Planinić i Lončar vodili Khimki do pobjede, slavio i Fenerbahče

Večeras (petak) će se odigrati preostala dva susreta u skupini A u sklopu drugog kola Eurolige. Momčad Roka Ukića, Panathinaikos, jučer je slavila na domaćem parketu protiv Cantua, a danas je Khimki u neizvjesnoj utakmici slavio protiv Real Madrida. U posljednjem dvoboju skupinu Fenerbahče je očekivano došao do pobjede, iako nešto teže od očekivanog.

Skupina A

[rezultat id=147]

Grčki Panathinaikos uspio je u napetoj završnici na domaćem parketu svladati Mapooro Cantu rezultatom 78:76. Kao što i sam rezultat sugerira, utakmica je bila izjednačena i 7.000 gledatelja u O.A.K.A. dvorani moglo je vidjeti vrlo dobru euroligašku utakmicu. Otvaranje susreta, kao i cijela prva četvrtina, pripalo je domaćinima koji su zahvaljujući seriji 8-2 u posljednje dvije minute prvog perioda došli do prednosti od 7 poena. Istu su prednost imali domaći i nakon koša Roka Ukića, a zatim je krenula serija Talijana od 7-0 kojom su se ponovno priključili protivnicima te se na poluvrijeme odlazi sa samo jednim poenom prednosti Panathinaikosa.

Svoje 11. poene na utakmici postigli su Schortsanitis i Ukić na otvaranju treće četvrtine za Pao te su domaćini ponovno otišli na sedam poena prednosti, ali nisu taj rezultatski višak uspjeli povećati na više od 10 poena, čime bi prelomili susret u svoju korist. Štoviše, Cantu malo po malo smanjuje prednost i na ulazu u posljednju četvrtinu košem Smitha Talijani izjednačuju rezultat te je bilo jasno kako će doći do neizvjesne završnice. Jonas Maciulis tricom vodi Pao na 8 poena prednosti minutu prije kraja, ali Cantu dolazi u priliku za povratak u utakmicu zahvaljujući trici Aradorija te košu i pogođenom slobodnom bacanju Markoishvilija. Dvije sekunde prije kraja Diamantidis je promašio dva slobodna bacanja pri vodstvu Grka od dva razlike te je Cusin uputio dalekometnu tricu za pobjedu koja nije prošla kroz obruč i Panathinaikos je rezultatom 78:76 došao do prve ovogodišnje pobjede u Euroligi.

Diamantidis je s 12 poena i 7 asistencija odveo Pao do pobjede, a najučinkovitiji je bio Schortsanitis koji je za 18 minuta postigao 19 poena. Naš Roko Ukić odigrao je 29 minuta koje je iskoristio za 11 koševa i 3 skoka. Po 17 poena su kod poražene momčadi ubacili Aradori i Markoishvili.

[rezultat id=151]

Vrlo dobra utakmica odigrana je večeras u moskovskoj regiji između domaćina Khimkija i gostiju iz Madrida. Rusi su u ovoj utakmici bili konstantni i vrlo precizni od samog početka i pokazali kako doma nikome neće biti lak zalogaj. Među najboljim igračima bili su naši Zoran Planinić i Krešo Lončar.

Real Madrid je bio oslabljen neigranjem jednog od ponajboljih igrača i španjolskog reprezentativca Sergia Llulla. Odmah su Rusi počeli dobro i već su u ranim minutama utakmice, tricom Zorana Planinića otišli na 13:5. Valja spomenuti kako je trener Reala Pablo Laso bio cijelo vrijeme izuzetno živčan i vršio konstantno bespotreban pritisak na danas vrlo dobre suce. Igra Reala se malo popravila ulaskom bivšeg igrača Bamberga Marcusa Slaughtera koji je dao sigurnost pod koševima, a i u napadu je otvorio prostor za druge igrače. Kod Real Madrida dobro je igrao bivši NBA igrač Rudy Fernandez koji je jedini uistinu nešto i pokušavao u napadu. Na prvi mali odmor otišlo se s plus 7 za Khimki tricom Petterija Koponena. Tijekom druge četvrtine nastavila se dobra igra ruske momčadi. Gotovo svaki igrač koji je ušao se uklopio u ritam ponekim dobrim potezom. Tako je Sergey Monia pogodio tricu, a Paul Davis je dobro odigrao ispod koša, iznudio nekoliko prekršaja i pogodio jedan šut s poludistance. Tada je na scenu stupio Lončar koji je vrtio Slaughtera kako je htio i kapitalizirao to sa 6 poena u nizu preko Amerikanca. Na prvi veliki odmor otišlo se također s plus 7 za Ruse, a četvrtina je završila 17:17.

Odlično su domaćini otvorili treću dionicu. Opet je njihovom igrom dirigirao Zoran Planinić kojeg zaista moramo pohvaliti. Razigravao je momčad, zabijao, povlačio kontre i definitivno je naš bivši reprezentativac ključni igrač ove ekipe. Postizali su Rusi poene u tom dijelu igre s gotovo svih pozicija. Veliku prednost imali su nakon koša Kelvina Riversa, čak plus 16. Do kraja četvrtine Real se malo probudio, barem što se tiče napadačkog dijela igre tiče, ali u obrani su i dalje u tim trenutcima bili vrlo slabi. Tako da se prednost uopće nije smanjivala iako su počeli igrati bolje na drugom kraju terena. Rezultat je bio 69:55 i vjerojatno niti najoptimističniji navijači kraljevskog kluba nisu vjerovali u konačni preokret. Ipak da je košarka prevrtljiv sport pokazuje posljednja četvrtina.

Real je odigrao kao u transu i napravio veliku seriju 13-2 kojom su se potpuno vratili u utakmicu. Potegao je Jaycee Carol povezavši tricu i dvicu, a nastavio Slaughter. Poveo je Real i pet minuta prije kraja koševima iskusnog centra Felipea Reyesa i rezultat je u tom trenutku bio 71:72 za Real. Khimki se tada pribrao i koševima Lončara i Augustinea odlaze na plus 5. Drama se ipak nije mogla izbjeći. 18 sekundi do kraja, rezultat je bio 86:82 za Ruse. Prvo je Rudy promašio tešku tricu iz kuta, ali momčad Reala ipak dolazi do posjeda i tricu pogađa Draper. Khimki kod plus 1 gubi loptu pri izvođenju i Real ima napad za pobjedu. Lopta ide u ruke Rudyja Fernandeza koji promašaju zadnji napad, a skok hvata Planinić za veliko olakšanje i pobjedu ruske momčadi.

Obje ekipe trenutno su na 1-1 omjeru pobjeda i poraza, ali Khimki sigurno može biti puno zadovoljniji nakon ova dva kola. Planinić je utakmicu završio s 12 poena, 4 skoka i 7 asistencija, a Krešo Lončar je postigao 16 poena (šut 6/8) i 4 skoka. U sljedećem kolu Rusi gostuju kod Cantua, a Real ide na noge jakom Feneru.

[rezultat id=154]

U posljednjem susretu grupe A sastale su se dvije ekipe koje su ubilježile pobjede u prvim susretima te pružili izuzetno zanimljivu partiju. Domaća Olimpija je unatoč porazu pružila dobar otpor te punim tribinama pokazala kako je riječ o ozbiljnoj ekipi. Gosti iz Istanbula, unatoč pobjedi, imaju razloga za zabrinutost prije svega zbog ozljede ponajboljeg igrača Boa McCalebba, problemima s putovnicom Romaina Sata, te nemogućnosti da pokažu značajniju razliku u igračkoj kvaliteti te mirnije i lakše dođu do pobjede.

Izuzetno zanimljiv susret u kojem se niti jedna ekipa nije uspjela odvojiti na dvoznamenkastu prednost na poluvrijeme je otišao s plus 3 za domaćina nakon nekoliko uzastopno pogođenih trica. U nastavku se nastavila voditi ravnomjerna bitka do sredine zadnjeg perioda kada su gosti ubacili u brzinu više, domaći nisu uspjeli iskoristiti nekoliko otvorenih šuteva te činjenicu da se baš u tim prijelomnim trenutcima tijekom jednog teškog polaganja ozlijedio najbolji igrač te motor gostujuće ekipe McCalebb. Fenerbahče je slavio rezultatom 75:81 te opravdao ulogu favorita, no i prognoze kako će to biti sve samo ne lagan susret za njihov značajno pojačani sastav.

Kod domaćih najbolju su partiju pružili Aron Baynes s 14 poena i 12 skokova te Jaka Blažić s 9 poena, 7 skokova i 3 asista. Goste su ka pobjedi vodili McCalebb koji je do trenutka kada je ozlijeđen postigao 17 poena i ubilježio 5 asista, a dobru partiju je odigrao i naš Bogdanović s 14 postignutih poena.