je serija obostranih grešaka, pa se do kraja nitko nije uspio odvojiti, Andrić je ušao u probleme s osobnim greškama tako da je Bilan u igri proveo više vremena nego što je planirano. Na odmor se otišlo s 37: 40.

Početak treće četvrtine bio je repriza nedjeljne utakmice protiv Zvezde. Gosti nisu zabili koš 4 minute, čemu je uvelike pridonijela sjajna zonska obrana i obrana “čovjeka” Cedevite, pa su u Armaniju bili prisiljeni na 4 ili 5 promašenih šuteva za tri poena. Dojam je da su domaći košarkaši te četiri minute gostujućeg “posta” mogli i bolje iskoristiti, jer su u navedenom periodu zabili samo četiri poena.

Jednom je morala krenuti i ta trica gostiju, i to Omaru Cooku, čovjeku koji večeras nije šutirao ako nije bio barem 6,25 metara od koša. Imao je 15 koševa uz tricu 5-7. Njegovom tricom gosti odlaze na 41:47, ali domaći ipak imaju snage za još jedan povratak – 3 minute prije isteka treće dionice na semaforu stoji 49:49 do čega se došlo atraktivnim zakucavanjima Gelabalea i Babića. Uskoro za Cedevitu prve minute upisuje i njihova najnovija akvizicija Jusuf Nurkić. Prinova Cedevite je imala solidnu premijeru s četiri koša za tri minute igre. Nakon 30 minuta na semaforu stoji podnošljivih 53:56.

Nažalost, bliže od toga u završnici se nije moglo, zadnji čin ove košarkaške predstave pripao je gostima. Stipčević je otvorio posljednjih 10 minuta tricom, a potom Basile sigurno pogađa još jedan šut za tri poena i goste odvodi na najveću prednost do tada, +9.

Gelabale s koš faulom i pogođenim slobodnim bacanjem budi tračak nade i Wright uskoro pogađa tricu za 59:64, no gosti za razliku od ranije faze utakmice iskorištavaju gotovo svaki napad. Umornu obranu Cedevite mrcvari Langford svojim brzim prodorima, a Hendrix dominira pod košem. Langford i Cook su s još dvije trice tako osigurali mirnu završnicu utakmice za goste iz Milana.

Cedevita je odigrala vrlo dobru utakmicu do posljednje četvrtine, ali je ovako sav pozitivan učinak poništen lošim izdanjem u završnici. Otvaranje Eurolige s dva poraza sigurno nije bila želja jedinog hrvatskog predstavnika, pa ostaje nada da će Maljković podignuti igru momčadi za iduće europske izazove.