Kup Krešimira Ćosića: Cibona drugi finalist

U drugoj polufinalnoj utakmici kupa “Krešimira Ćosića”, Cibona je furioznim drugim poluvremenom deklasirala Zadar rezultatom 100:67 (17:20, 30:20, 28:12, 25:15) i na taj način se pridružila Cedeviti u zagrebačkom finalu ovogodišnjeg izdanja kupa.

Zadar je na završnicu doputovao oslabljen neigranjem američkog dvojca Chaissona Allena (raskid ugovora) i Romea Travisa (ozljeda leđa), no nitko nije očekivao da bi mogli doživjeti ovakav debakl.

Cibona je nešto bolje otvorila utakmicu i uglavnom preko Žižića održavala laganu prednost. Vrlo brzo Zadrani se suočavaju s još jednim hendikepom kada je sredinom prve četvrtine zbog tri osobne pogreške igru bio prisiljen napustiti Vrbanc. No unatoč tome, Zadar je ulaskom Delaša i Morovića preuzeo inicijativu te košem Brkića i polaganjem Morovića u zadnjem napadu otišao na prvi odmor s prednošću 20:17.

U drugoj četvrtini Cibona preko odličnog Žižića i tricom Kusa dolazi do prednosti 26:24. No tada Krasić, Delaš i Batur pogađaju trice za vodstvo Zadra. Cibona pronalazi odgovor u novopridošlom playmakeru Jerelu Blassingameu, koji je večeras bio nerješiva zagonetka za obranu Zadra. On je sa svojih 11 koševa u drugoj četvrtini, uključujući tricu u posljednjem napadu, bio najzaslužniji za vodstvo Cibone na poluvremenu 47:40.

U nastavku, neprepoznatljiv Zadar u odnosu na prvo poluvrijeme. Nekoliko izgubljenih lopti i samo 4 postignuta koša u 5 minuta Cibona je znala kazniti kontrama i otvorenim šutem, pa je tako serijom 8:0, s pet koševa DJ-a Strawberryja i Žižićevim košem i dodatnim bacanjem, prednost u 25. minuti narasla na 61:44.

U posljednjih 10 minuta, Vukovi ulaze s prednošću 75:52, međutim, zadnja dionica nije donijela ništa novo. Na terenu je postojala samo jedna momčad. U završnici Cibonin trener Danijel Lutz je dao prigodu najmlađima Marku Arapoviću (1996) i Lovru Mazalinu (1997), i obojica su se uspjela upisati u strijelce.

Najbolji u redovima Cibone bio je Andrija Žižić sa 22 koša i 5 skokova. Jerel Blassingame je ubacio 20 uz 8 asistencija, dok je DJ Strawberry dodao je 13 poena i četiri osvojene lopte. Sandro Nicević je u svojem povratničkom nastupu ubacio 10 koševa.

Kod Zadra nije bilo dvoznamenkastog strijelca. Najviše se istaknuo Ante Delaš sa 9 koševa, dok je Marko Ramljak ubacio 8.

U finalu (četvrtak 20 sati) Cibona će tražiti svoj sedmi, a Cedevita drugi trofej u ovom natjecanju.