Cibona bolja u prvoj utakmici polufinala

U kvalitetnoj košarkaškoj predstavi, favorit Cibona uvjerljivo je slavila protiv Jolly JBS-a rezultatom 99:74. Rezultatski uvjerljiva pobjeda Cibone nameće zaključak da se ovdje radilo o jednostranoj utakmici i potpunoj dominaciji domaćina, no sami tijek utakmice govori nam da je zagrebačka publika većim dijelom dvoboja gledala neizvjestan susret.

Iako su u najavi ovog dvoboja gosti iz Šibenik kao izrazite favorite vidjeli domaćine, a svoje aspiracije sveli na ono već dostignuto (ulazak u play off) – maksimalno su angažirano krenuli u utakmicu i u uvodnim minutama predvođeni Ronaldom Rossom poveli protiv Cibone 6:13.

Sami uvod dao je naslutiti da pobjeda kojom je Jolly osigurao play off kao gost protiv istog domaćina nije bila plod slučajnosti nego kvalitete ekipe Ivana Velića, te da će momčad Cibone morati biti na 100% svojih mogućnosti kako bi svladala neopterećenog gosta.

Cibona tada brzom tricom najboljeg pojedinca današnjeg susreta Darija Šarića (19 poena, 11 skokova, 5 asistencija) kreće u seriju od 10:0 te potpuno anulira dobar ulazak u susret Jolly JBS-a. Šariću se priključuje i standardno vrlo dobri Andrija Žižić (21 poen, 6 skokova) te Jerrel Blassingame koji je davao ritam svojoj momčadi (14 poena i 8 asistencija) pa prva četvrtina završava sa 29:21 za Cibonu.

U drugoj četvrtini, Cibona nastavlja sa agresivnom, napadačkom igrom uz zapaženu rolu Darryla Strawberryja pa Cibona tako u 17. minuti ima prednost od 48:31. Najbolji igrač gostujuće momčadi Luka Katura (19 poena)  drži svoju momčad „iznad vode“ i svojim koševima sprečava potpuni raspad Jolly JBS-a  te se na odmor odlazi pri rezultatu 55:41.

Početak treće četvrtine obilježava bitno življa igra košarkaša iz Šibenika koji fokusiranije kreću igrati obranu ne dozvoljavajući brzu tranziciju domaćih, te sa dalekometnim ubačajima dolaze na –3 u 27. minuti utakmice (66:63).
Cibonu u pobjednički ritam tricom vraća Davor Kus (18 poena) koji je današnjim napadačkim učinkom podsjetio publiku na svoje nabolje igračke dane u dresu Cibone.

Pitanje pobjednika riješeno je u 35. minuti serijom Cibone 17:4 za +23 domaćina.

Da bi dojam odlične prve polufinalne košarkaške predstave bio potpun, zagrebačka publika mogla je vidjeti i mladost Cibone i Jolly JBS-a kada su treneri uveli Marka Arapovića i Lovru Mazalina na jednoj strani, te Nikolu Rosu i Josipa Gulama na drugoj strani uz već zapaženog te i danas solidnog Tomislava Gabrića (8 poena).

Utakmica je završila rezultatom 99:74 i vodstvom 1-0 za danas boljeg i kvalitetnijeg domaćina Cibonu. Za kraj, jedan kuriozitet je posebno zabavio raspoloženu zagrebačku publiku.

Iako se nerijetko suci spominju u negativnom kontekstu, ovom prilikom potrebno je posebno pohvaliti jednog od sudaca današnje utakmice Sretena Radovića koji je dvije minute prije kraja pozvao sudački time-out kako bi se „obrisao“ potpuno suh parket davši tako priliku „zaboravljivom“ treneru Cibone Lutzu da u igru uvede jednu od svojih nadolazećih mladih zvijezda.

Trener Jollyja, Ivan Velić: “Mi nismo odigrali kako smo se dogovorili osobito 1/4 i zato je Cibona zasluženo pobijedila. Mi smo prijetili i vraćali se. Nismo htjeli igrati zonsku obranu. Poslije smo pokušali, ali je nas Cibona stigla.”

Trener Cibone, Danijel Lutz, rekao je: “Evo i otvaranje playoffa, momčad je determinirana i izuzetno koncentrirana. Uspjeli smo uspostaviti solidnu obranu u drugom dijelu i uspostavili tranziciju. Pred kraj poluvremena smo bili u dobrom ritmu, ali ušli u neku nervozu. Uspjeli smo eliminirati prijetnju Jollyja.”