Cedevita uvjerljivo do finala kupa

U prvoj polufinalnoj utakmici Kupa Krešimira Ćosića Kvarner nije uspio priuštiti gledateljima iznenađenje slično prošlogodišnjem iznenađenju Zagreba. Cedevita je pokazala klasu više i dužinu klupe te na posljetku uvjerljivo slavila 104:68.

Već se u prvom napadu moglo vidjeti kakav plan igre imaju igrači Jasmina Repeše, lopta u reketu za Miru Bilana bila je prva od mnogih kojom je Cedevita pokušala nadvisiti Riječane. No, prvi koš ipak zabija Fran Pilepić s trice nakon odličnog protoka lopte.

Pilepić nakon trice probija obranu Kvarnera, servira loptu Bilanu za lagano zakucavanje i mini seriju 5:0 zagrebačke momčadi.

Nakon početne nesigurnosti i vidljive treme u redovima Kvarnera, Riječani dolaze sebi pa početni zaostatak koševima Dine Cinca, Marjana Čakaruna i Siniše Štembergera poništavaju i preuzimaju vodstvo.

Vodstvo Kvarnera na svojem je vrhuncu bilo tek 3 poena tako da su Cedevitaši bez problema već do kraja prve četvrtine ponovno preuzeli vodstvo samo da bi ga Štemberger tricom pred kraj četvrtine poravnao na 18:18.

Mladi Maruo Veljačić dobro je pronalazio svoje suigrače koji na njegovu žalost nisu uspjevali realizirati svoje šuteve. Najatraktivniji potez utakmice upravo je bio u režiji Veljačića kada je dodavanjem s trice pronašao Čakaruna za alley-oop pri rezultatu 16:15.

U tim je trenucima Repeša bio strašno nezadovoljan igrom svojeg sastava tražeći od njih koncentriraniju igru, bolji skok i manje nepotrebnih osobnih pogrešaka. S druge strane ni trener, u ovom susretu gostiju, Marijan Mance nije bio naročito zadovoljan igrom svojih momaka koji su previše napada potratili na samostalne akcije.

Početak druge četvrtine nije se puno razlikovao od onoga što smo gledali do tada. Borbeni Kvarner stvara nove prilike, no ne uspijeva ih realizirati. Prve poene iz igre gosti zabijaju tek u četvrtoj minuti druge četvrtine lijepim prodorom na drugi obruč Štembergera.

Cedevitin mali pad koncentracije iskorištava Dino Šamanić i smanjuje na 27:23 nakon čega strateg zagrebačke momčadi traži minutu odmora.

Luka Babić tricom nakon timeoutea donosi mir u redove Cedevite. Barać do kraja četvrtine dominira reketom, a Pilepić tricom u zadnjim sekundama četvrtine donosi +10 domaćoj momčadi u ovoj utakmici.

Barać je sa 8 koševa i 7 skokova bio nedvojbeno najbolji igrač Cedevite u prvom poluvremenu, svojom visinom bio je nerješiv problem Kvarnera kako u obrani tako i u napadu, dok je riječki sastav u prvom poluvremenu na životu držao Štemberger sa 10 poena uz šut 4/5.

Drugo poluvrijeme napokon je donijelo bolju igru favoriziranih Vitamina. Brza igra na kojoj je trener Kvarnera Mance inzistirao koštala ih je svega dobrog što su pokazali u prvom dijelu.

Jurnjava gostujućeg sastava prouzročila je velik broj izgubljenih lopti i loših šuteva što su iskusni igrači Cedevite znali iskoristiti i stvoriti komotnu prednost prije ulaska u odlučujuću dionicu.

U trećoj četvrtini na trenutak je svim simpatizerima Cedevite stalo srce kada je Marko Tomas šepajući napustio igru, no na kraju se ispostavilo kako je s njegovim gležnjem ipak sve u redu i kako će biti spreman za sutrašnje finale.

Iako su u odlučujuću dionicu ušli s prednošću od 22 poena, Cedevita nastavlja s agresivnom obranom bez popuštanja povećavajući prednost iz napada u napad. U tom periodu igre najbolji igrač na parketu bio je Babić koji je samo u zadnjoj četvrtini zabio isto koliko i u prve tri.

Babić je utakmicu završio sa 24 koševa i 5 skokova, a nakon utakmice je i sam priznao da mu je ovo bila jedna od boljih utakmica u zadnje vrijeme.

Prije svega želio bih čestitati Riječanima na plasmanu na Final Four. Mislim da su zasluženo tu kao četvrta ekipa. Svidjelo mi se kako igraju, brzo i jako, i želim im sve najbolje u nastavku. Što se tiče utakmice, mislim da smo odmah na početku trebali krenuti jako kao što smo krenuli u drugoj četvrtini. Igra je bila timska, svi su imali minutažu. Nismo se toliko emocionalno i fizički ispraznili, tako da spremno dočekujemo finale“, izjavio je Babić.

Dobru igru pokazao je i povratnik na parket, Roko Ukić povezavši dvije trice i upisavši 7 asistencija od kojih je najljepša bila ona iza glave za Karla Žganeca kod rezultata 66:44.

Strateg Kvarnera nije bio previše razočaran porazom svoje ekipe.

Čestitke ekipi Cedevite na pobjedi. Naglasak i cilj bilo je držati ih što duže u egalu. To smo donekle uspjeli u prvom poluvremenu, ali po kvaliteti, širini rostera i samoj visini igrača mogli ste odmah prepoznati gdje bi mi mogli imati najveći problem. Teško je šutnuti preko višeg igrača, a isto tako teško je i skočiti. Kvaliteta i širina rostera je najviše odlučivala o tome kako će se utakmica odvijati, a meni i mojim dečkima ovo je dobra škola da se zatvorimo u dvoranu i nastavimo raditi“, izjavio je Mance nakon susreta.