Cedevita uvjerljiva u Draženovom domu

U derbiju 11. kola Lige za prvaka košarkaši Cedevite ostvarili su vrijednu pobjedu protiv gradskog rivala Cibone, kojom su najvjerojatnije osigurali prvu startnu poziciju uoči doigravanja.

Nakon zahtjevne i iscrpljujuće završnice ABA lige, Cedevita si je kao uvertiru u veliki derbi s Cibonom dopustila pražnjenje u Zadru, gdje je upisala uvjerljiv poraz uz vrlo slabu prezentaciju. Pored toga, jednako kao i na Višnjiku, aktualni hrvatski prvak je i večeras nastupio bez ozlijeđenih Roka Ukića i Marka Tomasa, ali i bez trenera Jasmina Repeše koji zbog bolesti nije bio u mogućnost voditi momčad s klupe pa je dirigentsku palicu privremeno preuzeo Veljko Mršić. S druge strane, i Cibona je protekli tjedan pala na gostovanju u Dalmaciji – bolji je bio Šibenik, koji je Vukovima nanio prvi poraz u natjecanju.

Trenutno najveći hrvatski košarkaški derbi odigran je u mlakoj i ležernoj atmosferi, uz škripu tenisica i tek sporadične povike Smogovaca. Sigurno za analizu, s obzirom na primjere iz susjedstva i na visoki košarkaški status koji si često (ne)opravdano pripisujemo.

Što se same utakmice tiče, Cedevita je ušla bolje i, unatoč skraćenoj rotaciji, preko Nemanje Gordića nametnula visoki ritam, kojemu je Cibona uspjela parirati tek u prvoj dionici susreta. Pick igrom preko Mire Bilana Cedevita je u 4. minuti povela 15:9, no Cibosi vanjskim šutem uspijevaju zadržati egal i na kraj prvih deset minuta otići s minimalnim zaostatkom (20:21).

U drugoj četvrtini Vitamini su pojačali agresivnost u obrani, spriječen je lagani vanjski šut Cibone, dok je reketom gospodario Stanko Barać protiv mlađahnih Ante Žižića i Ivice Zubca. Uz to, Cedeviti se otvorilo i u napadu, što je u konačnici rezultiralo tricama Pilepića, Gordića, Ante Delaša i Zubčića za visokih 50:35 gostiju na poluvremenu.

Cibona je u nastavku tek nakratko uspjela zaprijetiti i tricama Ivan Siriščevića i Dominika Mavre smanjiti na 51:59, no za više od toga jednostavno nije imala snage, a ni kvalitete da bi ugrozila favoriziranu Cedevitu. Mršićeva momčad ubrzo je ponovno pobjegla na dvoznamenkastu prednost, koju je bez poteškoća iskontrolirala do kraja za uvjerljivih i okruglih 90:70.

Prvo ime utakmice i Cedevite bio je bivši Cibos Tomislav Zubčić koji je ubacio 19 koševa uz stopostotan učinak – šut 6/6, od čega 5/5 za tricu. Miro Bilan je dodao 15 (šut 6/8), a Nemanja Gordić 14 koševa i osam dodavanja.
U redovima Cibone najefikasniji bili su Ante Toni Žižić sa 16 i Marko Jagodić Kuridža s 15 ubačaja.

U sljedećem kolu Cibonu očekuje još jedno teško iskušenje na gostovanju u Zadru, dok će Cedevita u Rovinju biti domaćin riječkom Kvarneru.